Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 maja 202214:32

Plany inwestycyjne Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach na 2022 r.

Plany inwestycyjne Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach na 2022 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach wyda w tym roku prawie 468 mln zł. W tym ponad 72 mln zł pochodzić będą ze funduszy Unii Europejskiej. Jedna z ważniejszych inwestycji jest obwodnica od DK 45 na wysokości Rudnika w stronę Eko-Okien.

W tej kwocie aż nieco ponad 208 mln zł przeznaczonych jest na inwestycje. Będą to obwodnice oraz całkowicie przebudowane odcinki dróg. Powstaną też nowe mosty i wiadukty wybudowane w miejsce wyeksploatowanych obiektów. Na bieżące remonty, czyli odtworzenie wyeksploatowanych odcinków dróg przeznaczone jest w tym roku 8,9 mln zł. Prawie 36,8 mln zł zarezerwowano na pokrycie kosztów bieżącego utrzymania dróg, czyli naprawę ubytków w jezdni, odtwarzanie oznakowania pionowego i poziomego oraz na zimowe utrzymanie (odśnieżanie, walka ze śliskością, sprzątanie po zimie).

Planowana północno – zachodnia obwodnica Raciborza stanowić ma przedłużenie realizowanej obecnie północnej obwodnicy Raciborza (budowanej jako etap 4 i 5 Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna) aż do podłączenia z drogą wojewódzką nr 416. Nowa obwodnica, która po wybudowaniu będzie stanowiła nowy ciąg drogi wojewódzkiej nr 416. Zaczynać się będzie na istniejącym rondzie z drogą krajową nr 45 na północ od miejscowości Rudnik, następnie będzie omijać od północy miejscowość Rudnik i dalej jej ślad będzie miał przebieg północ – południe aż do włączenia w istniejącą drogę wojewódzką nr 416. Będzie to droga o długości ok. 5 km. Zaprojektowana zostanie w standardzie klasy „G” o jednej jezdni po jednym pasie ruchu.

Ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu zachodniej obwodnicy Raciborza w tym roku zależy to od porozumienia z władzami powiatu raciborskiego, który ma współuczestniczyć w finansowaniu inwestycji w ramach programu Współfinansowania Inwestycji Drogowych przyjętego przez Zarząd Województwa Śląskiego.

Przebieg trasy

droga23122021

Czytaj także: Północno-zachodnia obwodnica Raciborza. Kto za nią stoi i którędy dokładnie pobiegnie

Duże inwestycje

Dla znaczącej poprawy jakości dróg wojewódzkich administrowanych przez samorząd województwa śląskiego zasadnicze znaczenie mają inwestycje. W tym roku rozpocznie się ich kilka. Przebudowana będzie na przykład DW 934 na odcinku od skrzyżowania DW 934 (ulica Imielińska) z ulicami Miarki i Dobrą w Imielinie do rejonu przejazdu kolejowego w Bieruniu. To odcinek liczący ok. 9 km długości. Jego przebudowa zostanie dofinansowana w ramach rządowego programu „Polski Ład”.

Celem przebudowy tej drogi jest poprawa bezpieczeństwa ruchu na polegająca na zmianie geometrii jezdni oraz chodników, wprowadzeniu azyli – wysp ograniczających prędkość pojazdów, przebudowie skrzyżowań z drogami publicznymi innej kategorii, korekcie geometrii pionowej i poziomej drogi, wymianie zdegradowanej nawierzchni jezdni i chodników, zabezpieczeniu konstrukcji drogi na przewidywane oddziaływania górnicze i dostosowaniu do przeniesienia obciążenia ruchem pojazdów mechanicznych.

Ponadto przewiduje się realizację prac związanych z poprawą systemu odwodnienia drogi poprzez wymianę przepustów pod koroną drogi wojewódzkiej i dróg poprzecznych, przepustów w ciągu rowów przydrożnych pod zjazdami na posesje oraz przeprofilowanie i oczyszczenie istniejących rowów przydrożnych.

Obwodnice

Planowane jest także na ten rok ogłoszenie przetargu na budowę obwodnicy Sośnicowic, której projekt jest już gotowy. Jeśli procedura przetargowa przebiegnie bez zakłóceń – co nie jest pewne przy obecnych zawirowaniach rynkowych – jej budowa mogłyby zakończyć się w roku 2025. Koszt tej nowej dogi, która będzie nowym przebiegiem DW 408, to ok. 135 mln złotych.

