Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 czerwca 202217:24

Partnerstwo z Ostravą Porubą oficjalnie zawarte. Współpraca ma już dziesięć lat

Reklama
Racibórz:

W poczet partnerów zagranicznych Raciborza wstąpiła uroczyście Ostrava Poruba, choć uchwałę Rada Miasta przyjęła już kilka miesięcy wcześniej. To drugi oficjalny, czeski partner Raciborza. Kontakty liczą sobie już dziesięć lat. 

W 2012 r. były prezydent Mirosław Lenk podpisał z ówczesnym primatorem Lumírem Palyzą porozumienie, dzięki któremu Ostrava Poruba i Racibórz wykorzystały środki unijne na studia parkingowe. Rychło zaczęto współpracować przy wspólnych jarmarkach, również z wykorzystaniem środków z Brukseli. W 2016 r. na jarmarku bożonarodzeniowym w Raciborzu były mocne ostrawskie akcenty. Obecne władze samorządowe Raciborza i Poruby kontynuują zawiązaną dziesięć lat temu współpracę.

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy miastami Racibórz i Ostravą Porubą odbyło się 10 czerwca w Urzędzie Stanu Cywilnego. Podpisy pod dokumentem złożyli primator Ostravy poruby Lucie Baránková Vilamová i prezydent Dariusz Polowy. W uroczystości udział wzięły delegacje innych partnerskich miast: Opavy, Zuglo i Roth. Z tym ostatnim w tym roku świętujemy 30-lecie współpracy.

- Partnerstwo to coś więcej niż: wymiana doświadczeń, wzajemne wizyty, realizowane wspólnymi siłami projekty kulturalne czy sportowe. To nie tylko spotkania z ciekawymi ludźmi i możliwość poznania odmiennych od naszych perspektyw na podobne problemy i wyzwania naszych wspólnot samorządowych. W czasach pokoju można by na tym rzeczywiście poprzestać. Ale dzisiaj, te, dotychczasowe działania okazują się niewystarczające. – mówił prezydent Dariusz Polowy, dodając: - Dzisiaj mieli tutaj być z nami merowie Tyśmienicy - pani Tatiana Hradiuk i jej zastępca Rusłan Farmus. Niestety, sytuacja w Ukrainie nadal jest, delikatnie mówiąc, niespokojna. A dla nas przyszedł czas egzaminu. Szanowni Państwo, w obliczu próby nie zostawiamy przyjaciół samych. Wspieramy i pomagamy Tyśmienicy od pierwszych dni wojny. Gwarantuję, że każdemu z Was, gdy znajdziecie się w potrzebie, powiemy to samo: - Jesteśmy! I zadamy to samo pytanie: Jak możemy pomóc?

Współpraca z Ostravą ma już swoją 10 letnią historię. Zaczęło się od wspólnego projektu dotyczącego rozwiązania problemu braku miejsc parkingowych na pograniczu polsko-czeskim. Później, na poziomie urzędów i miejskich jednostek, był czas na wymianę wiedzy, doświadczeń i procedur, a urzeczywistnieniem tych działań stały się realizowane po obu stronach granicy wspólnie jarmarki świąteczne: Wielkanocne, Bożonarodzeniowe, św. Marcelego i imprezy na „Pożegnanie lata”. Współpracę utrudniła nieco sytuacja pandemiczna, ale i na to znaleziono rozwiązania. Prezydent wyraził nadzieję, że partnerskie miasta zrealizują wspólnymi siłami wiele inicjatyw. - Dziś przystępujemy do sformalizowania tej współpracy, z przekonaniem, że dzięki temu wspólnie otwieramy nowe drzwi dla dalszego rozwoju i dobra naszych społeczności - mówił prezydent Polowy.

Wizyta delegacji miast partnerskich Raciborza połączona jest z obchodami Dni Miasta. Piątkowe spotkanie było także okazją do świętowania jubileuszu 30-lecia partnerstwa z miastem Roth.

- To lata owocnej współpracy, na co wskazuje realizacja wielu wspólnych inicjatyw i projektów. Choć, sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że wszelkiego rodzaju zaplanowane działania i uroczystości w ostatnich 2 latach przebiegały w nieco skromniejszym wymiarze, to jestem przekonany, że będziemy mieli wiele okazji do wspólnego świętowania – powiedział prezydent Polowy, składając na ręce Andreasa Buckreus – burmistrza miasta Roth podziękowania, za wyrazy solidarności z Tyśmienicą i wsparcie naszego partnerskiego miasta w tym trudnym dla jego mieszkańców czasie.

Władze Tyśmienicy odwołały zaplanowany do Raciborza przyjazd. Publikujemy treść pisma przesłanego przez mer Tyśmienicy Tatianę Hradiuk: - Drodzy przyjaciele! Niestety delegacja z Tyśmienicy nie będzie mogła przyjechać do Raciborza. Bardzo nam przykro, że tak długo oczekiwane i ważne spotkanie z Państwem nie będzie mogło się odbyć z powodu nieprzewidzianych okoliczności. Dziękujemy za poświęcenie nam swojego cennego czasu. Jesteśmy pewni, że obchody Dni Raciborza będą cudowne i niezapomniane. Mamy nadzieję, że po zwycięstwie Ukrainy i całego cywilizowanego świata odwiedzimy Wasze miasto. Mamy nadzieję na utrzymanie nawiązanych przyjaznych stosunków i liczymy na dalszą owocną współpracę i pomoc społeczności Tyśmienicy w czasie wojny.

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 grudnia 202208:54

Smutne wieści z raciborskiej palestry. Zmarł mec. Werner Gruszka

Smutne wieści z raciborskiej palestry. Zmarł mec. Werner Gruszka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Autor wspomnienia Ryszard Frączek
Reklama
Aktualności7 grudnia 202213:12

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 7 grudnia, siedem par odebrało z rąk włodarza Raciborza medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez Prezydenta RP.

red.
Aktualności6 grudnia 202220:26

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym!

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Bunt na terenie przywięziennej hali produkcyjnej, odbicie zakładnika oraz pożar samochodu na terenie Zakładu Karnego w Raciborzu. Tak właśnie wyglądały czwartkowe ćwiczenia w raciborskiej jednostce.

mat. prasowy ZK/tekst i foto: st. szer. Justyna Poznakowska
Aktualności7 grudnia 202209:38

W Starostwie podpisano umowy na remonty ważnych dróg w Raciborzu

W Starostwie podpisano umowy na remonty ważnych dróg w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Już od stycznia mieszkańcy mogą się spodziewać utrudnień na Łąkowej, Kolejowej i Ocickiej. Starostwo rusza z pracami wartymi ponad 14,22 mln zł. Co dokładnie będzie robione - o tym w krótkim materiale wideo.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202222:53

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

W magiczny świąteczny nastrój mieszkańców Bojanowa w gm. Krzanowice wprowadziło spotkanie ze św. Mikołajem, zorganizowane 5 grudnia przez Radę Sołecką w miejscowym domu kultury.

fot. Nina Perek
Aktualności7 grudnia 202209:13

Raport 998. Zadymienie w mieszkaniu przy Kanałowej

Raport 998. Zadymienie w mieszkaniu przy Kanałowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności7 grudnia 202210:08

W Łubowicach o wyjątkowych kobietach

W Łubowicach o wyjątkowych kobietach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
lubowice.pl/Ewa Porwal, fot. FB/Zdrowo Bookknięte
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.