Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 października 202218:45

Sesja nadzwyczajna bez kworum. Oświadczenia klubów

Sesja nadzwyczajna bez kworum. Oświadczenia klubów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zmiany w budżecie miasta miał być przedmiotem obrad Rady Miasta Racibórz na sesji nadzwyczajnej, zwołanej na dziś, 18.10, na wniosek prezydenta Dariusza Polowego.

Z powodu braku kworum (minimum 12 radnych) potrzebnego do podejmowania uchwał, sesję otwarto i zamknięto. Stawiło się 9 rajców, poza przewodniczącym Rady Miasta Marianem Czernerem, sześciu radnych z obozu prezydenckiego (Leon Fiołka, Magdalena Kusy, Jarosław Łęski, Anna Ronin, Zuzanna Tomaszewska, Anna Wacławczyk) oraz radne Łączy nas Racibórz - Ludmiła Nowacka i Krystyna Klimaszewska. Przed otwarciem salę obrad opuścił Zygmunt Kobylak.

Krótka sesja była transmitowana on-line. Jej zapis powinien być jutro dostępny.

Mimo próby, nie udało nam się uzyskać komentarza Dariusza Polowego. Swoje stanowiska przysłały natomiast opozycyjne kluby Razem dla Raciborza i Klub Radnych Niezależnych M. Fity. Ich rajcy nie przyszli dziś na obrady. Jest też dostępna korespondencja przewodniczącego do prezydenta dotycząca zapytań o zasadność zwołania sesji.

Zapytanie przewodniczącego M. Czernera do prezydenta z 16.10.2022 Szanowny Panie Prezydencie
W nawiązaniu do zapytań radnych Rady Miasta Racibórz uprzejmie proszę o uzasadnienie wniosku z dnia 12.10.2022 r. o zwołanie sesji nadzwyczajnej z propozycją zmian w budżecie gminy. W szczególności proszę o wykazanie pilności procedowania zmian mając na uwadze zwołane w trybie zwyczajnym posiedzenia Rady na dzień 26 października 2022 r. Proszę o pilną odpowiedź

Odpowiedź prezydenta D. Polowego

W odpowiedzi na korespondencję z dnia 17.10.2022 r. informuję, że wniosek w spra­wie zwołania sesji nadzwyczajnej nie wymaga uzasadnienia, co potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 28.03.2017 r., IV SA/Gł 1032/16, stwierdzając, że: "Przepisy nie wymagają uzasadnienia wniosku w sprawie zwołania sesji w trybie nadzwyczaj­ny. Przepis art. 20 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) wymaga tylko, by wniosek ten spełniał wymogi określone w art. 20 ust. 1 u.s.g. zdanie drugie, czyli musi zawie­rać porządek obrad oraz muszą być do niego dołączone projekty uchwał, jakie mają być ewentualnie podjęte na sesji nadzwyczajnej". Należy także zauważyć, że zgodnie z powołaną wyżej normą na wniosek wójta lub co najmniej 1/4 ustawowego składu rady gminy przewod­niczący obowiązany jest zwołać sesję na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Radni Niezależni M. Fity - oświadczenie Na dzień 18 października 2022 r. w związku ze złożonym przez Prezydenta Miasta Racibórz Dariusza Polowego wnioskiem, zwołana została „sesja nadzwyczajna". Prezydent zawnioskował o zmianę planu wydatków na 2022 r. dot. szkół podstawowych i przedszkoli. Po przeanalizowaniu pod względem merytorycznym i ekonomicznym oraz brakiem uzasadnienia przez Prezydenta Miasta Racibórz konieczności odbywania „sesji nadzwyczajnej" na tydzień przed sesją Rady Miasta Racibórz, zwołaną już na dzień 26 października 2022 r. nasz Klub Radnych postanowił nie brać udziału w dzisiejszej sesji Rady Miasta. Zawnioskowane przez Prezydenta Miasta zmiany mogą zostać przyjęte na sesji w dniu 26 października 2022 r., a dodatkowa sesja generuje niepotrzebne koszty w postaci wypłaty diet dla radnych. Ponadto stoimy na stanowisku, iż profesjonalne, rzetelne i odpowiedzialne planowanie wydatków w oświacie przez Wydział Edukacji nadzorowany przez naczelnika Krzysztofa Żychskiego nie wymaga tak częstych zmian w budżecie miasta.

