Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 września 202208:25

Blue Velo, drzewa i negocjacje. W ratuszu o ścieżkach dla rowerzystów

Blue Velo, drzewa i negocjacje. W ratuszu o ścieżkach dla rowerzystów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Reklama
Racibórz:

Temat ścieżek rowerowych w Raciborzu skupił wczoraj, 22 września, uwagę radnych Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Poznali plany władz.

Kolejnym punktem posiedzenia była informacja o planach i realizacji ścieżek rowerowych na terenie Raciborza. Przedstawieniem zagadnienia [dokument dla radnych] zajął się Grzegorz Kawalec, pracownik Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu.

- Na grudzień 2021 roku długość siatki ścieżek miała 26,20 km. Od tej pory oddano do użytku ścieżki do Łężczoka, łącznik przy Rudzkiej, ścieżkę na Bema, na bulwarach obok Tokai Cobex, na Rybnickiej oraz ścieżki na zbiorniku Racibórz Dolny. Te ostatnie są aktualnie w trakcie znakowania. W związku z tym na wrzesień 2022 mamy 37,54 km ścieżek rowerowych. Obecnie pracujemy nad ścieżką rowerową od ulicy Katowickiej przez Słowackiego, Matejki i Michejdy. Projekt powstawał w dosyć dużych bólach. Chciałem jednak zaznaczyć jedną sprawę, bo pojawiają się kontrowersje. Projekt nie przewiduje jakiejkolwiek interwencji w zieleń czy wycinki drzew. Obecnie pracujemy jeszcze nad dwoma odcinkami. Na odcinku pod mostem na Markowice oraz na Płoni, która przebiegać ma wzdłuż rzeki. Ma to być element projektu Blue Velo – referował.

Jako pierwszy głos zabrał przewodniczący Piotr Klima. - Jako użytkownik dróg nie rozumiem braku wiedzy rowerzystów, którzy nieraz nie wiedzą, kiedy może przejechać, a kiedy zejść i przeprowadzić. Czy nie brakuje oznaczeń dla kierowców i rowerzystów, by ich wzajemnie informować – dociekał.

- Jak państwo wiedzą, niespełna dwa tygodnie temu zmieniły się przepisy, gdzie rowerzyści utracili uprawnienia dotyczące pierwszeństwa. Przepis jest na tyle kuriozalny, bo mówi o tym, że pierwszeństwo ma ten, który pierwszy dojedzie. Co w takim przypadku robić? Edukować, edukować, edukować – odparł G. Kawalec.

Do dyskusji dołączył radny Mirosław Lenk. - Mamy taką plagę, że ludzie przejeżdżają nie tyle po ścieżce, co przez pasy. Chciałem jednak powiedzieć o czymś innym. Statystycznie to ładnie wygląda. Cztery lata kadencji, jedenaście kilometrów. To co zrobiliśmy przy Tokai Cobex jest już fajne, można przejechać. Szkoda, że nie można zrobić dłuższego odcinka, ale wiem, że to nie do ruszenia. Chciałem zapytać o zbiornik. Czy na pewno robimy to legalnie? Jeździmy po całym, a nie bardzo możemy. Życzyłbym sobie, by inne gminy podpisały porozumienie zezwalające na użytkowanie ścieżek – mówił radny M. Lenk.

- Wody Polskie zapowiedziały, że po podpisaniu porozumienia podpiszą także z innymi gminami. Z tego co wiem, toczone są rozmowy z gminą Krzyżanowice. Trzeba negocjować. Nam udało się to doprowadzić do końca. Mogę zdradzić, że obok zbiornika planowana jest ścieżka z Chałupek do Szczecina, w ramach Blue Velo. I na to też jest już wstępna zgoda Wód Polskich – odparł G. Kawalec.

- Jak pan widzi poruszanie się dwóch par na ulicy Bema? Mają wejść na ścieżkę rowerową, czy trawnik – pytał przewodniczący. - Proponowałbym iść gęsiego – zażartował Grzegorz Kawalec. Dodając, że można wejść na ścieżkę rowerową.

Do dyskusji dołączył także radny Michał Kuliga. - Odnośnie łącznika, tam gdzie była tama za Rafako. Czy coś w tym kierunku się dzieje? Dodatkowo, wielokrotnie mówiliśmy, by ścieżka na Zamkowej nie kończyła się przy bramie OSiR, ale została dalej pociągnięta w kierunku wałów i parku zamkowego. Chciałem dodatkowo zwrócić uwagę, że podczas budowy obwodnicy, na wysokości wiaduktu została zniszczona. Miało to być do końca maja naprawione. Pan na pewno wie, jak to wygląda. Warto byłoby także pomyśleć o sprzątaniu ścieżek rowerowych – mówił radny z Ostroga.

- Jak państwo wiedzą, Wody Polskie odmówiły zrobienia kładki. Stwierdziły, że mamy o tym zapomnieć. Zaproponowano inne miejsce, za garażami niedaleko strzelnicy przy Łąkowej. Złożyliśmy fiszkę projektową na zrobienie kładki pieszo rowerowej. Szczególnie, że po drugiej stronie mamy swoją nieruchomość. Tylko tyle możemy w tej chwili zrobić. Odnośnie do Zamkowej-Brzozowej możemy się nad tym pochylić – odparł pracownik Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu.

Radny Mirosław Lenk wrócił do sprawy Wód Polskich. - Wody Polskie nie robią nikomu łaski. Przy budowie zbiornika korzystali z dróg gminnych, a nie przypominam sobie, by jakąkolwiek naprawili. Współpraca była naprawdę dobra, a teraz jakieś kategoryczne zakazy. Już to proponowałem, ale może powinniśmy zaprosić dyrektora. Były przecież jakieś uzgodnienia, może nie wszystkie zapisane, ale w zamian należy nam się korzystanie z infrastruktury – mówił rajca z Ocic.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

Gość (IP: 5.173.*.18) 23 września 202210:10
Na ścieżkę rowerową na ul Bema pieszy nie ma prawa wejść. Pan Grzegorz Kawalec stwierdził nieprawdę, że piesi mogą wejść na istniejącą niwą ścieżkę rowerową. Nie mogą !!! Znaki na ulicy Bema wskazują wyraźnie że piesi nie mają prawa wejść na ścieżkę rowerową przy ul Bema zwężone chodnik na Bema to jest po prostu kpina są za wąskie i dzięki takim bezmyślnym projektom mamy tam znaczące pogorszenie bezpieczeństwa.
Gość (IP: 46.134.*.6) 23 września 202211:46
1. Bema to kpiny i zniszczenie przedwojennego chodnika z kostki bazaltowej. 2. Warszawska to kpiny. Poruszanie się pod prąd od Wojska Polskiego do Świńskiego Rynku grozi śmiercią lub kalectwem. 3. Ul. Brzeska podobnie. 4. Polder Racibórz Dolny...... bez komentarza. Może minister wody razem z ministrem rowerów mają pozwolić jeździć rowerem???Proceduralność komuś odebrała rozum. 5.Ul. Głubczycka z gelendrem- przykład totalnego mezmózgowia. 6. Od Rafako do wału przecież wystarczy mała, 10 metrowa kładka nad kanałem Psiny/Cyny. Ale żaden urzędas tego jeszcze nie dostrzegł. Ci od wód też. 7. Po co się męczyć miejskim wynalazkiem na Sudeckiej pt. codnik rowerowy? Równolegle biegnie przyjemna ulica Adamczyka. I żaden Planiok nie krzyczy, że koło jeździ ulicą. 8. Zamiast cudów na skrzyżowaniu Piaskowej i Szkolnej/Sudeckiej dla rowerów, o wiele bardziej potrzebne jest przejście na Piaskowej od Piastowskiej do Kanałowej.......
Gość (IP: 78.31.*.138) 23 września 202211:11
Zapraszam na ścieżkę "rowerową" na ul. Sudecką.... Góra, dół, góra, dół jak na rollercoaster w wesołym miasteczku..... plus dziury.....
Gość (IP: 195.66.*.10) 23 września 202211:31
Ani nie wspominaj o tym wyrobie ścieżkopodobnym na Sudeckiej... To jedna z najsłabszych ścieżek w mieście i wcale się części rowerzystów nie dziwię, jeśli jadą drogą, a nie tą ścieżką rowerową.
Gość (IP: 83.26.*.128) 23 września 202216:34
Ale zakłamane plany istniejących ścieżek. Przecież większość z nich jest źle oznakowana, więc nikt nie wie o ich istnieniu, albo po prostu nie można po nich jechać jak po ścieżce. Brak ciągłości wynika z błędnego planowania i nieumiejętności podania pomysłów na ich połączenie - nie ma żadnych debat publicznych, nikt nie może kawa na ławę napisać publicznie co gdzie jest nie tak i nikt z tymi problematycznymi miejscami nic nie robi. I wszyscy zadowoleni - nikt nie zgłasza błędów to nie trzeba nic robić w temacie. Wygodnie nie? A wszelkie zgłoszenia systemami są ignorowane, więc... w tym mieście nie ma sensu się angażować. Robi się wszystko dla zniechęcenia tych, którzy chcieliby pomóc wskazując co można ulepszyć. A męczcie się sami w tym dennym mieście. Jeździjcie zgodnie z przepisami tam i z powrotem po jednym odcinku, bo nie wjedziesz i nie zjedziesz z niego.NIEDASIE

