Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 lutego 202209:40

Ekolog entuzjasta dyryguje opozycją w Radzie Miasta [OPINIA]

Ekolog entuzjasta dyryguje opozycją w Radzie Miasta [OPINIA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pan Bogusław Siwak ma święte prawo wyrażania swoich poglądów o smogu i zieleni, ale radni mają obowiązek spoglądania na interes miasta we wszystkich aspektach jego funkcjonowania, a nie tylko przez pryzmat parków i skwerów. Mam wrażenie, że zapomniał o tym tak wytrawny gracz jak Mirosław Lenk (na zdj.).

Bogusław Siwak, ekolog entuzjasta, coraz częściej gości na komisjach Rady Miasta. Obrońca przyrody, wróg smogu, orędownik parków i zieleńców jasno wyraża swoje poglądy, głównie na fejsbukowym profilu. Nagrywa wywiady z mieszkańcami, zbiera podpisy pod petycjami, wzywa prezydenta Polowego do dymisji. W demokracji nikt nie może mu tego zabronić, ale nikt też nie ma obowiązku się z nim zgadzać.

Miasto to przecież wielopłaszczyznowe zagadnienie, od zieleni i ekologii, po oświatę, infrastrukturę, sport, handel, biznes, rekreację, mieszkalnictwo czy drogownictwo. Wszystkie te obszary trzeba równoważyć. W przeciwnym razie zamiast miasta będziemy mieli ogród botaniczny.

Dawny Racibórz był pomyślany jako ściśle zabudowane centrum z parkami i miejscami do rekreacji wokół śródmieścia i na obrzeżach. Zmienili to w 1945 r. Sowieci, podpalając zabudowę, którą władze polskie zamiast odbudować rozebrały, wysyłając miliony cegieł do Warszawy. W miejsce pięknych kamienic powstawiano socrealistyczne bloki albo zasadzono drzewa. Tak zrodził się toporny krajobraz obudowywanych bez ładu i składu, pełen parków i zieleńców, za to ubogi w zabudowę mieszkaniową.

Lata 90. to powrót to klasyki, czyli pięknych starówek. Uczynił to Kraków, Wrocław, Gdańsk - niemal wszystkie miasta, które zatęskniły do widoków ze starych pocztówek. I choć raciborzanie również wzdychają do dawnych krajobrazów, to wciąż tkwimy w oparach socrealizmu, czego przykładem jest pl. Długosza i jego otoczenie.

Zmiana tego stanu rzeczy wymaga zmiany planu przestrzennego, czyli umożliwienia ponownej zabudowy centrum. Inaczej nie odwrócimy depopulacji, bo ludzie zasiedlają przecież mieszkania, a nie ławki w parkach. Nie oznacza to wypierania zieleni. Trzeba ją wkomponować w nową zabudowę, nawet na dachach jak to proponowały Eko-Okna w swojej wizji dla pl. Długosza.

Na lutową sesję trafił projekt zmiany planu przestrzennego dla zbiegu ulic Podwale i Mickiewicza. Teren ma być przeznaczony pod zabudowę wielorodzinną i usługi. Czytaj Skwer ma zostać skwerem. Lenk przeciw zmianie planu przestrzennego


teren23022022

Tak było a tak jest dziś w tym rejonie.

podwale1

img_7660_edited

Przeciwko zmianie planu wypowiedział się były prezydent Mirosław Lenk. Nie pierwszy raz chce głosować kontra Polowy. Każdy ma swoje racje i w każdym przypadku trzeba je oceniać osobno. Mam jednak wrażenie, że tym razem radny Lenk, co by nie mówić doświadczony gracz, z dobrą ostatnią kadencją (wschodnia obwodnica, mieszkania na Łąkowej, strefa biznesu na Lasoty), wsłuchał się w ton narracji pana Bogusława, który zabudowę skweru utożsamia z zagładą Raciborza. Podobnie rządząca opozycja, która w grudniu zdecydowała o zakupie za 2 mln zł działki przy Ogrodowej, nie wiedząc po co miastu teren, który Lenk sprzedał za 1,2 mln zł. Pan Bogusław widzi tu rzecz jasna park, a opozycyjni wobec prezydenta radni nawet nie kryli, że jego argumentacja miała wpływ na ich decyzję.

Mam głęboką nadzieję, że w przypadku skweru Podwale/Mickiewicza nie chodzi o zwykłe NIE, bo NIE opozycji, ale o chwilowy brak refleksji nad tematem i skutkami odrzucenia projektu uchwały. Nie ściągniemy do Raciborza deweloperów, jeśli władze miasta, prezydent i rada, nie dadzą jasnego sygnału, że są przewidywalne, zgodne co do długofalowych priorytetów i traktują inwestorów poważnie. W przeciwnym razie ci będą woleli omijać nasze miasto (mogą przecież inwestować w Rybniku, Gliwicach, Wodzisławiu Śląskim), a nas będzie otaczać wciąż ten sam, pokomunistyczny krajobraz.

Staram się też nie dopuszczać do siebie myśli, że opozycyjnym klubom Razem dla Raciborza i Radnym Niezależnym Michała Fity chodzi tylko o to, by przy każdej nadarzającej się okazji obrzydzać raciborzanom kadencję Polowego.

Mirosław Lenk przed wyborami w 2018 r. przekonywał "Stawiam na młodość, bo wybieram 1000 mieszkań", fot. arch. portalu

img-5455

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.