Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 kwietnia 202210:50

Majówka droższa nad polskim morzem niż w europejskich stolicach? Strajk kontrolerów może ją zepsuć

Majówka droższa nad polskim morzem niż w europejskich stolicach? Strajk kontrolerów może ją zepsuć - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Długi weekend majowy można spędzić za 5 175 zł nad Bałtykiem albo za 4 267 zł w słonecznej Hiszpanii. City break na początek wiosny jest znacznie łatwiejszy pod kątem znoszonych obostrzeń, ale jednocześnie stoi pod znakiem zapytania z powodu strajku kontrolerów.

Toczące się negocjacje od kilku tygodni pomiędzy kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) a przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów nie dają na razie gwarancji, że po 30 kwietnia nie napotkamy problemów z dostępnością kontrolerów lotów, a tym samym realizacją połączeń lotniczych.

Rada Ministrów wydała rozporządzenie, w którym reguluje zasady ruchu na lotniskach Warszawy od 1 maja. Mało pocieszające jest to, że połączeń priorytetowych jest niewiele. Lotnisko Fryderyka Chopina i port lotniczy Warszawa-Modlin, od 1 maja będą działać tylko w godzinach 9:30 – 17:00. W efekcie zmniejszy się przepustowość lotnisk, co wymusza ustalenie hierarchizacji operacji lotniczych. Większość wymienionych połączeń będzie realizowana przez PLL LOT. Do Rzymu poleci Wizz Air, do Paryża Air France, a do Barcelony wcześniej wspomniany LOT. Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację, loty z innych lotnisk w kraju są niepewne.

Majówka w Polsce – „u siebie” najlepiej?

Sposób na majówkę w Polsce bardzo często determinowany jest przez indywidualne możliwości finansowe, bieżącą sytuację na świecie, a także w dużej mierze – pogodę. Deszczowa aura średnio nastraja do wypoczynku. Według prognoz średnia temperatura podczas majówki 2022 r. będzie wahać się pomiędzy 15°C, a 16°C. Nie unikniemy również zachmurzenia i przelotnych opadów.

Pomimo opanowanej sytuacji pandemicznej w kraju, branża hotelarska wciąż nie radzi sobie za dobrze. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP), podała, że rezerwacje na długi weekend majowy nie napawają optymizmem. Blisko 75% hoteli ma 30% zajętych miejsc na długi weekend. Konieczność podnoszenia cen, które skutecznie zniechęcają turystów, wynika z rosnących kosztów towarów i usług, a także ekonomicznych konsekwencji wojny na Ukrainie. Skutki inflacji odczuwają wszyscy, oszczędzając tam, gdzie tylko to możliwe. Również na urlopach.

Dlatego eksperci rankomat.pl przeanalizowali koszty pobytu w miastach z północnej, centralnej oraz południowej Polski, przyglądając się cenom długiego weekendu w kraju i konfrontując je z tymi w miastach zagranicznych. Czy faktycznie u siebie jest najlepiej?

Majówka 2022 droższa w Polsce niż w Europie

Wielu osób wciąż decyduje się na majówkę w Polsce. Często z powodu uniknięcia bariery językowej i na pozór łatwiejszego dojazdu do miejsca docelowego. Mimo wszystko, wypoczynek w kraju wbrew utartym stereotypom, nie musi być ani łatwiejszy, ani tańszy. Nawet w przypadku niezbyt wygórowanych oczekiwań i standardów – starcie z kosztem końcowym majówki w Polsce może zaskoczyć.

Kalkulacja została wykonana przy założeniu, że dwie osoby zdecydowały się na 4 noclegi i podczas trzech dni majówki (01.05-03.05) skorzystają z pełnego wyżywienia w ciągu dnia – czyli z obiadu i kolacji, natomiast w dzień przyjazdu i wyjazdu z miejsca docelowego – jedynie z obiadów.

Najwyższy koszty noclegu, wyżywienia i podróży dla dwóch osób - w odniesieniu do centralnego miasta na mapie kraju (Łódź) - sięga 5 175 zł w Gdańsku. Koszt końcowy majówki jednak spada, kiedy zamiast zatrzymywać się w 3* hotelu, postawimy na pensjonat – niekoniecznie w centrum miasta. Pokój dwuosobowy typu standard, w pensjonacie oddalonym o 9 km od centrum Gdańska, kosztuje 1 217 zł. Dzięki takiej cenie koszt końcowy majówki w Gdańsku sięga kwoty 3 143 zł, czyli o 2 032 zł mniej.

