Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 czerwca 202210:48

Prezydent Polowy chce więcej pieniędzy na piłkarską Unię, radna Nowacka pyta o sprawiedliwość

Prezydent Polowy chce więcej pieniędzy na piłkarską Unię, radna Nowacka pyta o sprawiedliwość - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Sprawa piłkarskiej Unii zdominowała majową sesję. Działającego w formie miejskiej spółki klubu bronił Dariusz Polowy. Opozycyjni wobec niego radni wskazywali na rosnące straty i koszty oraz sprawiedliwość. Wszyscy zapewniali, że chcą dobrze dla raciborskiej piłki, a Unii życzą sukcesów.

Koszty mają tu duże znaczenie, bo Unia Racibórz, pokonując w dzień sesji Granicę Ruptawę, jest już jedną nogą w czwartej lidze. Dotąd za rywali miała podraciborskie teamy z Nędzy, Tworkowa czy Krzyżanowic. W przyszłym sezonie – w II grupie IV ligi śląskiej - może zagrać z sąsiadami z Gorzyc, Rybnika, Bełku, Czańca czy Żywca.

Droga do markowych zespołów jeszcze daleka, ale już IV liga wygeneruje dodatkowe koszty dla klubu. Prezydent Dariusz Polowy zapowiedział na środowej sesji, że zwróci się do radnych o dodatkowe pieniądze na piłkarzy ze Srebrnej. Nie wiadomo o jaką kwotę chodzi. – Wypada żebym je najpierw przedstawił państwu radnym – oświadczył na konferencji prasowej 1 czerwca.

Piłkarska Unia Racibórz działa jako miejska spółka i przynosi straty, za 2020 i 2021 r. łącznie blisko 450 tys. zł. Żyje głównie z miejskiej dotacji, a większość pieniędzy (66,2 proc.) wydaje na wynagrodzenia i pochodne 483 tys. zł (dane za 2021 r.), w tym na pensję prezesa Kamila Paruzela.

- Spółka UNIA Racibórz sp. z o.o. nie jest rentowna i nie posiada płynności finansowej. W badanym okresie koszty znacznie przewyższały uzyskane przychody, co spowodowało stratę netto. Spółka ponadto jest zadłużona kapitałem krótkoterminowym. Jednak bardzo krótki okres jej funkcjonowania nie pozwala wyciągnąć jednoznacznych wniosków, co do kontynuacji działalności. Należy zwrócić uwagę, na charakter i specyfikę działalności. przedsiębiorstwa. Jest to działalność sportowa, mająca na celu szkolenie piłkarskie zawodników, głównie dzieci i młodzieży. Spółka skupia się na działaniach mających na celu propagowanie zdrowego trybu życia oraz aktywizacji sportowej wśród dzieci i młodzieży. Tego typu przedsięwzięcia mogą się spotkać z wieloma trudnościami z zakresu pozyskania kapitałów, zarówno od podmiotów zewnętrznych, jak i z własnych przychodów – to stanowisko audytorów z Polskiego Instytutu Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju z siedzibą w Opolu. Cały dokument jest dostępny [tutaj].

Dariusz Polowy, orędownik zastąpienia stowarzyszenia kultury fizycznej Klub Sportowy Unia Racibórz (nadal figuruje w krajowym rejestrze sądowym) spółką skarbu gminy wedle modelu nakreślonego przez Marka Śledzia z częstochowskiego Rakowa, wierzy w świetlaną przyszłość projektu. Unia – jak przekonuje - ma wynik (m.in. bliski awans do IV ligi śląskiej). Z 60 do około 180 wzrosła liczba trenujących zawodników. Potrzebuje czasu, by okrzepnąć i spokoju, którego w ostatnich miesiącach jej brakowało, a to za sprawą 600 skierowanych do niej zapytań w trybie dostępu do informacji publicznej, nie licząc donosów na policję i do sądu. – Unia była nękana – nie ma wątpliwość prezydent.

Unia musi też mieć zaplecze treningowe, a konkretnie boisko ze sztuczną murawą, które od lat obiecywano środowisku piłkarskiemu. Na sesji Polowy wyliczył, że inwestycje w infrastrukturę sportową za czasów Mirosława Lenka sięgnęły 55 mln zł. Co do boiska, to na obietnicach się skończyło.

W tej kadencji pieniądze na boisko już są, tyle, że trwa spór co do lokalizacji. D. Polowy, podpierając się opiniami wspomnianego środowiska, widzi boisko w miejscu obecnej głównej murawy przy Srebrnej, rządząca większość obok niej, tam gdzie kiedyś był basen. – Stara murawa ma zostać – powtarza niemal co sesję radny Paweł Rycka. Realizacja inwestycji wymaga porozumień z właścicielami sąsiednich działek. Temat jest w biegu, efektów, czyli przetargu na budowę jak na razie brak.

