Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja17 maja 202315:18

Kują żelazo, póki gorące. Uczniowie Mechanika szlifują swoje umiejętności programistyczne

Kują żelazo, póki gorące. Uczniowie Mechanika szlifują swoje umiejętności programistyczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Sztuczna inteligencja, ChatGPT, coraz powszechniejsze technologie to najczęściej słyszane ostatnio hasła. Branża IT ma obecnie pełne ręce roboty. Dlatego tak ważne jest rozwijanie programistycznych umiejętności od najmłodszych lat. Wiedzą o tym doskonale uczniowie raciborskiego „Mechanika”, którzy realizują swoje praktyki w firmie T2T System z Nędzy, która działa w branży IT od kilkunastu lat.

Od początku maja trzech uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu realizuje swoje praktyki w T2T System. Ta mieszcząca się w miejscowości Nędza firma programistyczna tworzy nowoczesne programy, systemy i aplikacje, które usprawniają działanie wielu firm oraz instytucji w całej Polsce.

Z „Mechanika” do IT

Przyszli adepci branży IT przez miesiąc będą szlifować swoje dotychczasowe umiejętności pod czujnym okiem Net Developerów, Frontend Developerów oraz administratorów systemów IT. Dzięki temu pogłębią swoją wiedzę z zakresu programowania, a także zyskają potężną dawkę umiejętności praktycznych. Mateusz Paris, uczeń III klasy raciborskiego „Mechanika” przyznaje, że IT zainteresował się „dopiero” w szkole średniej. W momencie wyboru praktyk nie miał już wątpliwości, że uda się właśnie do takiej firmy. - Moja pasja do programowania zrodziła się w technikum i mam nadzieję, że pozostanie ze mną na długo. Na praktykach uczę się strony administracji i zarządzania infrastrukturą firmy (sieciową i serwerową), konfiguracji urządzeń sieciowych, badaniami komputerów, zmian ich konfiguracji oraz zdalnego połączenia między firmami - wyjaśnił Mateusz Paris z raciborskiego „Mechanika”. - Ponadto mam możliwość zapoznawania się z wieloma nowymi technologiami oraz zagadnieniami. Wiem też, że branża IT rządzi się swoimi prawami, a wiedza i umiejętności muszą być systematycznie ulepszane i aktualizowane. Praktyki w T2T System dają mi ogromną dawkę nowych możliwości. Codziennie wykonuję nowe rzeczy. Swoją przyszłość zawodową chciałbym związań właśnie z IT, dlatego te praktyki są dla mnie bardzo ważne. Firma realizuje nowoczesne projekty, stosuje najnowocześniejsze rozwiązania, a dodatkowo jej siedziba mieści się w miejscowości, w której mieszkam, co jest dodatkową zaletą. - dodaje Mateusz Paris.

Podobnego zdania są pozostali dwaj praktykanci Damian Tatarczyk oraz Kamil Tarczoń także uczniowie III klasy raciborskiego „Mechanika”. - Cieszymy się, że możemy realizować nasze praktyki w takiej firmie jak T2T System. W trakcie naszych działań możemy przyglądać się wielu procesom związanym z programowaniem. Sami też ćwiczymy, jednak jeszcze na prostych przykładach, ale jest to doskonałym wstępem do rozwoju naszych umiejętności. Java i PHP nie są nam obce. Ponadto wiemy, że w dzisiejszych czasach postęp technologiczny jest ogromny. Umiejętności programistyczne przydadzą się w wielu dziedzinach życia, a praktyki dają nam możliwości ich zdobycia – mówi Kamil Tarczoń uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu.

Oprócz praktykantów ze szkoły średniej, w T2T System doszkalają się także studenci. Jednym z nich jest Paweł Osipowski z Gaszowic, który obecnie należy już do załogi firmy. - Studiuję w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie na kierunku Informatyka programistyczna. Od zawsze interesowałem się programowaniem. Sam nie wiem, dlaczego, ale jest w tym coś dla mnie fascynującego. Jak znalazłem praktyki właśnie w Nędzy? Bardzo prosto, szukałem w internecie dobrej firmy. Trafiłem na T2T System i zostałem przyjęty. Moje praktyki trwały przez cały marzec, a po nich otrzymałem propozycję pracy, z której skorzystałem. Obecnie zajmuję się programowaniem webowym, ale także poprawkami czy analizą. Oczywiście, w dużej mierze jeszcze się doszkalam dzięki czemu moje umiejętności stale rosną. Mogę śmiało powiedzieć, że cieszę się, że tu trafiłem. - mówi Paweł Osipowski z T2T System, student Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie.