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 września 202215:29

Pożar naczepy na trasie Racibórz-Żerdziny [FOTO]

Pożar naczepy na trasie Racibórz-Żerdziny [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Czytelnik Kamil, KP PSP Racibórz
Reklama
Aktualności23 września 202210:31

Gwałcił i nagrywał komórką. Areszt dla podejrzanego

Gwałcił i nagrywał komórką. Areszt dla podejrzanego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Dotychczasowe ustalenia śledztwa wskazują na to, iż podejrzany podstępem doprowadzał pokrzywdzone (najczęściej poznane np. w dyskotece lub miejscu publicznym) do stanu nieprzytomności podając im alkohol.

PO Gliwice
Reklama
Reklama
Aktualności23 września 202211:06

Czołowe zderzenie w Rybniku. Kierowca zaplanował zabójstwo żony?

Czołowe zderzenie w Rybniku. Kierowca zaplanował zabójstwo żony? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Komunikat Prokuratury Okręgowej w Rybniku, fot. Rybnik i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Aktualności22 września 202208:39

Trzydniowe święto piwa pod Raciborzem

Trzydniowe święto piwa pod Raciborzem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. RitaE/pixabay.com
Reklama
Reklama
Styl życia22 września 202218:47

Odkrycie w Londynie. Pierwszy niemiecki atak II wojny światowej wyszedł z powiatu raciborskiego?

Odkrycie w Londynie. Pierwszy niemiecki atak II wojny światowej wyszedł z powiatu raciborskiego? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

Dwa telegramy odnalezione w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie mogą skorygować dotychczasowe poglądy na miejsce pierwszych polsko-niemieckich starć we wrześniu 1939 r. Wynika z nich, że były to przedpola Rybnika, w pasie Sumina-Zwonowice-Chwałęcice.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Aktualności24 września 202210:54

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rodzony Ślązak z gminy Godów niedaleko Raciborza zmarł wczoraj, 23 września. Dwa lata temu, w wywiadzie dla GCKSiT, opowiadał o swojej młodości. Bywał w Raciborzu.

fot. Jerzy Reżny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.