Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 sierpnia 202218:45

Czy warto pić świeże soki z owoców i warzyw?

Czy warto pić świeże soki z owoców i warzyw? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Owoce i warzywa są dobre dla Twojego zdrowia. To nie podlega dyskusji. Niektóre z nich nawet zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i rak. Zwolennicy twierdzą, że świeżo wyciskany sok może poprawić wchłanianie składników odżywczych z owoców i warzyw, podczas gdy inni mówią, że pozbawia ich ważnych składników odżywczych, takich jak błonnik.

Metody wyciskania soku są różne, od ręcznego wyciskania owoców po sokowirówki z napędem silnikowym

Dwa popularne typy sokowirówek obejmują:

  • Odśrodkowe

Sokowirówki te rozdrabniają owoce i warzywa na miazgę poprzez szybkie wirowanie z ostrzem tnącym. Wirowanie powoduje również oddzielenie soku od części stałych.

  • Tłoczenie na zimno

Nazywane również sokowirówkami wolnoobrotowymi , miażdżą i wyciskają owoce i warzywa znacznie wolniej, aby uzyskać jak najwięcej soku.

Jakość odżywcza soku uzyskanego z sokowirówki i z zimnego tłoczenia jest podobna.

Przeznaczenie soków

Spożywanie soków tłoczonych  jest ogólnie stosowane w dwóch celach:

  • Oczyszczanie lub detoksykacja: Eliminuje się pokarmy stałe i spożywa się tylko sok przez 3 dni do kilku tygodni. Niektórzy ludzie wierzą, że picie soków oczyszcza ich ciała z toksyn. Jednak żadne dowody nie potwierdzają jego skuteczności.
  • Uzupełnienie normalnej diety: Świeży sok może być stosowany jako poręczne uzupełnienie codziennej diety, zwiększając spożycie składników odżywczych z owoców i warzyw, których inaczej byśmy nie spożyli.

Zanieczyszczone środowisko i wysoki poziom stresu mogą również zwiększyć zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze.

Owoce i warzywa są pełne witamin, minerałów, antyoksydantów i związków roślinnych, które mogą chronić przed chorobami. Jeśli trudno jest Ci wprowadzić do swojej diety zalecaną ilość owoców i warzyw każdego dnia, wyciskanie soków może być wygodnym sposobem na zwiększenie ich spożycia.

Jedno z badań wykazało, że uzupełnianie soku z mieszanych owoców i warzyw przez 14 tygodni poprawiło poziom składników odżywczych uczestników w zakresie beta karotenu, witaminy C, witaminy E, selenu i folianów.

Czy sok owocowo-warzywny chroni przed chorobami

Mnóstwo dowodów łączy całe owoce i warzywa ze zmniejszonym ryzykiem chorób, ale badania dotyczące soków owocowych i warzywnych są trudniejsze do znalezienia.
Korzyści zdrowotne płynące z owoców i warzyw wynikają częściowo z ich wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, ale błonnik również odgrywa ważną rolę. Wiele antyoksydantów jest związanych z błonnikiem i uwalnia się w Twoim układzie pokarmowym.

Wysokie spożycie owoców i warzyw pokazuje obietnicę w wielu obszarach zdrowia. Na przykład, soki mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca. Soki z jabłek i granatów zostały powiązane z obniżonym ciśnieniem krwi i poziomem cholesterolu.

Dodatkowo, spożywanie soków owocowych i warzywnych w formie płynnej (lub mieszanych koncentratów) może zmniejszyć poziom homocysteiny i markerów stresu oksydacyjnego, z których oba są związane z poprawą zdrowia serca.

Więcej o spożywaniu świeżo wyciskanych soków znajdziesz tutaj - https://naszatlocznia.pl/k/soki/

Najlepiej jest spożywać całe owoce i warzywa

Zwolennicy soków często twierdzą, że picie soku jest lepsze niż jedzenie całych owoców i warzyw. Twierdzą, że usunięcie błonnika ułatwia przyswajanie składników odżywczych. Jednak nie ma żadnych badań naukowych, które by to potwierdzały.

