Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 stycznia 202212:30

Racibórz przyciąga inwestorów. Gospodarcze podsumowanie 2021 roku

Racibórz przyciąga inwestorów. Gospodarcze podsumowanie 2021 roku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Rok 2021 po raz kolejny udowodnił, że Racibórz to dobre miejsce dla inwestorów.

Miasto pozyskało ponad 6 milionów złotych na sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych. W sumie sprzedano tereny o powierzchni 3,8512 ha przy ulicach 1 Maja i Gospodarczej, co oznacza, że nabywców znalazły wszystkie nieruchomości przygotowane przez Miasto na obszarze trzech kompleksów terenów inwestycyjnych tj. przy ul. Cecylii/Gospodarczej, Bartka Lasoty oraz 1 Maja. To w sumie 32 działki inwestycyjne o powierzchni całkowitej 25,849 ha i 30 inwestorów. Dodatkowo sprzedano działki budowlane o łącznej powierzchni 2,5352 ha.

Przedsiębiorczość. Ważny element strategii

W tym roku opracowano i przyjęto Strategię Rozwoju Miasta Racibórz do 2030 roku. Jest to dokument określający cele polityki miejskiej na najbliższą dekadę. W pracach nad nim wzięli udział nie tylko eksperci poszczególnych branż, ale również szerokie grono mieszkańców. Wartym podkreślenia jest fakt, że szczególne miejsce w strategii miasta zajmują przedsiębiorcy. Ich głos wybrzmiał podczas konsultacji, kiedy to wskazano główne potrzeby Raciborza w kontekście rozwoju przedsiębiorczości. Twórcy strategii opierali swoją pracę w dużej mierze na uwagach przekazanych przez przedsiębiorców na spotkaniach i w ankietach, dzięki czemu nowa strategia stara się wskazywać odpowiednią drogę dla biznesu w Raciborzu.

Nowy Program Wspierania Przedsiębiorczości Miasta Racibórz do roku 2027+

Wraz ze Strategią Rozwoju Miasta Racibórz opracowany został nowy Program Wspierania Przedsiębiorczości. W ramach prac nad dokumentem przeprowadzone zostały badania ankietowe wśród m.in. firm, szkół czy instytucji otoczenia biznesu. Odbyły się także warsztaty i spotkania projektowo-wdrożeniowe oraz konsultacje społeczne z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami władz miasta, osobami zaangażowanymi we wspieranie rozwoju gospodarczego. Zdefiniowano najważniejsze elementy przyszłej polityki gospodarczej miasta, na które składają się:

- Dobre warunki do prowadzenia działalności usługowej i przemysłowej
- Oferta edukacyjna dostosowana do lokalnego rynku pracy
- Zdywersyfikowana struktura gospodarcza
- Rozwinięte produkty turystyki krótkookresowej
- Atrakcyjne warunki dla nowych form wykonania pracy zarobkowej przez mieszkańców obszaru funkcjonalnego.

Przeprowadzono ocenę wykonalności zidentyfikowanych rozwiązań – zarówno w odniesieniu do obowiązujących przepisów prawa, jak i do możliwości finansowych miasta. Program Wspierania Przedsiębiorczości Miasta Racibórz do roku 2027 jest pierwszym dokumentem operacyjnym do Strategii Rozwoju Miasta Racibórz do 2030 roku.

Pomoc dla branży gastronomiczno-hotelarskiej

Wobec ograniczeń i trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej związanych z pandemią COVID-19, mocno ucierpiała branża gastronomiczno-hotelarska. Tym samym, dnia 24 lutego Rada Miasta przyjęła zaproponowaną przez Prezydenta uchwałę, dzięki której:

- zwolniono przedsiębiorców prowadzących punkty sprzedaży na terenie Miasta Racibórz z opłaty należnej w 2021 roku za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży
- zwolniono z 2/3 opłaty wniesionej przez przedsiębiorców jednorazowo za rok 2021 za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

Biznes ma swoich przedstawicieli przy prezydencie

W 2021 roku powołano również nową Konsultacyjną Radę Gospodarczą. Stanowi ona ciało doradcze przy Prezydencie Miasta Racibórz, dzięki czemu głos ekspertów w dziedzinie prowadzenia biznesu stanowi ważny element w procesie wykonywania władzy samorządowej. Rada sprawuje funkcje opiniodawczo – doradcze w sprawach związanych z rozwojem gospodarczym miasta Racibórz, reprezentuje lokalne środowiska gospodarcze oraz wspiera działania Prezydenta Miasta poprzez wiedzę, doświadczenie oraz znajomość problemów gospodarki miasta.

