Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 czerwca 202210:56

Posadzili jabłonkę na 30-lecie współpracy miast

Reklama
Racibórz:

Racibórz i niemieckie Roth pod Norymbergą, gdzie znajduje się zamek Ratibor, świętują 30-lecie współpracy.

Miasta łączą historyczne związki. Jerzy Hohenzollern zwany Pobożnym, margrabia Ansbachu, pół krwi Jagiellon oraz starszy brat ostatniego wielkiego mistrza krzyżackiego w Prusach, w XVI w. pan na zamku w Raciborzu, za pieniądze z górnośląskich włości zbudował (1538) pod Norymbergą zamek myśliwski nazwany Ratibor. Po 1945 r. w Roth odbywały się zjazdy raciborskiego ziomkostwa. Silna jest tu pamięć o Josephie von Eichendorffie.

Wraz z upadkiem muru berlińskiego władze Raciborza i Roth nawiązały kontakty, które zaowocowały podpisaniem 19 września 1992 r. przez burmistrzów Roth Hansa Weißa i prezydenta Raciborza Jana Kuligę traktatu o przyjaźni. Celem było i jest osiągnięcie wzajemnego zrozumienia i przyjaznych stosunków między mieszkańcami obu miast poprzez ożywioną wymianę.

Przez długie lata Roth i Racibórz łączyły więzi sportowe oparte na rywalizacji piłkarskiej podczas międzynarodowych turniejów piłki nożnej dla młodzieży. Równie ważna była wymiana kulturalna podczas spotkań partnerskich. Pamiętny był wyjazd delegacji z Roth do Raciborza z burmistrzem Richardem Erdmannem na czele pod koniec lipca 2000 r. Towarzyszyła mu wycieczka rowerowa grupy mieszkańców Roth, którzy pokonali na jednośladach ponad 800 km.

Współpraca rozkwitła jeszcze bardziej w czasach prezydentury Andrzeja Markowiaka. Wówczas rozszerzono ją o współpracę szkolną. Od 2011 r. grupy uczniów z Roth i Raciborza regularnie odwiedzają rodziny goszczące w drugim mieście, dbając o to, by nawiązane kontakty utrzymywały się przez pokolenia. Do dziś realizowane są wymiany szkolne i wycieczki do partnerskich miast, choć na drodze do ich realizacji w ostatnich latach stanęła sytuacja epidemiologiczna. Jedna z ostatnich wizyt partnerskich miała miejsce w październiku 2019 roku, kiedy to delegacja mieszkańców Roth zawitała do Raciborza podczas kilkudniowej wycieczki do miast partnerskich w regionie morawsko-śląskim.

- Choć z powodu epidemii zaplanowane działania i uroczystości w ostatnich 2 latach przebiegały w nieco skromniejszym wymiarze, to jestem przekonany, że będziemy mieli wiele okazji do wspólnego świętowania. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 30-lecia współpracy składam serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia władzom samorządowym i całej wspólnocie mieszkańców. Dziękuję również za nieocenioną pomoc, wyrazy solidarności z Tyśmienicą i wsparcie naszego partnerskiego miasta w tym trudnym dla jego mieszkańców czasie - tak za dotychczasową współpracę burmistrzowi Roth Andreasowi Buckreusowi, podczas wizyty w Raciborzu z okazji Dni Raciborza, dziękował prezydent Dariusz Polowy.

Delegacja samorządowców z Roth gościła w Raciborzu w dniach 9-12 czerwca 2022 r. Była to okazja, by uczcić 30-lecie współpracy.

- Kiedy w Roth obchodziliśmy 25-lecie naszego partnerstwa, zapewnialiśmy się nawzajem, jak bardzo zależy nam na ciągłości naszych osobistych więzi. Cieszymy się, że po przymusowej przerwie spowodowanej koronawirusem wracamy do współpracy. Dziękujemy za przyjaźń, otwartość, ciepło i gościnność – mówił burmistrz Roth Andreas Buckreus, dodając, że w żywym partnerstwie, takim jak nasze, tkwi nadzieja, że jako przyjazne miasta w zjednoczonej Europie wspólnie przezwyciężymy historyczny kryzys, jakim jest wojna w Ukrainie i że nadal będziemy mogli dawać naszym dzieciom przykład siły, jaka tkwi w przyjaznym i pokojowym związku państw i ludzi”.

W Arboretum Bramy Morawskiej samorządowcy posadzili wspólnie drzewko podarowane przez partnerów z Niemiec. Jabłoń rośnie w strefie malucha przy mini ZOO. Mamy nadzieję, że szybko wyda pierwsze owoce, którymi będą się częstować raciborzanie i przyjezdni.

 

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 grudnia 202221:58

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności5 grudnia 202210:24

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. arch. portalu/K. Kubik
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.