Reklama

Najnowsze wiadomości

Sport17 czerwca 201706:56

110 lat klubu sportowego w Markowicach – LKS 07 świętuje jubileusz

110 lat klubu sportowego w Markowicach – LKS 07 świętuje jubileusz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Klub sportowy LKS 07 Markowice rozpoczął w piątek świętowanie swojego jubileuszu 110 lat istnienia. Na inaugurującym spotkaniu spotkały się różne pokolenia markowickich piłkarzy, by wspólnie obejrzeć wystawę poświęconą historii klubu oraz posłuchać o historii sportu w swojej wsi, a obecnie dzielnicy Raciborza. Przed zebranymi wystąpił m.in. Hubert Kostka, mistrz olimpijski, honorowy prezes klubu i jego wychowanek, a także dr Piotr Czaczka – badacz historii sportu, działacz sportowy Janusz Gałązka i Franciszek Mandrysz, radny rady miasta, oraz Marek Cyran, prezes klubu LKS 07 Markowice.

Spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej ZSP1 w Markowicach, gdzie przygotowano wystawę poświęconą historii klubu. Celem spotkania – jak przypomniał prezes LKS 07 Markowice Marek Cyran – było przede wszystkim przybliżenie młodym zawodnikom bogatej historii klubu. A było co wspominać – w ciągu swych studziesięcioletnich dziejów klub zaliczał wzloty i upadki.

O początkach opowiadał dr Piotr Czaczka, autor publikacji „Sport na wsi opolskiej w latach 1945-1989”, wielokrotny reprezentant kraju w piłce ręcznej. Zwrócił on uwagę na wagę wszelkiej aktywności fizycznej, jaka miała miejsce w okresie międzywojennym, przedstawił krótko historię markowickiego klubu od 1907 roku, kiedy to powstał Sport und Spielverein Markowitz 07 – do czasów najtragiczniejszych – gdy zawodników kolejno powoływano do wojska w czasie wojny i klub się wykruszał. Wtedy miejsce swoich starszych kolegów zajmowali młodsi – do czasu, gdy i ich wysłano na front. Wielu z zawodników z wojny nie wróciło.

Po wojnie idea gry w piłkę zaczęła się powoli odradzać. „W niedzielam na Spielplacu bydzie wielkie kopanie do kuli” – tak mniej więcej wyglądało pierwsze ogłoszenie wywieszone w 1946 roku zachęcające do gry w piłkę. Mało kto znał wtedy poprawną polszczyznę. Klub powoli, siłami swoich zawodników odradzał się z popiołów po wojennej zawierusze. O swoich początkach z piłką nożną właśnie w LKS Markowice opowiadał Hubert Kostka – mistrz olimpijski z Monachium, reprezentant Polski, trener piłkarski, honorowy prezes markowickiego klubu. On też przypomniał największy powojenny dramat markowickich sportowców – awanturę, jaka w 1957 r. wywiązała się po meczu. Doszło do pobicia sędziego, sportowcy zasiedli na ławach oskarżonych, a prezes klubu został skazany na dwa lata więzienia. Działalność klubu została zawieszona, a boisko pod Łężczokiem miało zostać zaorane przez PGR.

Duch sportowy w narodzie jednak nie upadł i klub wznowił swą działalność – działał do lat osiemdziesiątych, kiedy to zaczął podupadać, głównie z powodu licznych wyjazdów zawodników za granicę. W rezultacie w 1989 roku działalność klubu została zawieszona.

O nowych początkach klubu opowiadał radny Franciszek Mandrysz – to rok 2004, kiedy grupka zapaleńców postanowiła reaktywować klub sportowy w Markowicach. W 2007 roku klub świętował stulecie swego istnienia. O teraźniejszości opowiadał Marek Cyran, prezes LKS 07 Markowice.

Klub świętuje 110 lat, Markowice z kolei w tym roku obchodzić będą 770. urodziny, jest to zatem dla obecnej dzielnicy Raciborza rok wyjątkowy. W ramach obchodów jubileuszu w sobotę, 17 czerwca na klubowym boisku przy ZSP1 w Markowicach przy ul. Jordana 6 odbędzie się turniej piłki nożnej rocznika 2007 i młodsi z udziałem drużyn z Raciborza, Częstochowy, Gliwic, Zabrza, Żor, Głubczyc i gospodarzy. W niedzielę nastąpi uroczyste poświęcenie sztandaru.

Th

Autor: Th, t.hetman@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202322:23

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Temat strzelnic – przy Łąkowej, w parku Zamkowym i na Głubczyckiej – zdominował poniedziałkowe obrady komisji budżetowej. Było też o remontach dróg i pożytkach z programu 500+.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202308:50

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, fot. pixabay.com/mwitt1337
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Reklama
Aktualności28 marca 202300:01

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

9 grudnia 2022 roku odbyły się w siedzibie Muzeum w Raciborzu uroczyste obchody 95-lecia istnienia tej ważnej dla miasta instytucji. W tym dniu siedzibę muzeum odwiedzili licznie przybyli goście, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele władz zarówno państwowych jak i regionalnych, oraz delegacje z zaprzyjaźnionych muzeów.

materiał płatny
Reklama
Reklama
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Aktualności28 marca 202315:36

Niezapomniane kolonie dla dzieci. Ruszyły zapisy

Niezapomniane kolonie dla dzieci. Ruszyły zapisy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera płatny
Reklama
Kultura i edukacja28 marca 202320:52

Zasada zero waste, czyli modowy recykling w raciborskiej Bibliotece!

Zasada zero waste, czyli modowy recykling w raciborskiej Bibliotece! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.