Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 kwietnia 202215:57

Visit Racibórz - ratusz reaktywował punkt informacji turystycznej przy ul. Długiej

Visit Racibórz - ratusz reaktywował punkt informacji turystycznej przy ul. Długiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jako Raciborskie Centrum Informacji podlegał RCK-owi, potem był pomysł, by jego działalność sprywatyzować, na co nie zgodziła się Rada Miasta. Teraz punkt jest pod skrzydłami Muzeum i ma być think tankiem łączącym samorząd, biznes, uczelnię i organizacje społeczne działający w turystycznej branży. Wszystko po to, by Racibórz zapełniać turystami.

Uroczyste otwarcie odbyło się dziś o 14.00. Poza przemówieniami pokazano pierwszą publikację - to wycinanka z raciborską basztą, którą przy odrobienie cierpliwości można skleić i ustawić na półce. Basztę z klocków Lego wykonał z kolei dla punktu Alojzy Brzonkalik, podinspektor ds. inwestycji i remontów w Urzędzie Miasta. Jest też strona visitraciborz.pl, ale ruszy na Święta Wielkanocy. Wymaga dopracowania.

Punktem Visit Racibórz kieruje raciborzanka Anna Musioł, wcześniej zatrudniona w Miejskim Ośrodku Kultury w Krzanowicach. Zajmowała się tam polsko-czeskimi projektami, m.in. Holką Polką w podróży. Angażowała się też w działania związane z borucińską izbą regionalną. Teraz z jej wiedzy i zapału chce skorzystać miasto. Ma dobre kontakty ze Stowarzyszeniem Odra1945.

Był szampan i toast za powodzenie inicjatywy, a także degustacja lokalnych produktów, które PIT Visit Racibórz chce promować. Ludzi przyszło sporo, wypełniając po brzegi nieduże pomieszczenie.

- Na przestrzeni ostatnich lat pojawiały się głosy, że należy stworzyć w Raciborzu centrum obsługi turysty z prawdziwego zdarzenia. Takiego, który będzie prowadzony z należytą starannością, który będzie przekazywał turystom merytoryczną wiedzę na temat miasta i dziedzictwa kulturowego całego pogranicza, pomagał organizatorom wycieczek w doborze atrakcji i oferował profesjonalne usługi przewodnickie. Choć miejsce to rodziło się nie bez oporów, to w tym tygodniu w końcu możemy powiedzieć „Udało się - startujemy!”.

Nowoczesny Raciborski Punkt Informacji, który powstał pod arkadami w rogu raciborskiego rynku, będzie częścią dużego projektu VISIT RACIBÓRZ. Wyznaczał on będzie kierunki rozwoju turystycznego oraz stanie się skarbnicą wiedzy o Raciborzu nie tylko dla turystów odwiedzających nasze miasto, ale i dla mieszkańców, którym chcemy pomóc na nowo odkryć ich małą ojczyznę. Pod marką VISIT RACIBÓRZ działać będzie nie tylko fizyczny punkt informacji turystycznej, ale także strona internetowa i konta społecznościowe. Marką tą będą sygnowane wszystkie materiały turystyczne promujące nasze miasto! - czytamy w oficjalnej informacji Urzędu Miasta.

- VISIT RACIBÓRZ to przedsięwzięcie zdecydowanie wykraczająca poza tradycyjny punkt informacyjny. W naszych założeniach jest to think-tank, w którym koncentrujemy się na rozwoju idei i biznesu turystycznego całego regionu. Ta marka zrodziła się z pasji. Jej zadaniem jest połączenie działań samorządu, biznesu i organizacji społecznych, czyli wszystkich sił, które dostrzegają potencjał turystyczny Raciborza i Ziemi Raciborskiej, cenią tutejsze walory i atrakcje oraz mają wizję ich rozwoju - przekonuje wiceprezydent Dawid Wacławczyk, wcześniej prywatny przedsiębiorca branży turystycznej, wykładający dziś na kierunku turystyka i rekreacja w raciborskiej PWSZ. Rektor dr Paweł Strózik oraz Marek Sroka, dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia, byli dziś obecni na otwarciu.

- Współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami i społecznościami pozwoli przygotować ofertę dużo lepiej dopasowaną dla szerokiego grona odbiorców. W nowym Punkcie Informacji Turystycznej odwiedzający nasze miasto turyści będą mieli możliwość zakupu nie tylko gadżetów czy materiałów promocyjnych, ale również regionalnych produktów, które są integralną częścią raciborskiej tożsamości. Ważnym elementem strategii będzie także promowanie sprawdzonych i uznanych marek kulturalnych, które na stałe wpisały się w imprezowe kalendarium naszego miasta, oraz promowanie nowych i ciekawych inicjatyw. Racibórz żyje, czas by to pokazać na zewnątrz! - przekonuje ratusz.

Samorząd, mieszkańcy i biznes

Z jednej strony będziemy obsługiwać tutaj turystów indywidualnych i grupy zorganizowane, oferując im szeroką informację, obsługę przewodnicką, pomagając tworzyć programy pobytu, rekomendując sprawdzonych kontrahentów, dzieląc się pomysłami na krótką wycieczkę, weekend, czy aktywny urlop. Z drugiej strony będą się tu wykuwać nowe szlaki, atrakcje, imprezy i materiały promocyjne. Chcemy umiejętnie czerpać z naszego dziedzictwa kulturalnego i historycznego; łączyć idee krajoznawcze z rozwojem biznesu turystycznego – dodaje wiceprezydent Wacławczyk.

- Zamierzamy zerwać ze skostniałymi formami i schematami w ich miejsce proponując zupełnie świeże podejście. Zależy nam również, aby wyjść do mieszkańców, którzy tworzą Racibórz, aby także i oni stali się częścią tej idei. Współpraca z lokalną społecznością i biznesem otworzy przed nami wiele nowych możliwości i da perspektywę na stworzenie unikalnej, rozbudowanej i ciekawej oferty turystycznej, która spełni wymagania nawet tych najbardziej wybrednych gości. Cel jest ambitny, ale chcieć to móc! - przekonują w magistracie.

- Mamy świadomość, że sukcesy osiąga się tylko wspólnie i drużynowo, zatem zapraszamy Was do współdziałania! Jesteśmy otwarci na współpracę m.in. z branżami gastronomiczną, hotelarską, turystyczną, eventową, a także z artystami gotowymi oferować turystom swoje dzieła o charakterze regionalnym - zapewniają samorządowcy.

Nowo powstałe centrum informacji czynne będzie od wtorku do soboty w godzinach od 9:00-17:00 a w sezonie od maja do września także w niedzielę od godziny 10:00 do 14:00.

Autor: opr. waw, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności30 maja 202314:34

Znamy zwycięski projekt na zagospodarowanie rynku w Raciborzu [WIZUALIZACJE]

Znamy zwycięski projekt na zagospodarowanie rynku w Raciborzu [WIZUALIZACJE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
51
Racibórz:

Zgłosiło się 60 architektów, do konkursu dopuszczono 55, przysłano 20 prac, do ścisłego finału dostały się cztery. Zwycięska została wybrana jednogłośnie. Można ją zobaczyć w galerii.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202309:44

Ile zarabia się w miejskich spółkach w Raciborzu [ŚREDNIE WYNAGRODZENIA]

Ile zarabia się w miejskich spółkach w Raciborzu [ŚREDNIE WYNAGRODZENIA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
27
red., fot. arch. portalu, UM, pixabay/Fz
Aktualności31 maja 202309:39

Raport 998. Ciężarówka wjechała w tył toyoty [FOTO]

Raport 998. Ciężarówka wjechała w tył toyoty [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Pięć interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz oraz okolicznych jednostek OSP w trakcie wtorkowej służby. Działania prowadzono w Rudniku oraz w Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. KP PSP Racibórz
Reklama
Aktualności30 maja 202309:06

Nocna akcja strażaków na Chorzowskiej

Nocna akcja strażaków na Chorzowskiej  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.