Reklama

Najnowsze wiadomości

Sport10 czerwca 202316:13

Piłkarskie spotkanie pokoleń w Nędzy [FOTO i WIDEO]

Piłkarskie spotkanie pokoleń w Nędzy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Już dawno sala sportowa w Nędzy nie zgromadził tak wielu piłkarzy miejscowego klubu. Zjechali z całego świata, by spotkać się na 115. urodzinach LKS 1908 Nędza.

- To spotkanie pokoleń - mówi wzruszony Gerard Przybyła, działacz klubu, przewodniczący Rady Gminy. Nie spodziewał się tak dużej frekwencji. Przyjechało około 30 piłkarzy z zagranicy, w tym team, który niegdyś awansował do terenówki. Panowie nie widzieli się wiele lat. - Niektórzy z trudem się rozpoznali - dodaje Przybyła.

Świętowanie rozpoczęło się o godz. 14.00 wspólnym obiadem. Zaproszenie przyjęli miejscowy proboszcz Ks. Mariusz Babula, wójt Anna Iskała oraz wiceminister Michał Woś.

Były wspomnienia, podziękowania i wspólne towarzyskie popołudnie, na które byli i obecni piłkarze przyszli ze swoimi rodzinami.

O klubie w krótkiej rozmowie wideo mówią Gerard Przybyła i prezes Piotr Widera.

I HISTORIA KLUBU
Rok 1908 zapisał się w historii Nędzy dwoma znaczącymi faktami: wybudowaniem filialnego kościoła p.w. Matki Boskiej Różańcowej i powstaniem pierwszego związku sportowego 26 stycznia tegoż roku, którego założycielem był Heinrich Sobetzko. SPORTVEREIN (SV) NENDZA zajmował się z początku grą w palanta (Schlagball), uprawianej już w średniowieczu, podobnej do współczesnego baseballu, jednak mającej swe oryginalne zasady. Lokalizacja obiektu sportowego w przysiółku zwanym Buk (nazwa topograficzna oznaczająca miejsce porośnięte bukami) była trafna – płaski teren od strony południowej ograniczony stromą skarpą wzgórza (porośniętej do dziś bukami), a od północnej zakolem rzeki Suminy.

W 1922 r. już po podziale Górnego Śląska na część niemiecką i polską została utworzona dodatkowo druga sekcja – piłki nożnej (Fußball). Piłkarze grali w Kreisklasse Ratibor (raciborskiej klasie powiatowej). Rok 1928 był rokiem rozbudowy infrastruktury sportowej, o czym donosił „RATIBORER HEIMATBOTE – VOLKSKALENDER für STADT u. LAND 1928”. Właśnie z tego roku materiał źródłowy informuje nas, że w tym czasie w powiecie raciborskim (Landeskreis Ratibor) były 94 drużyny młodzieżowe z 2117 członkami, prawie każda mała miejscowość miała boisko sportowe, a dwa spośród nich w Nędzy (wtedy Nensa) i Krzyżanowicach zostały rozbudowane.

W 1930 roku stowarzyszenie przybrało nazwę SV Buchenau, którą kierował Franciszek Choroba (był również bramkarzem ówczesnej drużyny). Większość zawodników rekrutowała się spośród załogi zakładu roszarniczego Ernesta Exnera, powstałego w tym czasie. Jedyną pamiątką z tego okresu, która się zachowała w archiwach klubu, jest pieczątka związku i jedno zdjęcie.

Klub sportowy (Sportverein) SV NENSA-SV BUCHENAU to jeden z najstarszych na Śląsku i Powiecie Raciborskim obok takich klubów jak: FC 03 RATIBOR, SPORTVEREIN 05 KRANOWITZ (Krzanowice), SV 07 TWORKAU, SV PREUßEN RATIBOR, SV 1919 OSTROG, SV SCHLESIEN RATIBOR, SPORTFEUNDE RATIBOR, SV ODERTAL RATIBOR, TV JUGENDHORT RATIBOR. W okresie II wojny światowej działalność nędzańskiego stowarzyszenia zawieszono.