Na najtańszą majówkę możemy wybrać się do Warszawy – od 2 143 zł za dwie osoby. Nadmorskie miejscowości – Gdynia i Sopot – plasują się tuż za Gdańskiem, potwierdzając założenie, że okolice Bałtyku to jeden z najdroższych regionów Polski. Kraków jest o 257 zł droższy niż Warszawa i tańszy o 2 775 zł niż majówka w Gdańsku z wynajmem pokoju w 3* hotelu. Podobnie jak w stolicy Pomorza szukając kwatery prywatnej bez śniadania, można obniżyć koszt noclegów nawet o 40%. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku majówki za granicą.

Europa tania, ale pod znakiem zapytania

Najdroższe rozwiązanie – czyli majówkowy city break w Paryżu jest wciąż tańsze od długiego weekendu w Polsce. 467 zł zaoszczędzimy, zamieniając Gdańsk na Paryż. Najbardziej opłaca się spędzić majówkę w Barcelonie, wydając o 2 124 zł więcej niż w Warszawie.

Jeśli postawimy na rozwiązanie budżetowe, poszukując podobnie jak w Polsce noclegu w pensjonacie, ponownie można sporo zaoszczędzić. Zakwaterowanie w takim obiekcie, w Paryżu wynosi 741 zł, Rzymie – 618 zł, a w Barcelonie – 459 zł, dla dwóch osób, na 4 noce. Dodatkowo, każdy z tych obiektów położony jest w odległości mniejszej niż 3 km od centrum miasta.

Jednak wszystkie te założenia są zależne od skutków strajku kontrolerów. Ceny dotyczą podróży z miast, w których może dojść do odwołania lub opóźnienia lotów. Jeśli chcemy mieć pewność, że lot nie zostanie odwołany i zaplanujemy wylot z Warszawy, korzystając z usług przewoźników, którzy niezależnie od konfliktu PAŻP ze związkami zawodowymi, na pewno będą realizować połączenia – koszt biletów lotniczych znacznie się zmienia.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów ws. ograniczeń w ruchu lotniczym, które wchodzi w życie od 01 maja 2022 r., loty do trzech branych w kalkulacji pod uwagę europejskich miast, wyglądają następująco: Paryż (Lotnisko Fryderyka Chopina): 2 381 zł /2 osoby, w obie strony; Rzym (Warszawa-Modlin): 1 795 zł/2 osoby, w obie strony oraz Barcelona (Lotnisko Fryderyka Chopina): 2 820 zł/2 osoby w obie strony.

Do kosztów majówki za granicą należy doliczyć też opłaty za testy, które należy wykonać przed wylotem. Turyści niezaszczepieni podróżujący do Francji i Włoch, muszą okazać dokument potwierdzający negatywny wynik testu antygenowego wykonanego do 48 godzin lub testu PCR wykonanego do 72 godzin przed wylotem. Ci, którzy weekend majowy planują spędzić w Hiszpanii, muszą pamiętać o zaświadczeniu negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 – PCR 72 godziny przed przylotem do Hiszpanii lub antygenowego wykonanego w ciągu 24 godzin wcześniej.

Ubezpieczenie na majówkę w Polsce i za granicą

Polisa turystyczna na zagraniczne wakacje nie jest wygórowanym kosztem, w stosunku do ochrony, jaką zapewnia. Najtańsze ubezpieczenie kupimy do Hiszpanii już za 7,19 zł za osobę.

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce obejmuje ubezpieczenie NNW - ochrona w razie następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli podczas podróży podróżnik dozna uszczerbku na zdrowiu, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie finansowe.

Ubezpieczenie na wyjazd w Polsce to zabezpieczenie przed konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków, a polisa turystyczna za granicą - jest zdecydowanie koniecznością. Karta EKUZ zapewnia jedynie pomoc na podstawowym poziomie, a za dodatkowe usługi medyczne turysta zapłaci z własnej kieszeni. W wielu państwach europejskich cena dnia w szpitalu wynosi tyle samo, co doba w 5* hotelu. Na cenę ubezpieczenia turystycznego składa się wiele czynników, a jedynie indywidualne dopasowanie zakresu polisy pozwoli znaleźć ochronę efektywną, przy akceptowalnej cenie.

- W obliczu paraliżujących strajków kontrolerów wielu turystów chciałoby się zabezpieczyć przed odwołanym lotem. Niektóre towarzystwa oferują ubezpieczenie za opóźniony lub odwołany lot w ramach polisy turystycznej. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków strajki i protesty są wyłączeniem ochrony - w wyniku czego ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania – mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl.
Wszystkie informacje dotyczące zasad działania ubezpieczenia znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi warto zapoznać się przed zakupem ubezpieczenia.