Problemem pozostaje finansowanie spółki. Jak się okazuje, nie pozyskuje ona – wzorem innych raciborskich klubów - środków zewnętrznych z grantów i dotacji, koncentrując się na tym, co dostanie z budżetu miasta. Prezes Kamil Paruzel przyznał na sesji, że spółka nie ma tu osiągnięć, dziękując jednocześnie rajcom za cenne wskazówki. Obiecał, że zorientuje się w temacie.

Prezydent z kolei przekonywał radnych, że Unia Racibórz sp. z o.o. to spółka społeczna. – Nie ważne jest to, jaki wynika osiąga, ale czy realizuje cele społeczne – tak w skrócie można streścić ideę.

Problem w tym, że prawo nie zna pojęcia spółka społeczna. Stworzył je sam prezydent na potrzeby swojej argumentacji na forum Rady Miasta. Przyznał, że Unia Racibórz musi działać zgodnie z prawem spółek i przepisami o rachunkowości. Zapewnia przy tym, że prawo nie zostało naruszone. Formalnie – jak przekonuje – wszystko gra.

Tego optymizmu nie podzielają radni. – Chcemy się dowiedzieć, czy spółka, której gmina nie wyposażyła w żaden majątek, pozbawiona możliwości generowania przychodów, skazana na dotacje samorządu ma perspektywy prowadzenia działalności sportowej w oparciu o rachunek ekonomiczny i reguły spółek handlowych – to treść oświadczenia z forum komisji byłego prezydenta Mirosława Lenka. – Opłaceni przez miasto audytorzy zewnętrzni nie potrafią a może nie chcą odpowiadać na proste pytania radnych, prezydent milczy zasłaniając się brakiem zatwierdzonych dokumentów spółki – dodał Lenk, dziś radny, szef komisji budżetowej.

Spór dotyczy też formy osiągania celu społecznego. Dla D. Polowego to spółka kapitałowa. Rządzące w Radzie Miasta kluby Razem dla Raciborza i Radnymi Niezależnymi Michała Fity stoją na stanowisku, że cel społeczny oparty na finansowaniu z budżetu miasta można było osiągnąć poprzez istniejące nadal stowarzyszenie KS Unia Racibórz lub poprzez Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Akcentowane przez Lenka dane księgowe nie kłamią – spółka przynosi straty, a jej zobowiązania rosną. – Spółka nie ma płynności finansowej, a jej wskaźniki są bliskie zera. Analiza wskaźnikowa spółki nie rokuje jej dalszej działalności, jedyne problemy, jakie sygnalizuje prezes zarządu, to pandemia i niska frekwencja na trybunach, a działania na przyszłość to więcej obozów i eventów – oświadczył. Unia zalega nawet miejskim Wodociągom. Prezes pobiera miesięczną pensję, o której może tylko pomarzyć wielu działaczy.

Do tych działaczy nawiązała na sesji była wiceprezydent a dziś radna Ludmiła Nowacka, wskazując na problem sprawiedliwości. Z jednej strony bowiem, jak mówiła, mamy inne dyscypliny i kluby, działaczy pracujących nieraz jako wolontariusze i pieniądze, jakie udaje im się pozyskać ze źródeł zewnętrznych – związków czy programów unijnych. Z drugiej miejską spółkę, która nie potrafi zdobyć dodatkowych funduszy, bazując na miejskiej dotacji.

Spór trwa, a kolejna jego odsłona zapowiada się w chwili, gdy prezydent zwróci się do radnych o kolejne pieniądze dla piłkarskiej Unii Racibórz.

Możesz wysłuchać dyskusji u Unii RacibórzLink do nagrania z sesji – ustaw czas na 2:30:00

Wypowiedź o Unii Racibórz sp. z o.o. na początku nagrania z posesyjnej konferencji prasowej

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 czerwca 202216:37

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO]

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zderzenie dwóch pociągów na stacji w czeskim Bohumínie, tuż przy granicy z Polską.

red., fot. dicr.cz
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:20

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W AMG Railing sp. z o.o. projektujemy i produkujemy światowej klasy balustrady całoszklane, szczebelkowe i poręcze.

 

materiał partnerski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 czerwca 202216:24

Po Wosiówce Swobodówka? Radny Bolik pytał o północno-zachodnią obwodnicę Raciborza

Po Wosiówce Swobodówka? Radny Bolik pytał o północno-zachodnią obwodnicę Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Powiat:

Po tym jak Eko-Okna nie zgodziły się na finansowanie przebiegu północno-zachodniej obwodnicy Raciborza w przebiegu od Rudnika to Żerdzin, istnieje ryzyko, że rząd cofnie 72 mln dotacji na to przedsięwzięcie. Problem poruszył na sesji Rady Powiatu radny Szymon Bolik z PiS.