Ale już w lutym 1946 r. została reaktywowana. Patronat nad klubem objął Odcinek Drogowy PKP Nędza, drużyna przyjęła nazwę Kolejarz. Na początku lat pięćdziesiątych, kosztem ogromnego wysiłku organizacyjnego, utworzono żeńską sekcję piłki ręcznej w odmianie niemieckiej tej dyscypliny, jedenastoosobowej (Feldhandball, piłka ręczna na trawie). W środowisku Nędzy była to swego rodzaju rewolucja sportowa, świadcząca o ogromnym zainteresowaniu kulturą fizyczną. Drużyna dziewcząt pod wodzą trenera Ericha Pchałka w krótkim czasie swego istnienia awansowała do czołówki województwa opolskiego i w 1953 r. zdobyła mistrzostwo Opolszczyzny, co dawało jej możliwość walki o awans do pierwszej ligi krajowej.

Drużyna piłkarska w 1952 r. awansował do Klasy B, a w następnym sezonie po wspaniałej grze ówczesnych piłkarzy do Klasy A OKRĘGU OPOLSKIEGO (miejscowość Nędza należała wtedy do województwa opolskiego od 1950 r.) zdobywając nieoficjalne mistrzostwo POWIATU RACIBORSKIEGO. W sezonie 1976/77 Włókniarz Nędza zajął przedostatnie miejsce w Klasie B i niestety spadł do Klasy C. Ale w myśl powiedzenia „Co nas nie zabije, to nas wzmocni” odmłodzona drużyna Włókniarza w dobrym stylu wywalczyła awans do Klasy B i można powiedzieć, że od tego momentu rozpoczął się progres w działalności klubu i systematyczny marsz drużyny do przodu w sezonie 1981/82 drużyna w wspaniałym stylu wygrywa Klasę B zdobywając awans do Klasy A – drugi raz po 29. latach od pamiętnego awansu w 1953 r.

Od tamtej chwili do dziś zespół z Nędzy nie grał nigdy poniżej Klasy A PODOKRĘGU RACIBORSKIEGO. Drużyna seniorów była systematycznie budowana i ciągle się rozwijała, by w sezonie 1985/86 zdobyć historyczny awans do KLASY TERENOWEJ Śląskiego Związku Piłki Nożnej. W roku 1990, po reorganizacji rozgrywek i spadku 7 drużyn z KLASY TERENOWEJ, nasz Włókniarz musiał pogodzić się ze spadkiem do Klasy A.

W sezonie 1993/94, po zaciętym boju z Odrą Nieboczowy, nasza drużyna zdobywa mistrzostwo Klasy A i tym samym wywalczyła ponowny awans do LIGI OKRĘGOWEJ (OZPN KATOWICE). Drugi pobyt w LIDZE OKRĘGOWEJ był trudniejszy niż za pierwszym razem. Po 3 latach gry na tym szczeblu w sezonie 1996/97, po przegranym barażu, drużyna Włókniarza niestety spadła do Klasy A. W roku 2006 po wspaniałym sezonie nasza drużyna zdobywa awans do LIGI OKRĘGOWEJ (ŚZPN KATOWICE), w której to z powodzeniem występuje do dziś.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202309:27

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO]

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Piotr Złoczowski
Aktualności24 września 202316:28

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO]

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mundur Polski wczoraj i dziś - pod takim hasłem, przy wsparciu Lasów Państwowych, przy ruinach pałacu w Sławikowie zorganizowano piknik militarny.

g.waw
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202318:16

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami kolejny weekend z piłkarskimi emocjami. Sezon nabrał już właściwego tempa. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli zadowolić się remisem lub przełknąć gorycz porażki. Grali również raciborscy siatkarze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202312:18

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Kultura i edukacja24 września 202321:12

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przystąpił do realizacji kolejnego już projektu międzynarodowego. Tym razem podjął współpracę z Blanka Teleki Gimnázium w budapesztańskim Zugló.

ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.