Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 sierpnia 202217:00

Dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków odwiedził ziemię raciborską

Dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków odwiedził ziemię raciborską - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Przedstawiciele utworzonego w kwietniu 2022 r. przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków zwiedzali, 9 i 10 sierpnia, zabytki Raciborza i ościennych gmin.

- Wizyta została zorganizowana w celu zapoznania Instytutu z zabytkami w naszej okolicy i z potrzebami, jakie wiążą się z ich utrzymaniem i konserwacją. Gości przywitał i zapoznał wstępnie z problemami miasta zastępca prezydenta Miasta Dominik Konieczny - informuje magistrat.

Dyrektor Instytutu dr Michał Laszczkowski wraz z pracownicą Anną Bartosiak odwiedzili między innymi Muzeum w Raciborzu, gdzie rozmawiali z dyrektorem Romualdem Turakiewiczem o możliwościach rozwoju. Ten oprócz Muzeum pokazał im także zespół średniowiecznych fortyfikacji. Oglądali także efekt konserwacji Kolumny Maryjnej oraz zapoznali się z problematyką ochrony i opieki nad zabytkiem architektury chłopskiej – spichlerzem w Sudole. W asyście ks. Mariana Obruśnika zwiedzili kościoły pw. Św. Jakuba i Farny. Delegaci wizytowali także na Zamku Piastowskim oraz mieli okazję zjeść obiad przygotowany przez członków Stowarzyszenia Drengowie znad Górnej Odry w rekonstrukcji średniowiecznego grodu przy Arboretum Bramy Morawskiej, gdzie potkali się z dyrektor Arboretum Elżbietą Skrzymowską. Poza Raciborzem przedstawiciele Instytutu oglądali pocysterski zespół klasztorno-pałacowy w Rudach, ruiny pałacu w Sławikowie, zespół pałacowo-parkowy w Krowiarkach, trwałą ruinę pałacu w Tworkowie oraz pałac w Chałupkach. Rozmawiali z przedstawicielami lokalnych władz.

Goście wspólnie z towarzyszącą im w wizycie Marią Olejarnik starali się spojrzeć na Raciborszczyznę jako na teren przeznaczony do integralnego, wspólnego rozwoju w zakresie utrzymania zabytków jako atrakcji turystycznych. Zastanawiano się nad koncepcjami utworzenia szlaku pałaców na ziemi raciborskiej, który wpisałby się w romantyzm poezji Josefa Eichendorffa, a także nad wyeksponowaniem raciborskiego średniowiecza poprzez lepszą ekspozycję i promocję zachowanego dziedzictwa materialnego z tych czasów. Rozmawiano również o potrzebach ciągłej dokumentacji i prowadzenia pogłębionych badań nad historią i zabytkami.

Autor: opr. red., źródło (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 maja 202517:16

Muzyczna modlitwa i dialog narodów. Majowy koncert sakralny w Brzeziu [FOTO i WIDEO]

Muzyczna modlitwa i dialog narodów. Majowy koncert sakralny w Brzeziu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielę, 18 maja, kościół pw. świętych Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu wypełnił się dźwiękami muzyki sakralnej, która poruszyła serca licznie zgromadzonej publiczności.

Grzegorz Wawoczny
Aktualności19 maja 202511:13

Uszkodzona latarnia przy Reymonta. Sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia

Uszkodzona latarnia przy Reymonta. Sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Jedno zdarzenie odnotowali strażacy z PSP Racibórz podczas niedzielnej służby. Działania prowadzono na ulicy Reymonta w Raciborzu, niedaleko strażackiej komendy.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.05.2025
15 maja 202521:18

Nasz Racibórz 16.05.2025

Nasz Racibórz 09.05.2025
11 maja 202511:00

Nasz Racibórz 09.05.2025

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.