Reklama

Najnowsze wiadomości

Sport22 lutego 200921:14

Konferencja Szkoleniowa w Auli PWSZ

Konferencja Szkoleniowa w Auli PWSZ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

20 lutego w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu odbyła się konferencja w ramach polsko-czeskiej wymiany myśli szkoleniowej. Swoje wykłady zwygłosił dr Władysław Szyngiera, sędzia Sławomir Kozioł oraz Bohumil Panik, asystent Wernera Licki w Baniku Ostrava.

To już kolejna impreza zorganizowana z ramienia KP Unia Racibórz w ramach wymiany myśli szkoleniowej z czeskimi szkoleniowcami. - Chcemy wszystko ruszyć z miejsca, pokazać, jak wygląda proces szkoleniowy wśród Czechów, którzy mogą przecież pochwalić się wieloma klasowymi zawodnikami - powiedział Andrzej Starzyński, prezes Unii Racibórz. W konferencji wzięły udział władze raciborskiego podokręgu na czele z prezesem Stefanem Ekiertem czy prezesem Wydziału Szkolenia, Januszem Gałązką. Z zaproszonych gości pojawiła się wiceprezydent Ludmiła Nowacka a także były piłkarz Górnika Zabrze, wielokrotny reprezentant Polski i złoty medalista z Igrzysk Olimpijskich w Monachium z 1972, Hubert Kostka. Ze strony czeskiej zaproszony został Bohumil Panik, opiekun młodzieży w Baniku Ostrava, asystent Wernera Licki, który był trenerem Lecha Poznań, Miedzi Legnica i Pogoni Szczecin.

Jako pierwszy swój wykład wygłosił dr Władysław Szyngiera, pracownik naukowy AWF w Katowicach. Tematyką wykładu była „Zdolność koordynacyjna jako podstawa szkolenia w piłce nożnej dzieci i młodzieży”. Szyngiera podkreślił, jak bardzo ważna jest koordynacja, bez której jest trudno o rozwój piłkarza. Podczas prezentacji multimedialnej przedstawił szereg schematów ćwiczeń, które mają za zadanie poprawić koordynacje, która z kolei jest podstawą do budowania sprawności ogólnej. Podkreślił fakt, że jest ona zaniedbywana przez niechęć dzieci i młodzieży do ruchu, dla których jedyną rozrywką często jest komputer. Dziś już nie ma takiej sytuacji jak kiedyś, że na ulicy biegało się za piką, dzieci same dbały o swój rozwój i ta koordynacja przychodziła praktycznie sama, podczas zabaw z rówieśnikami- mówił Szyngiera. Jak się niestety okazuje, w czasie zajęć szkolnych na lekcjach wychowania fizycznego dziecko także nie ma szans na rozwój. Zajęcia prowadzi pani profesor w spódnicy na szpilkach, a zajęcia przebiegają pod znakiem chusteczki haftowanej czy szarego niedźwiedzia- tłumaczył wykładowca na katowickiej uczelni.

Następnie głos zabrał sędzia piłkarski, Sławomir Kozioł, przybliżając ocenę zagrania piłki ręką. Okazało się, że nie każde zagranie piłki ręką, nawet w polu karnym, oznacza przewinienie: musimy wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak: czy piłka uderzyła w rękę, czy ręka w piłkę, czy zagranie było umyślne i czy zawodnik był w stanie uniknąć tego zagrania- tłumaczył zebranym Kozioł, którzy mogli sprawdzić swoją wiedzę na podanych przykładach wyświetlonych na projektorze.

Jako ostatni wystąpił Bohumil Panik. Czech swoimi wypowiedziami zaskoczył wielu obecnych. U nas żaden talent nie zostanie zmarnowany, czy gra w pierwszej lidze czy niżej. Niemożliwe byłoby, aby taki Błaszczykowski biegał gdzieś po czwartej lidze, trafiał od razu do pierwszej, później do reprezentacji aż w końcu wyjeżdża za granicę i radzi sobie bardzo dobrze. Macie prawie 40 milionów mieszkańców, czyli cztery razy więcej talentów niż my. Polska jest krajem walczącym, o tym przekonałem się oglądając filmy historyczne. Na boisku także. Jesteście szybcy i silni, a czesi nie. Ale to my mamy Nedveda czy Jankulovskiego. Ale wy macie możliwości naprawdę wielkie, ja już dziś mówię u siebie, że zobaczą wszyscy za pięć lat, jak Polska się rozwinie. Ale co wy z tym zrobicie, to już wasza sprawa- mówił Panik. Zaprezentował on strukturę Banika Ostrava, na której bardzo wyraźnie widać było, że kładzie się wielki nacisk na pracę z młodzieżą, a którą zaangażowani są liczni trenerzy, rehabilitanci czy fizjolodzy, czego u nas w kraju wyraźnie brakuje. Podkreślił jednak, że najważniejsze jest wychowanie. Młody zawodnik jest jak biała kartka. Jak ją zapiszecie, taki on będzie- dodał Panik.

Całe spotkanie obecnym dało wiele do myślenia, ale pozostała jedna niepewność- jak zrealizować zachęty Czecha, skoro wiele klubów, szczególnie tych mniejszych w podokręgu, nie ma na to warunków? Jedno jednak jest pewne- brakuje odpowiedniego systemu szkoleniowego. A jak bardzo jest to istotne, mówią słowa Leonarda da Vinci, które były hasłem prezentacji dr Władysława Szyngiery: „Wszyscy praktycy, którzy nie znają teorii, są jak sternicy statków, którzy płyną, ale nie wiedzą, dokąd”.

Grzegorz Zuber

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 lipca 202514:13

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO]

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 08.07, w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy pl. Wolności odbyło się wydarzenie pod hasłem „Spotkanie z bliskimi”. Inicjatywa połączyła dwa istotne cele – umożliwienie odwiedzin rodzin podopiecznych oraz otwarcie drzwi placówki dla mieszkańców, którzy chcieli bliżej poznać jej codzienną działalność. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.