Rzeczniczka Praw Pasażerów, Renata Piwowarska w rozmowie z PAP informuje, że jeśli lot się nie odbędzie, przewoźnik powinien zwrócić pasażerowi pełen koszt biletu lotniczego. Jeśli lot opóźni się lub zostanie odwołany, podróżnych chroni obowiązujące rozporządzenie unijne. Pasażerom czkającym na opóźniony lot przysługują również prawa takie, jak zapewniony posiłek i napoje, a jeśli opóźnienie trwa ponad dobę - hotel oraz przewóz do niego.

Autor: Materiał prasowy, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
24
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności27 maja 202208:25

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Unibep S.A. - jeden z największych generalnych wykonawców w kraju - świętowała wczoraj oficjalne otwarcie biura w Raciborzu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu prezesów firm, które już dziś współpracują z Unibep S.A. Była to dobra okazja do szerszego przedstawienia oferty spółki oraz do wymiany doświadczeń związanych z budownictwem energetyczno-przemysłowym. 


 

 

Unibep SA
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Reklama
Aktualności27 maja 202213:20

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

O godzinie 10.00 w zamkowej kaplicy św. Tomasza Becketa została odprawiona została Msza Święta w intencji pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, ich rodzin oraz emerytów. Po Mszy św., na zamkowym dziedzińcu odbył się uroczysty apel.

red., fot. (greh), Katarzyna Kubik, wideo: (greh)
Aktualności27 maja 202212:08

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Formalne zniesienie epidemii otworzyło drogę do walnego zgromadzenia członków.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Aktualności27 maja 202205:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202208:00

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na trop przestępczej działalności w 2015 roku wpadli policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach. Sprawa dotyczy naszego regionu. Trafiła na wokandę rybnickiego Sądu Okręgowego.

KWP Katowice
Reklama
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Aktualności26 maja 202220:18

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach!

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner ma nadzieję, że od przyszłej sesji w swoim sprawozdaniu prezydent Dariusz Polowy będzie mówił o swoich pracach, a nie imprezach i eventach, na które był zaproszony.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202212:28

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za sprawą liczącej sobie 2800 lat mumii Egipcjanki z naszego Muzeum, Racibórz zagościł dziś w programie Dzień Dobry TVN.

fot. raciborz.pl
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202218:37

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

„Rudnickie Jabłonki” z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudniku nie dają o sobie zapomnieć. Tym razem „spektakularny sukces” to mało powiedziane! Dlaczego? Otóż 156 tysięcy złotych wpłynie na konto Rudnickiego Koła Gospodyń Wiejskich na realizację przygotowanego przez panie projektu pt. „Nie marnuję – Wykorzystuję! Rudniczanki na Tropie”.

materiał nadesłany
Biznes26 maja 202222:38

Program Bloki 200+. Szansa dla polskiej energetyki, konsumentów i Rafako

Program Bloki 200+. Szansa dla polskiej energetyki, konsumentów i Rafako - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
materiał nadesłany/biuro posła Adama Gawędy (PiS)
Reklama
Sport27 maja 202205:22

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności27 maja 202218:05

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Z okazji Dnia Matki uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Raciborzu, przy współorganizacji Raciborskiego Centrum Kultury, zaprosili 26 kwietnia swoje mamy i opiekunów na występ artystyczny do Raciborskiego Centrum Kultury.

materiał nadesłany WTZ
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 maja 202217:38

Jak sprawdzić czy mąż Cię zdradza?

Jak sprawdzić czy mąż Cię zdradza? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Aktualności26 maja 202208:43

PTTK Racibórz zaprasza na wyprawę w Bieszczady

PTTK Racibórz zaprasza na wyprawę w Bieszczady - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany, fot. pixabay.com/jarekgrafik
Reklama
Aktualności27 maja 202218:49

Kasprowicz z SERCA - wspomnijmy to jeszcze raz

Kasprowicz z SERCA - wspomnijmy to jeszcze raz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wczorajsze (26.05.) wydarzenie w obiektywie Jana Ptaka i reportażu Raciborskiej Telewizji Kablowej.

fot. Jan Ptak, wideo RTK
Sport26 maja 202223:00

Młodzi zapaśnicy z Raciborza najlepsi w kraju!

Młodzi zapaśnicy z Raciborza najlepsi w kraju! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Młodzicy reprezentujący Miejski Klub Zapaśniczy i ZSOMS w Raciborzu okazali się bezkonkurencyjni w Mistrzostwach Polski w Zapasach u 15.

materiał nadesłany/MKZ Unia Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.