Radni:
Anna Szukalska
Justyna Poznakowska
Marian Czemer
Michał Szukalski
Dawid Łomnicki

Oświadczenie Klubu Radnych „Razem dla Raciborza” W imieniu Klubu Radnych „Razem dla Raciborza” oświadczam, że radni klubu nie wezmą udziału sesji Rady Miasta zwołanej w trybie nadzwyczajnym na dzień 18 października 2022 r. Sesja została zwołana na wniosek Prezydenta z porządkiem ograniczającym się do jednej uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie miasta w dziale 801 Edukacja. Przewodniczący Rady Miasta na prośbę radnych poprosił Prezydenta o uzasadnienie konieczności dokonania zmian w budżecie w trybie nadzwyczajnym mając na uwadze wcześniej zwołane zwykłe posiedzenie rady 8 dni później tj. na 26 października 2022 r. Prezydent w swojej odpowiedzi odmówił uzasadnienia, odnosząc się jedynie do zapisów ustawy dających prawo złożenia wniosku o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Wobec takiej postawy Prezydenta Polowego radni naszego klubu nie widzą zagrożeń dla realizacji budżetu edukacji, w tym w szczególności wydatków dotyczących wynagrodzeń pracowników. Najbliższa planowa sesja odbędzie się 26 października, na pięć dni przed terminem wypłaty wynagrodzeń nauczycielom. Działanie Prezydenta Polowego Klub Radnych „Razem dla Raciborza” odbiera jako kolejną intrygę wymierzoną w dobre imię radnych i w konsekwencji całej Rady. Szerzenie nieprawdziwych informacji wśród dyrektorów placówek oświatowych oraz wśród pracowników szkół i przedszkoli o zagrożeniu realizacji zadań edukacyjnych, w tym wynagrodzeń nauczycieli z winy radnych jest celowe i z gruntu fałszywe. Próba cofnięcia przez Radę upoważnienia dla Prezydenta do dokonywania zmian w budżecie miasta była spowodowana niegospodarnością Prezydenta Polowego związaną z przekazywaniem ogromnych środków finansowych na działalność spółki sportowej „Unia Racibórz” bez zgody rady. Przekazywane środki, zamiast na szkolenie, przeznaczane są w spółce przede wszystkim na wynagrodzenia zarządu spółki, rady nadzorczej oraz umowy zlecenia. Takie działanie Prezydenta Polowego godzi w aktywność i podstawy funkcjonowania pozostałych klubów i stowarzyszeń sportowych. Radni naszego klubu nigdy nie uchylali się nie uchylają od pracy na rzecz mieszkańców i lokalnego samorządu biorąc udział w posiedzeniach komisji i sesji Rady, spotkaniach z mieszkańcami, również tymi organizowanymi przez Prezydenta.

Sesje nadzwyczajne zwoływane są nadzwyczaj rzadko (w ciągu ostatnich 20 lat kilka razy) w celu podjęcia spraw niezwykle ważnych i niecierpiących zwłoki. Dzisiaj nie widzimy takiej potrzeby, zwłaszcza w sytuacji, kiedy Prezydent Polowy nie chce lub nie potrafi uzasadnić powodu jej organizacji.

Przewodniczący Klubu Henryk Mainusz

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 grudnia 202213:12

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 7 grudnia, siedem par odebrało z rąk włodarza Raciborza medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez Prezydenta RP.

red.
Reklama
Aktualności8 grudnia 202209:43

Poparzenie w Zabełkowie, zadymienie w Markowicach

Poparzenie w Zabełkowie, zadymienie w Markowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności8 grudnia 202218:35

Najnowsza oferta nieruchomości m. Racibórz

Najnowsza oferta nieruchomości m. Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Reklama
Reklama
Aktualności7 grudnia 202209:38

W Starostwie podpisano umowy na remonty ważnych dróg w Raciborzu

W Starostwie podpisano umowy na remonty ważnych dróg w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

Już od stycznia mieszkańcy mogą się spodziewać utrudnień na Łąkowej, Kolejowej i Ocickiej. Starostwo rusza z pracami wartymi ponad 14,22 mln zł. Co dokładnie będzie robione - o tym w krótkim materiale wideo.

red.
Reklama
Aktualności9 grudnia 202210:48

LPR wezwano na Ocice

LPR wezwano na Ocice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności8 grudnia 202211:00

Pogrzebień ma nowego sołtysa

Pogrzebień ma nowego sołtysa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UG Kornowac
Aktualności7 grudnia 202210:08

W Łubowicach o wyjątkowych kobietach

W Łubowicach o wyjątkowych kobietach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
lubowice.pl/Ewa Porwal, fot. FB/Zdrowo Bookknięte
Reklama
Aktualności8 grudnia 202210:14

Raport 998. Dym z kratki wentylacyjnej w Kuźni Raciborskiej

Raport 998. Dym z kratki wentylacyjnej w Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.12.2022
8 grudnia 202219:13

Nasz Racibórz 09.12.2022

Nasz Racibórz 02.12.2022
8 grudnia 202219:12

Nasz Racibórz 02.12.2022

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.