Prezydent jedzie do Pietrowic Wielkich. Jaka będzie odpowiedź w sprawie inwestycji PRD w Kornicach?

Częściowo padła już podczas ostatniego spotkania, ale mało kto zwrócił na to uwagę. Od tamtego czasu pojawiły się też nowe fakty.
W trakcie spotkania w Kornicach prezydent Dariusz Polowy nakreślał procedury związane z lokalizacją wytwórni do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych w Bukowie w gminie Lubomia, na terenie żwirowni przy ul. Krzyżanowickiej. Raciborska spółka od kilku lat stara się tam przenieść zakład funkcjonujący dotychczas przy ul. Adamczyka na Płoni. Natrafiła jednak na opór Stowarzyszenia Buków dla Pokoleń.
Z końcem maja stowarzyszenie otrzymało od PRD sp. z o.o. "wezwanie do zapłaty oraz do zaniechania naruszeń". Mowa o kwocie 2 mln zł "tytułem odszkodowania za utracone korzyści" oraz "natychmiastowym zaniechaniu dalszych naruszeń w sprawie realizacji inwestycji". Miejska spółka powołała się na decyzję wójta Lubomi ustalające środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia oraz zatwierdzony projekt budowlany i udzielone pozwolenie na budowę od starosty wodzisławskiego. Wspomina też o korzystnych dla niej orzeczeniach Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z 16 maja, raptem trzy dni przed spotkaniem w Kornicach. Stowarzyszenie z Bukowa chce zwrócić się o pomoc do Rady Gminy Lubomia. Ludzie są przerażeni kwotą, jakiej się od nich żąda.
Przeciwko lokalizacji zakładu w Kornicach przy Przemysłowej opowiedzieli się radni Pietrowic Wielkich. Przeciwko są mieszkańcy Kornic i sąsiednich wiosek. Żądają wycofania się PRD sp. z o.o. z planów dotyczących gminy Pietrowice Wielkie. Prezydent Raciborza pełni w tej spółce rolę zgromadzenia wspólników.
W Kornicach była mowa o tym, że wszczęte dla działki przy Przemysłowej procedury nie są tak zaawansowane jak w przypadku Bukowa, rozłożą się w czasie, a trzeba się ponadto zastanowić nad sensem lokowania przy niej zakładu, oddalonego od miejsc, gdzie realizowane są inwestycje drogowe. Pod tym kątem lokalizacja w Bukowie jest korzystniejsza. Proceduralnie jest też znacznie bliższa realizacji. I to właśnie wybrzmi dziś na spotkaniu w Pietrowicach Wielkich. Czy prezydent spełni oczekiwania miejscowej społeczności i oświadczy wprost o zaniechaniu planów PRD wobec Kornic? Tego dowiemy się o godz. 19.00 w centrum społeczno-kulturalnym przy ul. 1 Maja.
Czytaj też: Gmina Pietrowice Wielkie nie chce smrodu i raka. Prezydent Polowy usłyszał wiele gorzkich słów





![Międzynarodowy Turniej Nadziei Olimpijskich U20 w Raciborzu [FOTO] Międzynarodowy Turniej Nadziei Olimpijskich U20 w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780778813dsc-1366-.jpg)













![Piknik rodzinny w Zawadzie Książęcej. Dzień Dziecka z teatrem, animacjami i atrakcjami dla najmłodszych [FOTO] Piknik rodzinny w Zawadzie Książęcej. Dzień Dziecka z teatrem, animacjami i atrakcjami dla najmłodszych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780814118photo-20-z-62-.jpg)
![Derby bez historii. Studzienna przyjechała w dziesiątkę i nie wyszła na drugą połowę [FOTO] Derby bez historii. Studzienna przyjechała w dziesiątkę i nie wyszła na drugą połowę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780776999gre06883-.jpg)



![Dziewczęta po raz pierwszy na InPost Cup. Drugi dzień turnieju za nami [FOTO] Dziewczęta po raz pierwszy na InPost Cup. Drugi dzień turnieju za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780789027photo-96-z-306-.jpg)
![Stal Kuźnia Raciborska bez przełamania. Naprzód wywozi cenny punkt w walce o podium [FOTO] Stal Kuźnia Raciborska bez przełamania. Naprzód wywozi cenny punkt w walce o podium [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780822735photo-74-z-79-.jpg)


![Rywalizacja najmłodszych na finał InPost Cup w Nędzy [FOTO] Rywalizacja najmłodszych na finał InPost Cup w Nędzy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780872877photo-164-z-374-.jpg)





















Komentarze (0)
Dodaj komentarz