Kolejna planowana obwodnica, to nowa droga wyprowadzająca ruch tranzytowy poza Koziegłowy. W tym roku możliwe jest ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu. Przetarg na roboty budowlane planowany jest na 2025, a zakończenie robót i oddanie inwestycji do użytku – na rok 2027.

Obwodnica Koziegłów, jako docelowy ślad drogi wojewódzkiej nr 789, stanowić będzie jeden z podstawowych korytarzy dojazdowych do drogi krajowej nr 1 oraz autostrady A1. Będzie miała długość ok. 7,3 km. Droga zaprojektowana zostanie w standardzie klasy „G” o jednej jezdni po jednym pasie ruchu.

Obecnie ruch samochodowy prowadzony jest głównie ciągiem drogowym, który tworzy droga wojewódzka nr 789. Zagospodarowanie terenu wzdłuż istniejącego ciągu komunikacyjnego jest zróżnicowane – od terenów o zagospodarowaniu rolniczym poprzez tereny o zabudowie jednorodzinnej i usługowej aż po zwartą zabudowę miejską.

Podobny harmonogram przyjęto dla nowej, północno-zachodniej obwodnicy Raciborza. Koszt tych dwóch ostatnich inwestycji, to odpowiednio 200 i 120 mln złotych.

Wszystkie trzy obwodnice omijające Sośnicowice, Koziegłowy i Racibórz ujęte zostały w rządowym programie Funduszu Rozwoju Dróg.

Program Współfinansowania Inwestycji Drogowych

Ważnym elementem działań mających na celu poprawę funkcjonalności systemu drogowego są inwestycje i przebudowy realizowane w ramach porozumień Zarządu Województwa Śląskiego i władz powiatów oraz miast i gmin, na terenie których biegną odcinki dróg wojewódzkich. Rozpoczętych tego typu projektów, które realizowane będą w tym roku jest aż 51.

Niektóre z nich są już zakończone, jak budowa wschodniej obwodnicy Raciborza, gdzie to miasto zleciło projekt nowej drogi, a ZDW w Katowicach, jako jednostka samorządu województwa odpowiedzialne było za jej budowę.

Inne, jak np. przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 931 (ul. Bieruńska) z drogą gminną nr 340 164 S (ul.Pionierów) w Pszczynie, realizowana wspólnie z władzami miasta, zakończą się w tym roku. Czy też przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 942 (ul. Malinka) z drogą gminną nr 614 112 S (ul. Koszarzyska) w Wiśle, gdzie także władze samorządu współpracują z samorządem miasta.

Autor: ZDW Katowice, fot. Eko-Okna Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 czerwca 202216:37

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO]

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zderzenie dwóch pociągów na stacji w czeskim Bohumínie, tuż przy granicy z Polską.

red., fot. dicr.cz
Reklama
Aktualności26 czerwca 202212:32

Asfalciarnia i teren w Studziennej – mieszkańcy sobie nie życzą!

Asfalciarnia i teren w Studziennej – mieszkańcy sobie nie życzą! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
(greh), fot. w galerii Jan Ptak, zdjęcie główne UM Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności25 czerwca 202216:31

Ślub na Odrze w Turzu. Udzielił go burmistrz i kapitan Paweł Macha [FOTO i WIDEO]

Ślub na Odrze w Turzu. Udzielił go burmistrz i kapitan Paweł Macha [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Beata Mróz i Dariusz Machalewski powiedzieli sobie dziś TAK przed burmistrzem Kuźni Raciborskiej Pawłem Machą. Ceremonia odbyła się na łodzi odrzańskiej w Turzu, w trakcie 23. Pływadła. Małżeństwo zna się już 37 lat.

(waw)
Aktualności25 czerwca 202201:13

Gitarzysko i pływadła w Raciborzu [FOTO]

Gitarzysko i pływadła w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 25.06., spod mostu Zamkowego wyruszy XXIII Pływadło na tradycyjnej trasie z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla z tradycyjnym też przystankiem w Turzu, gdzie w tym roku dojdzie do szczególnego wydarzenia.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 czerwca 202218:05

Raciborskie Holi Święto Kolorów

Raciborskie Holi Święto Kolorów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. w, Robert Ambroziewicz
Aktualności27 czerwca 202209:20

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W AMG Railing sp. z o.o. projektujemy i produkujemy światowej klasy balustrady całoszklane, szczebelkowe i poręcze.

