Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 września 202208:33

Festiwal OFF-ka na bis. Drugi dzień zakończony bałkańskim przytupem

Festiwal OFF-ka na bis. Drugi dzień zakończony bałkańskim przytupem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Piątek, czyli drugi dzień Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego OFF-ka rozpoczął się od niepohamowanego śmiechu i radości, jaki zarówno u dzieci, jak i dorosłych wywołał Teatr Jasię spektaklem „Zielonomu i babci”.

Jasiek Grządziela oraz Adrian Wiśniewski rozbawili publiczność do łez, wciągając ją do różnych aktywności. Był to nie tylko pokaz świetnych umiejętności aktorskich, szczególnie tych komediowych, ale i cyrkowych. Spektakl miał miejsce na rynku raciborskim. Zielony klaun ze swoimi perypetiami i jego babcia, która na każdy kłopot ma rozwiązanie, skradli serca raciborskiej publiczności [RELACJA].

Drugim punktem programu był monodram Magdaleny Drab prezentowany już na deskach RCK pt. „Curko moja ogłoś to”. Spektakl niezwykle poruszający. Większość z nas zapewne nie słyszała nigdy o malarce z Nowego Sącza „słynnej na całym świecie albo i nie” Marii Wnęk - a dzięki monodramowi ma szanse nie tylko poznać bliżej jej postać, ale też zostać wciągniętym w rozważania o miejscu osób odstających od społeczeństwa: chorych psychicznie, biednych, fundamentalistycznych w swoich poglądach. Spotkanie podczas wernisażu wystawy malarki staje się przyczynkiem do rozważań na temat relacji społecznych i postrzegania osób z marginesu. Magda Drab przyjmuje rolę muzyka, który przy gramofonie poruszającym teatr cieni kolejnych prac malarki, naśladuje szum galerii, rozmowy oglądających obrazy „ekspertów”. Niezwykła sprawność aktorska Magdy Drab wzmacnia jeszcze bardziej efekt poruszenia, dotknięcia widza tą historią.

Kolejną propozycją festiwalową była premiera opowieści teatralno-filmowej „Buks” w reżyserii Grażyny Tabor na podstawie powieści Leszka Libery pt. „Utopek”. Materiał został realizowany z użyciem dość prostych narzędzi technicznych, niemniej jednak osiągnięto w nim wspaniały efekt i przekaz. Łukasz Czogalik wcielający się w rolę utopka- odszczepieńca Buksa Molendy opowiada swoją historię wplecioną w szereg wydarzeń takich jak: koniec wojny, podział granic, plebiscyt, nadejście komunistów. Smaczku dodaje fakt, iż główny aktor posługuje się w materiale gwarą śląską (gwarą ziemi raciborskiej z naleciałościami morawskimi). Dopełnieniem prezentowanego obrazu były wywiady z mieszkańcami Ostroga, w tym z Koryną Opalą-Rybką, którzy wspominali swoje dzieciństwo w tej dzielnicy m.in. opresyjność z jaką spotykali się wśród pozostałych mieszkańców Raciborza za posługiwanie się językiem niemieckim. Niestety z przyczyn zdrowotnych nie mógł pojawić się na Festiwalu autor książki „Utopek” L. Libera [RELACJA].

O godzinie 20:00 zaprezentował się teatr Tetraedr w spektaklu „Blaszany bębenek” na postawie powieści G. Grassa, również w reżyserii Grażyny Tabor. Spektakl grany ponownie po kilku latach wzruszył i zachwycił również tych, którzy ten spektakl znali i oglądali już kilka razy. Niezwykła dojrzałość, ale i prawdziwość przebijała z gry: Agnieszki Rajdy, Łukasza Czogalika, Marcina Franaszka czy Kuby Tabora. Młody Oskar podobnie jak Buks prowadzi wnikliwą obserwację świata i przemian historycznych lat 30-tych, jakie wokół niego mają miejsce - ”wychwytuje znaki rozsiewające zło”. Tytułowy blaszany bębenek, nieprzypadkowo biało-czerwony, stanowi ważny element komunikacji chłopca z otoczeniem. Nadaje ton kolejnym wydarzeniom [RELACJA].

Na zakończenie drugiego dnia festiwalu artystów, gości i mieszkańców miasta zaprosiliśmy na potańcówkę bałkańską z kapelą Timingeriu w dawnej kawiarni Tęczowa. Przestrzeń obecnie funkcjonującego w tym miejscu salonu tatuażu przemieniła się w salę potańcówkową m.in. za sprawą zawieszonych dookoła girland świetlnych i specjalnego oświetlenia. Od pierwszych dźwięków kapeli parkiet zawirował od tańczących par i korowodów zainicjowanych przez grupę taneczną MARE. Bawiliśmy się do północy w klimatach muzyki bałkańskiej, cygańskiej, żydowskiej a nawet polskiej przedwojennej [RELACJA].

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
31
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 grudnia 202310:24

Raport 998. Czad, spalona potrawa i sople. Weekend strażaków

Raport 998. Czad, spalona potrawa i sople. Weekend strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Aktualności10 grudnia 202321:52

Świąteczny kiermasz w Rudniku

Świąteczny kiermasz w Rudniku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Aktualności10 grudnia 202309:39

Kuźnia Raciborska chce w szczególny sposób upamiętnić gliwickich saperów

Kuźnia Raciborska chce w szczególny sposób upamiętnić gliwickich saperów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. 6 Batalion Powietrznodesantowy/FB
Sport10 grudnia 202321:51

Weekend z HLPN [WYNIKI]

Weekend z HLPN [WYNIKI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.