Na przykład, przeciwutleniacze, które są naturalnie związane z włóknami roślinnymi, są tracone podczas procesu tloczenia lub wyciskania. Mogą one odgrywać ważną rolę w korzyściach zdrowotnych całych owoców i warzyw.

Warto zauważyć, że podczas procesu wyciskania soku usuwane jest do 90% błonnika, w zależności od sokowirówki. Część błonnika rozpuszczalnego pozostaje, ale większość błonnika nierozpuszczalnego zostaje usunięta.

Potencjalne korzyści zdrowotne błonnika

Wyższe spożycie błonnika wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia chorób serca, otyłości i cukrzycy. Jedno z badań porównało jedzenie całych jabłek z piciem soku jabłkowego. Stwierdzono, że picie czystego soku jabłkowego zwiększyło poziom LDL (złego) cholesterolu o 6,9%, w porównaniu z jedzeniem całych jabłek. Uważa się, że efekt ten wynika z zawartości błonnika w całych jabłkach.

Co więcej, badanie obserwacyjne wykazało zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 u osób, które spożywały soki owocowe, podczas gdy całe owoce były związane ze zmniejszonym ryzykiem.

W jednym z badań porównano wpływ blendowania i sokowania na zawartość składników odżywczych w grejpfrutach. Wyniki pokazały, że blendowanie, które zachowuje więcej błonnika, jest lepszą techniką uzyskania wyższych poziomów korzystnych związków roślinnych.

Czy powinieneś dodawać błonnik do swoich soków

Poziom błonnika w Twoich sokach będzie zależał od tego, jakiego typu sokowirówki używasz, ale niektóre źródła sugerują dodawanie resztek miąższu do innych pokarmów lub napojów, aby zwiększyć spożycie błonnika. Chociaż jest to lepsze rozwiązanie niż wyrzucanie błonnika, dowody sugerują, że ponowne dodanie błonnika do soku nie daje takich samych korzyści zdrowotnych jak spożywanie całych owoców i warzyw.

Spożywanie samych soków w celu utraty wagi może być złym pomysłem

Większość diet sokowych polega na spożywaniu 600-1000 kalorii dziennie tylko z soków, co powoduje poważny deficyt kalorii i szybką utratę wagi. Jednak jest to bardzo trudne do utrzymania przez więcej niż kilka dni. Podczas gdy diety sokowe mogą pomóc w utracie wagi w krótkim okresie, tak poważne ograniczenie kalorii może spowolnić metabolizm w dłuższej perspektywie.

Diety sokowe mogą również prowadzić do niedoborów składników odżywczych w dłuższej perspektywie, ponieważ soki nie zawierają wielu ważnych składników odżywczych.

Soki nie powinny zastępować posiłków

Używanie soków jako zamienników posiłków może być złe dla Twojego organizmu.Dzieje się tak dlatego, że sok sam w sobie nie jest zbilansowany pod względem odżywczym, ponieważ nie zawiera wystarczającej ilości białka ani tłuszczu. Spożywanie wystarczającej ilości białka w ciągu dnia jest niezbędne dla utrzymania mięśni i długotrwałego zdrowia. Zastąpienie jednego posiłku dziennie sokiem raczej nie zaszkodzi, o ile reszta diety będzie bardziej zrównoważona.

Możesz sprawić, że Twój sok będzie bardziej zrównoważony pod względem odżywczym, dodając do niego białko i zdrowe tłuszcze. Niektóre dobre źródła to białko serwatkowe, mleko migdałowe, awokado, jogurt grecki i masło orzechowe.

Sok owocowy zawiera duże ilości cukru

To co wybierasz do soku ma znaczenie, a owoce zawierają znacznie więcej cukru niż warzywa. Spożywanie zbyt dużej ilości fruktozy, jednego z naturalnie występujących w owocach cukrów, zostało powiązane z wysokim poziomem cukru we krwi, przyrostem masy ciała i zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2.

Około 120ml 100% soku jabłkowego zawiera prawie zero gramów błonnika, ale pakuje 13 gramów cukru i 60 kalorii .

Podobnie, 100% sok z winogron ma 20 gramów cukru w porcji 3,9 uncji (114 ml).
 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.