(waw)
Aktualności28 czerwca 202217:53

Komisja rewizyjna negatywnie o wykonaniu budżetu Raciborza. Może to otworzyć drogę do referendum

Komisja rewizyjna negatywnie o wykonaniu budżetu Raciborza. Może to otworzyć drogę do referendum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
32
Powiat:

Komisja Rewizyjna Rady Miasta negatywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Raciborza za 2021 rok oraz wniosła o nieudzielenie prezydentowi Dariuszowi Polowemu absolutorium. Jeśli większość radnych będzie ZA otworzy to drogę do referendum w sprawie odwołania prezydenta.

red.
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja28 czerwca 202209:02

Raciborskie bulwary utoną w kubańskich rytmach

Raciborskie bulwary utoną w kubańskich rytmach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RCK, fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności27 czerwca 202216:25

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Żyje się tylko raz - ten hit w ramach letniej Summer Party zabrzmi w ośrodku wypoczynkowym już 2 lipca.

red.
Aktualności28 czerwca 202214:58

Raciborska porodówka zaprasza na dzień otwarty

Raciborska porodówka zaprasza na dzień otwarty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zespół Oddziału Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Rejonowego w Raciborzu wraz z Dyrekcją Szpitala i Starostwem Powiatowym przygotowują „Dzień Otwarty Raciborskiej Porodówki”. Impreza odbędzie się w sobotę 16.07.2022 r. w godzinach 10:00-18:00.

Szpital Rejonowy
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:40

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji odnotowali strażacy z PSP i okolicznych jednostek OSP w okresie od piątku do niedzieli. Wśród nich znalazły się działania związane z tlenkiem węgla, plamami oleju i zwierzęciem w opresji. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Aktualności27 czerwca 202216:54

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania!

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nie tylko szanty i pływadła, ale także książki były bohaterami tegorocznego Festiwalu Górnej Odry w Raciborzu! Dlatego też raciborska biblioteka włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia.

Biblioteka Racibórz, fot. główne Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202214:21

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Myślisz o czymś wyjątkowym? Chcesz poczuć klimat surowego Kaukazu, poznać smak wybornych win z Kachetii, zwiedzić skalne miasta i zobaczyć półmrok starych monastyrów? Poznaj z nami Gruzję i Swanetię.

materiał partnerski
Aktualności29 czerwca 202209:36

Samorządy w szoku. Dowiedziały się, ile ma kosztować prąd w 2023 r.

Samorządy w szoku. Dowiedziały się, ile ma kosztować prąd w 2023 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Polska:

Prezydenci, burmistrzowie i starostwie, którzy pod przewodnictwem Kędzierzyna-Koźla tworzą grupę zakupową, dowiedzieli się właśnie, ile ma kosztować energia elektryczna w 2023 r. W grupie jest też powiat raciborski.

red.
Reklama
Aktualności27 czerwca 202212:04

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin!

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zabytkowa Leica z legendarnej serii O Oskara Barnacka sprzedana za 15 mln dolarów! To najdroższy aparat w historii fotografii! Niewielu pamięta, że markę Leica współtworzył wybitny konstruktor obiektów Max Berek z Raciborza.

opr. waw, fot. Leitz Photographica Auction
Reklama
Reklama
Aktualności29 czerwca 202208:47

Kalendarium imprez w Raciborzu [LIPIEC]

Kalendarium imprez w Raciborzu [LIPIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności27 czerwca 202210:24

Dodatkowe miliony na Raciborską Alma Mater

Dodatkowe miliony na Raciborską Alma Mater - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
materiał nadesłany/Biuro Poselskie M. Wosia
Aktualności28 czerwca 202211:56

Lipiec w Krainie Janosika!

Lipiec w Krainie Janosika! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Klub Podróżnika ORINOKO zaprasza na letnią wycieczkę śladami Juraja Janosika na Słowacji. W programie m. in. słynne Janosikowe Diery w Terchovej, spływ Wagiem oraz urokliwa wieś Cičmany!

 

materał partnerski
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności28 czerwca 202215:03

Przydomowa oczyszczalnia – rusza pilotażowy program WFOŚiGW w Katowicach

Przydomowa oczyszczalnia – rusza pilotażowy program WFOŚiGW w Katowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Od 1 lipca 2022 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpocznie przyjmowanie wniosków w ramach Pilotażowego Programu „Przydomowa oczyszczalnia”. Jest on skierowany do właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości na terenie województwa śląskiego. Dotacja wyniesie do 8 tys. zł, a na cały Program Fundusz przeznaczy 1 mln zł. Wnioski można składać do końca tego roku.

WFOŚiGW, fot. biologiczni.pl
Sport28 czerwca 202219:43

Kolejny rajd rowerowy już w niedzielę

Kolejny rajd rowerowy już w niedzielę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
OSiR Racibórz, fot. pexels.com/Mabel Amber
Reklama
Aktualności27 czerwca 202216:30

Praca dla specjalisty ds. sprzedaży

Praca dla specjalisty ds. sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Firma Hermon z siedzibą w Raciborzu zatrudni: Specjalista ds. sprzedaży

materiał partnerski
Aktualności29 czerwca 202209:38

Raport 998. Mitsubishi spłonęło przy Miechowskiej

Raport 998. Mitsubishi spłonęło przy Miechowskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.