Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 czerwca 202210:58

Projekt Kasprowy SP 4 z dofinansowaniem w 8. edycji konkursu Zielona Pracownia

Reklama
Racibórz:

Uczniowie raciborskiej Szkoły Podstawowej nr 4 od nowego roku szkolnego będą uczyć się nauk biologicznych, fizykochemicznych i geograficznych w nowej, atrakcyjnej pracowni, wyposażonej w najlepszej jakości pomoce naukowe.

Autorką projektu pracowni pn. „Kasprowy”, który uzyskał dofinansowanie w dwóch etapach 8 konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – najpierw na projekt, a następnie na jego realizację - jest nauczyciel biologii, Anna Wacławczyk. Szkoła pozyskała w sumie niemal 50 tys. zł.

Wręczenie nagród odbyło się we wtorek, 7 czerwca, na terenie Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Pracownia Kasprowy - będzie pierwszą w Raciborzu Zieloną Pracownią, utworzoną w ramach konkursu WFOŚiGW w Katowicach i ze środków tego Funduszu.

Konkurs „Zielona Pracownia” skierowany jest do szkół podstawowych (klasy 4-8) i średnich z województwa śląskiego. Z 149 zgłoszeń projektów, które w tym roku nadesłano, jury wyłoniło 55 najbardziej ciekawych i wartościowych, w tym projekt raciborskiej czwórki – przyznając nagrodę w wysokości 9 tys. 818 zł.

Startując w kolejnym etapie konkursu możliwe było pozyskanie środków na realizację zaprojektowanych pracowni. Laureatem została Pracownia Kasprowy SP 4, zdobywając nagrodę w kwocie 39 tys. 90 zł.

Dzięki temu uczniowie szkoły już po przerwie wakacyjnej wrócą do odmienionej pracowni z dostępem do nowoczesnych technologii ułatwiających poznawanie mikro i makroświata. Sala wyposażona zostanie m. in. w sprzęt multimedialny, mikroskopy wraz z preparatami, model człowieka naturalnej wielkości z odwzorowanymi narządami, teleskopy, zestawy z modelami atomów, zestawy do przeprowadzania doświadczeń fizyko-chemicznych oraz w przyrządy i urządzenia, takie jak: falownice, maszyny elektrostatyczne, czy wahadło i dysk Newtona. Sala zostanie dodatkowo wyremontowana i wyposażona w nowe meble. W efekcie tych działań uczniowie zyskają możliwość nauki w oparciu o doświadczenia i obserwacje.

W pracowni planowane są zajęcia o tematyce ekologicznej oraz z przedmiotów przyrodniczych – biologia, chemia, geografia, fizyka. Wychowawcy klas również będą mogli realizować w niej zajęcia godzin z wychowawcą o tematyce dotyczącej ochrony środowiska, dbania o zdrowie i higienę. Do pracowni będą zapraszani uczniowie klas młodszych I – III na zajęcia i warsztaty o tematyce ekologicznej oraz do skorzystania z zasobów multimedialnych. Zielona pracownia będzie miejscem, w którym odbywać będą się festiwale nauki, konkursy, warsztaty, pokazy, wystawy, spotkania z osobami i organizacjami zaangażowanymi w działania ekologiczne. Uczniowie chcący rozwijać swoje zainteresowania będą mogli w aktywny sposób przygotowywać się do konkursów, tworzyć projekty edukacyjne oraz współtworzyć z nauczycielami ciekawe przyrodnicze zajęcia pozalekcyjne.

- Mam nadzieję, że zaprojektowana zielona pracowania „KASPROWY” będzie służyć rozbudzaniu ciekawości poznawczej uczniów, ich kreatywnemu rozwojowi oraz stosowaniu w praktyce zdobytych wiadomości i umiejętności. W efekcie staną się młodymi ludźmi, którzy patrząc w sposób naukowy dostrzegą piękno świata przyrody i świadomie będą dbać o jego zachowanie, kierując się proekologicznymi wyborami i postawami – mówi autorka projektu Anna Wacławczyk. - Oprócz wielu korzyści, płynących dla ucznia, pomoce dydaktyczne są również pomocne dla nauczyciela – zakupiony sprzęt pozwoli na uatrakcyjnienie i urozmaicenie procesu nauczania i wychowania, pogłębienie zainteresowania wśród uczniów omawianą tematyką oraz na wzrost ich motywacji do nauki.

Prace remontowe sali i zakup wyposażenia prowadzone będą w przerwie wakacyjnej, tak aby we wrześniu uczniowie mogli rozpocząć naukę w nowej pracowni, korzystając z wszystkich jej zalet i możliwości.

Nie jest to pierwsza zielona pracownia w naszym powiecie. W zeszłym roku otwarto taką z Rudach z udziałem księżnej Yorku.

Autor: red., (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 grudnia 202208:54

Smutne wieści z raciborskiej palestry. Zmarł mec. Werner Gruszka

Smutne wieści z raciborskiej palestry. Zmarł mec. Werner Gruszka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Autor wspomnienia Ryszard Frączek
Reklama
Aktualności7 grudnia 202213:12

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 7 grudnia, siedem par odebrało z rąk włodarza Raciborza medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez Prezydenta RP.

red.
Aktualności6 grudnia 202220:26

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym!

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Bunt na terenie przywięziennej hali produkcyjnej, odbicie zakładnika oraz pożar samochodu na terenie Zakładu Karnego w Raciborzu. Tak właśnie wyglądały czwartkowe ćwiczenia w raciborskiej jednostce.

mat. prasowy ZK/tekst i foto: st. szer. Justyna Poznakowska
Aktualności7 grudnia 202209:38

W Starostwie podpisano umowy na remonty ważnych dróg w Raciborzu

W Starostwie podpisano umowy na remonty ważnych dróg w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Już od stycznia mieszkańcy mogą się spodziewać utrudnień na Łąkowej, Kolejowej i Ocickiej. Starostwo rusza z pracami wartymi ponad 14,22 mln zł. Co dokładnie będzie robione - o tym w krótkim materiale wideo.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202222:53

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

W magiczny świąteczny nastrój mieszkańców Bojanowa w gm. Krzanowice wprowadziło spotkanie ze św. Mikołajem, zorganizowane 5 grudnia przez Radę Sołecką w miejscowym domu kultury.

fot. Nina Perek
Aktualności7 grudnia 202209:13

Raport 998. Zadymienie w mieszkaniu przy Kanałowej

Raport 998. Zadymienie w mieszkaniu przy Kanałowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności7 grudnia 202210:08

W Łubowicach o wyjątkowych kobietach

W Łubowicach o wyjątkowych kobietach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
lubowice.pl/Ewa Porwal, fot. FB/Zdrowo Bookknięte
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.