Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 listopada 202109:57

Minimalne wynagrodzenie również dla pracowników zagranicznych

Minimalne wynagrodzenie również dla pracowników zagranicznych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Niemieccy pracodawcy i zagraniczni podwykonawcy muszą płacić minimalne wynagrodzenie pracownikom pracującym w Niemczech.

 

Wraz z nowym rządem nadchodzi również płaca minimalna w Niemczech w wysokości 12 euro

W 2022 r. ustawowa płaca minimalna w Niemczech ma zostać podniesiona do 12 euro, a przynajmniej taki jest wynik rozmów rozpoznawczych pomiędzy SPD, Zielonymi i FDP, który został zawarty w ich wspólnym dokumencie. Co to oznacza dla pracowników, szczególnie dla pracowników UE z innych państw członkowskich, podsumowaliśmy w poniższym artykule.

Nowa płaca minimalna czyni pracę w Niemczech jeszcze bardziej atrakcyjną, także dla członków rodzin.

Poprzednia płaca minimalna na poziomie 9,60 euro za godzinę

W Niemczech od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje ogólnokrajowa ustawowa płaca minimalna. Obecnie wynosi ona 9,50 euro za godzinę, a w 2022 roku ma zostać podniesiona przez nowy rząd niemiecki do 12 euro.

Płaca minimalna również dla obywateli UE z zagranicy

Związkom zawodowym udało się wyegzekwować uzgodnione w układzie zbiorowym płace minimalne na mocy ustawy o pracownikach delegowanych. Te płace zostały potwierdzone jako obowiązujące przez rząd federalny. W takim przypadku pracownicy nie mogą otrzymać stawki godzinowej niższej niż określona w układzie zbiorowym o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Dotyczy to również obywateli UE z innych państw członkowskich UE pracujących w Niemczech, niezależnie od tego, czy mają pracodawcę krajowego, czy zostali oddelegowani przez pracodawców z innych państw UE.

Płaca minimalna także dla polskich kierowców ciężarówek

Każdy obywatel UE pracujący w Niemczech musi otrzymywać płacę minimalną. W związku z tym polscy przedsiębiorcy nie mogą wstrzymywać wypłaty tego minimalnego wynagrodzenia swoim pracownikom, nawet jeśli kierowca porusza się po Niemczech tylko w celach tranzytowych. Naruszenie tej zasady może kosztować przedsiębiorcę nawet 50.000 euro.

Praca w Niemczech staje się atrakcyjna dla Polaków i Polek

Odkąd płaca minimalna jest wypłacana pracownikom w Niemczech, niezależnie od narodowości i miejsca zamieszkania, praca w Niemczech staje się coraz bardziej interesująca. Rozporządzenie to nie obejmuje jednak doręczycieli gazet i pracowników, którzy otrzymują "płacę przejściową" na podstawie ogólnie obowiązującego układu zbiorowego. Niemniej jednak w Niemczech jest wiele miejsc pracy, które są bardzo atrakcyjne i dochodowe dla obywateli polskich, zwłaszcza ze względu na płacę minimalną. Podobnie, wszyscy "polscy" pracownicy opieki otrzymują minimalne wynagrodzenie, niezależnie od tego, czy są zatrudnieni w Niemczech, czy wysłani z kraju pochodzenia.

Wjazd i pobyt

Każdy obywatel UE ma prawo do wjazdu, zamieszkania i pracy w innym państwie UE bez wizy, ale na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Pod tym względem są oni traktowani na równi z obywatelami danego państwa i mogą również otrzymać pomoc w znalezieniu pracy lub stażu. Tak stanowi europejskie prawo o swobodzie przemieszczania się, choć na razie dotyczy ono jedynie trzymiesięcznego pobytu. 

Jeśli chcesz przedłużyć swój pobyt, musisz być pracownikiem lub samozatrudnionym, aktywnie poszukiwać pracy lub mieć pracę w perspektywie, studiować lub szkolić się. Jeśli jesteś osobą poszukującą pracy lub studentem, musisz udowodnić, że posiadasz wystarczające środki na utrzymanie i ubezpieczenie zdrowotne.

Należy jednak pamiętać, że prawo do swobodnego przemieszczania się może zostać odebrane w indywidualnych przypadkach, jeśli popełniono przestępstwo i/lub stwarzasz zagrożenie.

Członkowie rodziny mogą przemieszczać się wspólnie

Członkowie bliskiej rodziny, tacy jak małżonkowie, zarejestrowani partnerzy i krewni w linii prostej (dzieci do 21 roku życia) mają prawo podróżować z pracownikami, niezależnie od ich obywatelstwa, pod warunkiem że zagwarantowane są ich środki utrzymania i ubezpieczenie zdrowotne.

Pomoc socjalna

Jeśli jesteś pracownikiem z UE lub prowadzisz własną działalność gospodarczą, możesz ubiegać się o ALG I i II, jeśli byłeś przymusowo bezrobotny i pracowałeś na niemieckim rynku pracy przez co najmniej 12 miesięcy w ciągu ostatnich 30 miesięcy. Dla osób poszukujących pracy ustawodawstwo jest nieco bardziej niejasne, ponieważ niemiecki kodeks wyklucza świadczenia. ETS twierdzi jednak, że takie ogólne wykluczenie jest sprzeczne z jego orzecznictwem i należy badać indywidualne przypadki. W rzeczywistości nie istnieją żadne szczególne przepisy dotyczące obywateli UE, którzy nie są aktywni zawodowo. Niemieckie urzędy pracy postrzegają ich jako osoby poszukujące pracy, niemniej jednak niezbędne świadczenia z tytułu SGB XII oraz opieka medyczna mogą zostać przyznane po indywidualnej ocenie przypadku.

Zasiłek na dziecko

Obywatele UE mają również prawo do zasiłku rodzinnego, jeśli pracują w Niemczech. Dotyczy to również pracowników sezonowych, którzy pracują w Niemczech i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, nawet jeśli ich dzieci nie mieszkają w tym kraju.

fot.źródło https://unsplash.com/photos/6c4Uhhe68yQ

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.