Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 września 202215:41

Drogówka z Raciborza sprowadza policyjny dron. Wiemy, gdzie będzie karać cwaniaków!

Drogówka z Raciborza sprowadza policyjny dron. Wiemy, gdzie będzie karać cwaniaków! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Okołu stu mandatów wypisała już raciborska drogówka kierowcom łamiącym przepisy na nowym skrzyżowaniu przy Piaskowej-Rybnickiej. Chodzi o jedno, niestety nagminne zachowanie. Więcej w materiale wideo, w rozmowie z nowym naczelnikiem raciborskiej drogówki, asp. Grzegorzem Olearczykiem.

Ten problem zgłaszali nam już czytelnicy. Jadący Piaskową w stronę Auchan powinni ustawić się na prawym pasie i z niego zjeżdżać w Rybnicką w kierunku na Kornowac (DW 935) i Brzezie. Tymczasem wielu kierowców jedzie lewym pasem, wjeżdża na rondo i tu zawraca.

- To wykroczenie! – ostrzega raciborska drogówka. Może się skończyć nawet 500 zł mandatu. Problem znany jest raciborskiej komendzie. Kilka niedawnych intensywnych kontroli zaowocowało aż stu mandatami, a będzie ich jeszcze więcej, bo nasz Wydział Ruchu Drogowego zamówił dron. Akcja ma być przeprowadzona jeszcze we wrześniu. Kiedy? Tego dowiedzą się, którzy w tym czasie złamią przepis.

Na tym samym skrzyżowaniu warto pamiętać o nienagłaśnianej zbytnio zmianie przepisów dotyczących przejazdu dla rowerzystów. W przypadku znaków D-6a (przejazd dla rowerzystów) oraz D-6b (przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów) rozporządzenie w paragrafie 47, w punkcie 4 mówiło, że kierowca "jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach, lub na nie wchodzących, lub wjeżdżających".

- To nakładało na kierowców taki sam rodzaj zachowania, jaki po latach wywalczono w sprawie pieszych — dojeżdżając do przejazdu dla rowerów, kierowca musiał obserwować otoczenie drogi, bo musiał ustąpić rowerzyście, zanim ten znalazł się na przejeździe rowerowym — czyli jeszcze w trakcie "wjeżdżania" – zwraca uwagę portal BRD24.pl.

- Artykuł 27 Prawa o ruchu drogowym, który wylicza obowiązki kierującego pojazdem wobec kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, ma już zupełnie inną konstrukcję. Nakazuje ustąpić pierwszeństwa tylko tym, którzy znajdują się na przejeździe, a nie którzy na niego dopiero wjeżdżają – dodaje portal.

- To, że w listopadzie po cichu zmieniono przepisy, odzierając rowerzystów z pierwszeństwa, będzie miało swój ciąg dalszy. Jak wynika z nieoficjalnych informacji brd24.pl w resorcie trwają prace nad dopisaniem do prawa tego, co do dziś widnieje w sprawie pieszych — czyli "zakazu wjeżdżania bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd".

Raciborska policja zwraca uwagę, że wielu rowerzystów może nie mieć świadomości obecnej konstrukcji przepisów. Widać to najczęściej właśnie na Piaskowej-Rybnickiej, kiedy wymuszają pierwszeństwo kierowcom. – Nie zwalnia to, rzecz jasna, tych drugich z zachowania szczególnej ostrożności – słyszymy.

Podobny problem, co na Piaskowej-Rybnickiej występuje na rondzie J. Darowskiego, przy Auchan. Tu część kierowców, nie chcąc stać w rzędzie pojazdów na zjeździe w stronę Brzezia-Kornowaca, wjeżdża na rondo i potem na Rybnicką. Powinni jednak pamiętać, że – w razie częstego w godzinach szczytu zatoru przed Dębiczem - obowiązuje ich tu jazda na suwak, a więc mają obowiązek wpuścić przed sobą jeden samochód wjeżdżający na DW 935 z ich prawej strony.

Nie ma też wątpliwości co do tego, że rowerzyści nie mają pierwszeństwa na Rudzkiej-Gliwickiej zjeżdżając ze ścieżek rowerowych wzdłuż wałów Ulgi. Dawniej było tu przejście dla pieszych. Więcej w materiale wideo.

Autor: red., fot. Rafał Ćwirta/Robert Ambroziewicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.