Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 lipca 202213:33

Alternatywa dla lokat i kont oszczędnościowych

Reklama
Polska:

Obecnie bankowe produkty oszczędnościowe prezentują się całkiem atrakcyjnie, ale przy tak wysokiej inflacji i one nie pozwalają w pełni zabezpieczyć kapitału przed utratą wartości nabywczej. Pytanie zatem, czy istnieje jakaś sensowna alternatywa dla lokat i kont oszczędnościowych?

Obligacje skarbowe – najbezpieczniejsza alternatywa dla lokat i rachunków oszczędnościowych

Jeśli interesują Cię wyłącznie bezpieczne produkty oszczędnościowe, z którymi wiąże się w zasadzie zerowe ryzyko poniesienia straty, ciekawą opcją może być dla Ciebie zakup obligacji skarbowych. Najpopularniejsze z tych instrumentów również dają zysk w postaci odsetek i mają zmienne oprocentowanie, które zależy od stopy referencyjnej, wskaźnika inflacji lub stawki WIBOR. Ich potencjał zysku wygląda podobnie jak w przypadku lokat terminowych, przy czym w warunkach wysokiego wzrostu cen obligacje indeksowane inflacją zapewnią wyraźnie większe zyski niż produkty bankowe.

Obligacje skarbowe ze zmiennym oprocentowaniem mają okres zapadalności od roku do 12 lat i są możliwe do kupienia zarówno w placówkach PKO BP oraz jego biura maklerskiego, jak i przez Internet – za pośrednictwem serwisu tego banku i strony rządowej obligacjeskarbowe.pl. Proces zakupu jest bardzo prosty, dzięki czemu instrumenty są dostępne równie łatwo, co lokaty i konta oszczędnościowe. 

Na rynku występują również obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu, które można nabywać i sprzedawać za pośrednictwem rachunku maklerskiego. Takie instrumenty płacą odsetki w stałej wysokości, ale mają zmienną cenę, która zależy przede wszystkim od zmian wysokości stóp procentowych. W odróżnieniu od papierów ze zmiennym oprocentowaniem, które nie są notowane na giełdzie, tego typu obligacje mogą więc wygenerować stratę – jeśli zostaną sprzedane przed terminem zapadalności po cenie niższej od ceny zakupu.

Złoto, srebro lub waluty – ryzykowne alternatywy dla lokat

W Polsce inflacja już od kilku dobrych miesięcy przekracza 10%, więc oprocentowanie lokat czy obligacji skarbowych na poziomie 6-7% może wydawać się mało atrakcyjne. Miej jednak na uwadze, że jest to pewny zysk, któremu praktycznie nic nie jest w stanie zagrozić. W praktyce na rynku nie występują inne produkty, które dawałyby wyższe stopy zwrotu przy porównywalnym bezpieczeństwie inwestycji.

Jeśli akceptujesz pewne ryzyko inwestycyjne, część oszczędności możesz ulokować w złocie, srebrze lub walutach, takich jak dolar amerykański czy euro. W odróżnieniu od obligacji czy lokat nie płacą one odsetek, lecz pozwalają zarabiać na zmianach swoich cen. Wbrew dość powszechnemu przekonaniu nie są to jednak bezpieczne inwestycje. Tego typu aktywa podlegają sporym wahaniom wartości, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent w skali roku. Na ich zakupie możesz więc zarówno zyskać, jak i sporo stracić.

A może akcje lub kryptowaluty?

Jeszcze większe ryzyko wiąże się z inwestowaniem w akcje i w coraz popularniejsze kryptowaluty. Wprawdzie mogą one zapewnić rocznie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent zysku, jednak podlegają dużym wahaniom cen i ich zakup lub sprzedaż w nieodpowiednim momencie może przynieść naprawdę dotkliwe straty. Z tego względu należy je uznać za instrumenty spekulacyjne o wysokim ryzyku, a nie sensowną alternatywę dla lokat i kont oszczędnościowych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Niepokój związany z sytuacją na Ukrainie, utrzymywanie się wysokiej inflacji czy obawy o wybuch globalnej recesji gospodarczej doprowadziły w pierwszej połowie 2022 roku do silnych spadków cen akcji czy kryptowalut. W tym czasie słabo radziło sobie również złoto czy srebro, a w zasadzie jedynym wygranym był amerykański dolar, który sukcesywnie zyskiwał na wartości. To tylko przypomina, że inwestowanie nie jest łatwą sztuką i dla większości osób najlepszym miejscem do ulokowania swoich pieniędzy są lokaty, konta oszczędnościowe i obligacje skarbowe.

Niezależnie od tego, która forma oszczędzania jest Ci najbliższa, zajrzyj na stronę: https://moneteo.com/, gdzie znajdziesz szereg przydatnych porad i wskazówek dotyczących finansów, a także rankingi popularnych produktów bankowych czy rachunków inwestycyjnych.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności31 stycznia 202317:29

Ważna informacja dla ubiegających się o 500+

Ważna informacja dla ubiegających się o 500+ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Aktualności31 stycznia 202309:13

Raport 998. Poranny pożar w pustostanie

Raport 998. Poranny pożar w pustostanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 lutego 202315:32

Domowa tężnia i hybrydowe magazynowanie energii. Przegląd projektów w raciborskiej ANS

Domowa tężnia i hybrydowe magazynowanie energii. Przegląd projektów w raciborskiej ANS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już siódmy razy studenci IV roku kierunku automatyka i robotyka Instytutu Techniki Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu (wcześniej PWSZ) prezentują publicznie swoje projekty inżynierskie. W tym roku dołączyli do nich studenci kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 lutego 202310:47

Program TERMO: są pieniądze na remonty i modernizację budynków wspólnot

Program TERMO: są pieniądze na remonty i modernizację budynków wspólnot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Źródło informacji: PAP MediaRoom, fot. Robert Ambroziewicz
Aktualności31 stycznia 202307:59

PSL ma swoje miejsce we władzach wojewódzkich

PSL ma swoje miejsce we władzach wojewódzkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
slaskie.pl, fot. Andrzej Grygiel / UMWS
Sport1 lutego 202321:37

Tenisowa rywalizacja o puchar wójta Gminy Nędza

Tenisowa rywalizacja o puchar wójta Gminy Nędza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. pixabay.com/EBTConsultancy
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.