Konsultacyjna Rada Gospodarcza jest również uprawniona do wyrażania opinii oraz podejmowania inicjatyw projektów rozwiązań odnoszących się do funkcjonowania gospodarki miasta, a także może uczestniczyć w opiniowaniu oraz przygotowaniu projektów uchwał Rady Miasta i zarządzeń Prezydenta Miasta Racibórz związanych z gospodarką. Przewodniczącym nowej rady został wybrany Romuald Kalyciok, a wiceprzewodniczącym Mariusz Duraj.

Dobry pomysł na biznes

Już po raz szósty wybrano najlepszy raciborski biznesplan. Do tegorocznej edycji zgłoszono dziewięć przedsięwzięć. W finale znalazło się pięć zróżnicowanych pomysłów biznesowych, których autorzy musieli zaprezentować się przed jury oraz publicznością. Najlepszym pomysłem okazały się „Dzikie Zbiory”, czyli w 100% naturalne, ręcznie robione kosmetyki. Zwyciężczyni otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta w wysokości 5000 zł.

Lokale na start

Kontynuowano program „Lokale na Start”, który nadal cieszył się dużym zainteresowaniem. Głównym celem Programu jest w szczególności wspieranie początkujących przedsiębiorców. W roku 2021 r. wynajęto 10 takich lokali.

Miliony dla Raciborza

Ogólna wartość pozyskanych środków zewnętrznych w roku 2021 wyniosła aż 31 740 254,98 zł, z czego najwięcej tj. 18 050 000,00zł otrzymano na przebudowę drogi wojewódzkiej nr DW935 na odcinku od ul. Jana do mostu na Uldze w Raciborzu.

Racibórz reprezentowany na zewnątrz

W mijającym roku Miasto Racibórz uczestniczyło w wielu inicjatywach o charakterze gospodarczym. Były to m.in.

- XIII Europejski Kongres Gospodarczy, gdzie głównymi nurtami tematycznymi Kongresu, były: plan odbudowy dla Europy, Europejski Zielony Ład, międzynarodowy handel i relacje gospodarcze po pandemii, digitalizacja gospodarki oraz konsument w czasach „nowej normalności”.
- projekt „POWER”, realizowany przez Śląskie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przy współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, którego celem jest podniesienie jakości obsługi inwestora w gminach województwa śląskiego.
- obchody 25-lecia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., które były okazją do podsumowania owocnej współpracy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. z przedstawicielami gmin, samorządu, a także sztuki i kultury.
- projekt „InspiratON – Czas na Zawodowców”, czyli cykl wydarzeń promujących przedsiębiorczość wśród lokalnej młodzieży.

Autor: UM Racibórz, fot. arch. portalu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności5 października 202210:19

Jodek potasu trafił do Raciborza. W tych miejscach otrzymają go mieszkańcy

Jodek potasu trafił do Raciborza. W tych miejscach otrzymają go mieszkańcy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
27
red., fot. Śl.UW, Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności4 października 202208:41

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
mat. prasowe spółki
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 października 202217:52

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
26
Racibórz:

- Cztery projekty ogólnomiejskie podzieliły się pulą 1,5 miliona złotych w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego - informuje ratusz.

(um)
Aktualności3 października 202208:37

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 października 202221:37

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KAVOWO/pixabay.com
Aktualności3 października 202212:04

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO]

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dwudniowa gala taneczna zakończyła w weekend miniony sezon artystyczny działających przy Raciborskim Centrum Kultury zespołów. Teraz czas na nowe rozdanie.

fot. Jan Ptak
Reklama
Aktualności3 października 202208:51

ZUS wypłaci jednorazowe świadczenia w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Dotyczy to pow. raciborskiego

ZUS wypłaci jednorazowe świadczenia w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Dotyczy to pow. raciborskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Aktualności3 października 202209:37

Raciborzanie na Łysej Górze

Raciborzanie na Łysej Górze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport4 października 202216:52

Pacak i Klimek najlepsi w II Półmaratonie po wałach

Pacak i Klimek najlepsi w II Półmaratonie po wałach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Aktualności4 października 202210:07

Z partnerską wizytą w Zugló

Z partnerską wizytą w Zugló - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Sport4 października 202209:18

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał partnera
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.