Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 lutego 202208:29

Ekspert: marnujemy czas, zamiast myśleć o tym, co będzie po pandemii

Ekspert: marnujemy czas, zamiast myśleć o tym, co będzie po pandemii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Marnujemy czas, zamiast myśleć o tym, co będzie po pandemii. Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze, ale nie przerobiliśmy jednego – scenariusza systemu ochrony zdrowia po pandemii – zaznaczyła ekspertka ds. cyfryzacji w ochronie zdrowia dr hab. Katarzyna Kolasa.

Prof. Akademii Leona Koźmińskiego, dr hab. Katarzyna Kolasa zapytana o to, ile będzie nas kosztować w sensie ekonomicznym pandemia, odpowiedziała, że według szacunków Banku Światowego jest to średnio 3 proc. światowego PKB. Podkreśliła, jednak, że kwestia pieniędzy nie jest najistotniejsza.

"Koszty pandemii to nie tylko wartość monetarna. Ważniejsze jest to, że wszyscy w jakimś sensie będziemy je ponosić. Mam na myśli odczuwanie gorszej jakości życia i ograniczonego dostępu do ochrony zdrowia. W trakcie pandemii notowaliśmy zdrowotnych w grupie krajów OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – PAP) jeden z najgorszych wskaźników satysfakcji ze świadczeń – 26 proc. Dla porównania w Meksyku – wynosił on 48 proc., a w Szwajcarii – 90 proc." – wskazała prof. Kolasa.

Zwróciła uwagę, że pandemia obnażyła problemy w ochronie zdrowia, o których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy. Wskazała m.in. mocno ograniczony dostęp do służby zdrowia dla pacjentów niecovidowych.

"Obecny brak dostępu do lekarzy przez osoby np. z chorobami serca czy z nowotworami będą skutkować w następnych latach niebagatelnymi kosztami leczenia wynikającymi z opóźnionej diagnostyki. Zapominamy też, że zaburzenia psychiczne będą skutkowały chorobami układu somatycznego. Według najnowszych danych, z końca 2021 r., co piąta osoba boryka się z objawami depresji. W grupie krajów OECD jest to trzykrotny wzrost w stosunku do okresu sprzed pandemii. Osoby cierpiące na depresję mają zwiększone prawie dwukrotnie ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Niebagatelne jest również ryzyko wzrostu problemu otyłości u chorujących na depresję" – podkreśliła ekspertka.

Jej zdaniem system ochrony zdrowia nie jest przygotowany do obciążenia wynikającego z nieumiejętnego radzenia sobie z pandemią. Odniosła się też do wydawania pieniędzy w kontekście aktualnej sytuacji związanej z falą zakażeń omikronem.

"Szpitale tymczasowe są w większości puste, ale personel medyczny musi być przez ten cały czas opłacany. Utrzymywanie pustych szpitali w gotowości jest nieracjonalne, zakrawa na paranoję podyktowaną psychicznymi obawami, a nie konkretnymi liczbami. Pamiętajmy, że jesteśmy krajem, gdzie personel medyczny jest zasobem deficytowym, średnio 2,5 na tysiąc mieszkańców to naprawdę niewiele na tle innych krajów rozwiniętych" – oceniła prof. Katarzyna Kolasa.

Zapytana o kolejne podobne przykłady wskazała na brak pomysłów na funkcjonowanie ochrony zdrowia w Polsce po pandemii. "W tej chwili absurdalna jest dyskusja na temat karania osób, które mogły kogoś zakazić, np. w pracy. Na takie działania jest już za późno. Marnujemy czas na takie dyskusje zamiast myśleć o tym, co będzie po pandemii. Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze rozwoju pandemii, ale nie przerobiliśmy jednego – scenariusza systemu ochrony zdrowia po pandemii" – powiedziała ekspertka.

Odnosząc się do tego, jak należy przygotować się do fazy wychodzenia z pandemii, podkreśliła, że powinno się wzmocnić mechanizm funkcjonowania ochrony zdrowia, opierając się na rozwiązaniach cyfrowych, zmniejszyć uzależnienie funkcjonowania systemu od lekarzy, których nam brakuje, a zwiększyć samodzielność pacjenta wyposażonego w rozwiązania cyfrowe.

"Pandemia powinna sprzyjać zrobieniu czegoś na nowo – to burza, po której musi nadejść słońce. Pandemia zmusiła nas do szybkiej reorganizacji, a wręcz rewolucji systemu ochrony zdrowia. Żyjemy w czasie rewolucji cyfrowej napędzonej pandemią i w dłuższej perspektywie będziemy mieć z tego korzyści. Niektóre rozwiązania zostaną z nami na zawsze" – dodała profesor.

Podkreśliła, że dodatkowe pieniądze na ratowanie systemu po pandemii powinny trafić na inwestycje w profilaktykę pacjenta opartą na rozwiązaniach cyfrowych. "Lepiej przeciwdziałać, niż leczyć po szkodzie. Mniej leczenia, więcej satysfakcji, aby koszty pandemii mogły przerodzić się w korzyści" – dodała.

Podsumowując, prof. Kolasa zwróciła uwagę, że PKB przestaje być miarą sukcesu danego państwa. "Akcent kładziony jest obecnie bardziej na tzw. well-being, czyli dobrostan, holistyczne podejście do życia, gdzie nacisk jest położony na dostęp do świadczeń definiowanych na poziomie lokalnym, ale przede wszystkim na profilaktykę i dobre samopoczucie. Przekłada się na konkretne monetarne korzyści polegające na tym, że czujemy się bardziej samodzielni w dbaniu o własne zdrowie, bo mamy odpowiednią infrastrukturę, co skutkuje mniejszym stopniem korzystania z systemu ochrony zdrowia" – wyjaśniła ekspertka.(PAP)

Gabriela Bogaczyk gab/ joz/

Autor: PAP, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 lipca 202514:13

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO]

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 08.07, w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy pl. Wolności odbyło się wydarzenie pod hasłem „Spotkanie z bliskimi”. Inicjatywa połączyła dwa istotne cele – umożliwienie odwiedzin rodzin podopiecznych oraz otwarcie drzwi placówki dla mieszkańców, którzy chcieli bliżej poznać jej codzienną działalność. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.