 

materiał partnerski
Reklama
Aktualności26 czerwca 202208:25

Z zarośniętego wąwozu powstała Wesoła Dolina z siłownią

Z zarośniętego wąwozu powstała Wesoła Dolina z siłownią - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło UM Racibórz, fot. FB D. Wacławczyk/wiceprezydent Raciborza
Aktualności25 czerwca 202213:08

Raciborskie Pływadło z lotu ptaka [FOTO i WIDEO]

Raciborskie Pływadło z lotu ptaka [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Ujęcia z drona pokazujemy dzięki uprzejmości Patryka Głowacza, a można nich zobaczyć nie tylko wodniacką imprezę, ale i nowe zagospodarowanie terenu bulwarów nadodrzańskich.

fot. Patryk Głowacz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:40

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji odnotowali strażacy z PSP i okolicznych jednostek OSP w okresie od piątku do niedzieli. Wśród nich znalazły się działania związane z tlenkiem węgla, plamami oleju i zwierzęciem w opresji. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Sport26 czerwca 202217:04

Trzy dni piłkarskiej rywalizacji. Górki Cup 2022 za nami [FOTO]

Trzy dni piłkarskiej rywalizacji. Górki Cup 2022 za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Na rozpoczęcie wakacji, przez trzy dni na kompleksie sportowym przy ul. Ofiar Oświęcimskich w Górkach Śląskich nie brakowało sportowej rywalizacji, ale i dobrej zabawy. Odbyła się bowiem kolejna edycja turnieju Górki Cup pod patronatem wiceministra Michała Wosia, który wręczył nagrody najlepszym.

opr. (greh), fot. Wojciech Marszołek
Aktualności25 czerwca 202209:23

Recital dyplomowy Izabeli Jarzombek w kościele NSPJ

Recital dyplomowy Izabeli Jarzombek w kościele NSPJ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Bach, Mendelssohn Bartholdy, Böhm - kompozycje tych mistrzów wypełniły wczorajszy (24.06.) koncert Izabeli Jarzombek z klasy organów prof. Władysława Szymańskiego (Akademii Muzyczna w Katowicach) w kościele przy ul. Warszawskiej.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności25 czerwca 202220:06

Elvis z Lyonu w Pietrowicach Wielkich

Elvis z Lyonu w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Półeczka na płyty CD przywieziona z Francji to jeden z ciekawszych przedmiotów, jaki może było dziś wypatrzeć wśród staroci i szpargałów na targu w Pietrowicach Wielkich.

red.
Aktualności26 czerwca 202209:29

Cuda i dziwy na plaży w Łubowicach [FOTO]

Cuda i dziwy na plaży w Łubowicach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło: lubowice.pl
Reklama
Aktualności25 czerwca 202209:05

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem [LISTA RZECZY ZABRONIONYCH]

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem [LISTA RZECZY ZABRONIONYCH] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Wracając z urlopu, zamiast do pracy możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić.

KAS Katowice
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności25 czerwca 202212:45

Liga jednorożca. Zawody konne w Łubowicach

Liga jednorożca. Zawody konne w Łubowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności27 czerwca 202214:21

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Myślisz o czymś wyjątkowym? Chcesz poczuć klimat surowego Kaukazu, poznać smak wybornych win z Kachetii, zwiedzić skalne miasta i zobaczyć półmrok starych monastyrów? Poznaj z nami Gruzję i Swanetię.

materiał partnerski
Aktualności27 czerwca 202216:54

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania!

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nie tylko szanty i pływadła, ale także książki były bohaterami tegorocznego Festiwalu Górnej Odry w Raciborzu! Dlatego też raciborska biblioteka włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia.

Biblioteka Racibórz, fot. główne Jan Ptak
Aktualności27 czerwca 202212:04

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin!

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zabytkowa Leica z legendarnej serii O Oskara Barnacka sprzedana za 15 mln dolarów! To najdroższy aparat w historii fotografii! Niewielu pamięta, że markę Leica współtworzył wybitny konstruktor obiektów Max Berek z Raciborza.

opr. waw, fot. Leitz Photographica Auction
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.