Praktyczne działania

W trakcie praktyk w firmie z branży IT uczniowie i studenci mogą nauczyć się tworzenia aplikacji od podstaw tj.: projektować interfejsy użytkownika, pisać kod, zarządzać bazami danych i integrować różne komponenty oprogramowania. Ponadto mogą zdobyć doświadczenie w testowaniu i debugowaniu oprogramowania, uczyć się, jak tworzyć testy jednostkowe, testy integracyjne i testy akceptacyjne oraz jak identyfikować i naprawiać błędy w kodzie. Uczą się korzystania z różnych narzędzi programistycznych, takich jak edytory kodu, systemy kontroli wersji (np. Git), środowiska programistyczne, debuggery, profiler itp. Ponadto zdobywają wiedzę na temat zarządzania projektem i systemami śledzenia błędów.

O zaletach pogłębiania swoich umiejętności wie doskonale właściciel T2T System, Tomasz Urban. - Branża IT rozwija się w szybkim i dynamicznym tempie. Musimy być na bieżąco. Dlatego im wcześniej odkryjemy żyłkę i zamiłowanie do programowania, tym więcej wiedzy zdobędziemy. Jako były nauczyciel wiem, że odpowiednie poprowadzenie swoich umiejętności jest bardzo ważne dla dalszego rozwoju kariery młodych ludzi. Praktyki, jakie odbywają u nas uczniowie raciborskiego „Mechanika” oraz studenci dają im możliwości poznania branży IT od strony praktycznej, ale też nieco od kuchni. Wielokrotnie tacy uczniowie po skończeniu szkoły średniej idą na studia informatyczne i kontynuują współpracę z nami, realizują projekty i stają się członkami naszego zespołu. - wyjaśnia właściciel T2T System, Tomasz Urban.

- Mimo, że IT kojarzy się z pracą w samotności i przy komputerze, to bardzo ważna jest współpraca zespołowa. Nasi praktykanci uczą się jak działać i realizować projekty, ale też komunikacji i współpracy z innymi członkami teamu. Mogą także uczestniczyć w spotkaniach, czy też uczestniczyć w dyskusjach dotyczących projektów - dodaje T. Urban, właściciel T2T System. Dzięki takiemu podejściu młodzi ludzie zyskują nie tylko kompetencje zawodowe, ale też łatwiej wchodzą w środowisko zawodowe, z którym chcą związać swoją przyszłość.

T2T System wspiera przedsiębiorstwa i instytucje w wykorzystaniu technologii informacyjnej. Tworzy i wdraża oprogramowanie, administruje systemami, serwerami i sieciami, świadczy usługi outsourcingu IT. Firma powstała z pasji do informatyki, dziś skupia specjalistów z równych dziedzin programowania i administracji IT.

Autor: mat.prasowe, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności5 czerwca 202310:05

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od piątku do poniedziałkowego poranka strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dwanaście interwencji. Działania prowadzono w Budziskach, Pietrowicach Wielkich, Łubowicach i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:16

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO]

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Informację o zdarzeniu Powiatowe Stanowisko Kierowania odebrało dziś, 6 czerwca, krótko po godzinie 9. Ze zgłoszenia wynikało, że doszło do pożaru w kuźniańskiej fabryce obrabiarek.

red., fot. FB/OSP Siedliska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:21

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO]

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w powiecie wodzisławskim znów dało o sobie znać. Mowa o skrzyżowaniu ulicy Raciborskiej z Bukowską (DW 936) w Syryni niedaleko Raciborza. Wczoraj, 05.06., po godzinie 21 doszło tam do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych.

red., fot. FB/OSP Syrynia, Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Aktualności5 czerwca 202311:54

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO]

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

"Przyszłość jest w naszych rękach. Chwyćmy ster!" - pod tym hasłem Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu zorganizował już po raz drugi ciekawe wydarzenie.

red.
Aktualności7 czerwca 202309:28

Kolejne odwołania w grupie Rafako

Kolejne odwołania w grupie Rafako - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
red., fot. Tauron
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.