Raciborscy policjanci i uczniowie przeciw mowie nienawiści

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu uczestniczyli w projekcie prowadzonym przez Centrum Rozwoju Lokalnego projektu „Przeciw mowie nienawiści”. Mundurowi wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu oraz nauczycielami nauczycieli odwiedzili miejsce pamięci Auschwitz.
Głównym celem przedsięwzięcia jest podniesienie wśród młodzieży świadomości oraz wiedzy na temat ochrony praw człowieka, przeciwdziałania negatywnym zjawiskom, takim jak: mowa nienawiści, przemoc wynikająca z nienawiści, nietolerancji, kierowanie się stereotypami oraz nierówne traktowanie wśród różnych grup społecznych.
„Przeciw mowie nienawiści” to projekt realizowany od kilku lat przez Centrum Rozwoju Lokalnego. Tegoroczna edycja prowadzona pod nazwą "Wolni od uprzedzeń. Wolni od przemocy” współfinansowana jest przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021 – 2030. Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości oraz wiedzy na temat ochrony praw człowieka, przeciwdziałania negatywnym zjawiskom, takim jak: mowa nienawiści, przemoc wynikająca z nienawiści, nietolerancji, kierowanie się stereotypami oraz nierówne traktowanie wśród różnych grup społecznych. Poza młodzieżą i nauczycielami raciborskich szkół, w projekcie od samego początku biorą czynny udział raciborscy policjanci.
W środę 6 października br. uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu wraz z nauczycielami i policjantami z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii raciborskiej komendy odwiedzili miejsce pamięci Auschwitz. Dzięki wizycie w tak wyjątkowym, a zarazem tragicznym miejscu raciborska młodzież mogła lepiej zrozumieć to miejsce i skonfrontować je z wyobrażeniami na temat wolności i praw człowieka. Drugą część wizyty to warsztaty w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu. Podczas warsztatów podsumowano zwiedzanie miejsca pamięci Auschwitz. Ponadto młodzież rozmawiała także na temat stereotypizacji, uprzedzeń i dyskryminacji. Przeprowadzone ćwiczenia dotyczące marginalizowania ludzi, pozwoliły uczniom lepiej zrozumieć adresatów dyskryminacji. To doświadczenie uświadomiło młodym ludziom, czym jest mowa nienawiści i jakie konsekwencje, nie tylko prawne niesie ze sobą. Wspólnie spędzony dzień był dla każdego uczestnika niezapomnianą lekcją nie tylko historii, ale także tolerancji i poszanowania godności ludzkiej. Udział w projekcie raciborskiej młodzieży na pewno pozostanie na długo w ich pamięci i wzbudzi wiele refleksji.





























![Z Pietrowic Wielkich do Meksyku. Rodzina walczy o leczenie dzieci z autyzmem i padaczką [WIDEO] Z Pietrowic Wielkich do Meksyku. Rodzina walczy o leczenie dzieci z autyzmem i padaczką [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769987151large-a962b85d-9770-4155-9f05-719256482626-.jpg)













![Konkurs kulinarny Polska smakuje w Raciborzu! Eliminacje regionalne 13 czerwca na Zamku Piastowskim [ZAPROSZENIE DLA KGW i WYSTAWCÓW] Konkurs kulinarny Polska smakuje w Raciborzu! Eliminacje regionalne 13 czerwca na Zamku Piastowskim [ZAPROSZENIE DLA KGW i WYSTAWCÓW] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778756499kkplsmakuje2026-baner-1580x650px-.jpg)
![Książka o opacie Adalbercie Kurzei OSB już na rynku. Spotkanie autorskie na Zamku Piastowskim w Raciborzu [FOTO] Książka o opacie Adalbercie Kurzei OSB już na rynku. Spotkanie autorskie na Zamku Piastowskim w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778663248img-0809-.jpg)

![Omerta lepsza w sezonie, Pszów lepszy w finale. Wielkie emocje w ALS Volley Amigos 35 [FOTO] Omerta lepsza w sezonie, Pszów lepszy w finale. Wielkie emocje w ALS Volley Amigos 35 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778705529dsc-6188-.jpg)





















Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany