Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 sierpnia 202109:41

Rafako Innovation i Instytut Energetyki Odnawialnej opracują technologię dla zielonej elektrociepłowni

Rafako Innovation i Instytut Energetyki Odnawialnej opracują technologię dla zielonej elektrociepłowni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kogeneracja w pełni oparta o odnawialne źródła energii to kluczowe założenie koncepcji technologicznej RAFAKO INNOVATION oraz Instytutu Energetyki Odnawialnej, która będzie rozwijana w I etapie projektu „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”.

Projekt „Elektrociepłowni” zakłada opracowanie i wdrożenie technologii, która umożliwi wytwarzanie i magazynowanie energii ze źródeł odnawialnych do celów grzewczych w połączeniu z kogeneracją. Demonstrator technologii będzie zlokalizowany na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim. Budżet całego przedsięwzięcia to 41 mln zł.

– Proponujemy technologie umożliwiające stworzenie układu kogeneracyjnego opartego w niemal 80 proc. o zielony wodór, który będzie wytwarzany w elektrolizerze i wykorzystywany w ogniwach paliwowych. W ten sposób stworzymy zeroemisyjne źródło ciepła i energii elektrycznej.

Zasadnicze elementy kogeneratora to elektrolizer i ogniwo paliwowe, które generuje energię elektryczną – powiedział dr inż. Mariusz Twardawa, wiceprezes zarządu RAFAKO Innovation, lidera konsorcjum. – Taka konfiguracja byłaby pierwszą w Polsce, opartą wyłącznie o energię z zeroemisyjnych OZE. Nasza koncepcja upowszechni wykorzystanie OZE w elektrociepłownictwie, przyczyniając się do dekarbonizacji tego sektora – dodał Mariusz Twardawa.

Zastosowane zostaną także kolektory słoneczne i magazyny ciepła, charakterystyczne dla tzw. wielkowymiarowych słonecznych systemów ciepłowniczych. Rozwiązanie w PEC Radzyń należy uznać za pierwsze w Polsce, ale już sprawdzone w UE.

- Proponujemy rozwiązania, które eliminują w znacznej mierze procesy spalania węgla w miejskiej ciepłowni, a na terenie demonstratora eliminują wszelkie rodzaje emisji do atmosfery, łącznie z emisją hałasu – poinformował Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, który w konsorcjum odpowiada za modelowanie i optymizację ekonomiczną systemu. – To innowacja procesowa, która obejmuje integrację w jeden spójny i elastyczny system kilku zeroemisyjnych technologii: energia elektryczna zakupowana z lokalnych OZE w oparciu o prognozę cen + elektrolizer + ogniwo paliwowe + sezonowy magazyn ciepła.

Rozwiązania konsorcjum będzie można zastosować do elektrociepłowni różnej wielkości w całej Polsce. Obecnie około 83% koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych nie spełnia kryterium przedsiębiorstwa efektywnego energetycznie. Coraz niższa jest też ich rentowność, co wynika m.in. ze stale rosnących cen emisji CO2. Tylko nieliczne przedsiębiorstwa ciepłownicze korzystają z energii pozyskiwanej z OZE.

Projekt nowej dyrektywy o OZE, która dostosowuje ciepłownictwo UE do rosnących celów klimatycznych, zakłada zwiększenie wymagań dotyczących wzrostu udziału ciepła z OZE w Polsce w latach 2021-2030. Demonstrator technologii będzie zlokalizowany na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim. i będzie zasilał 10 budynków mieszkalnych (bloki wielorodzinne należące do Radzyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej).

Z zainteresowaniem przyjęliśmy propozycję Konsorcium, aby demonstrator technologii powstał na bazie naszego systemu ciepłowniczego – stwierdził Prezes Zarządu PEC Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim Jerzy Woźniak. Jeśli zamierzenie się powiedzie, pozytywnie wpłynie na środowisko naszego miasta. Spowoduje też przybliżenie naszej ciepłowni do osiągnięcia kryterium efektywności energetycznej.

Modernizacja sektora ciepłowniczego w Polsce wynika z konieczności dostosowania ciepłowniczych jednostek o mocach poniżej 50 MW opartych na spalaniu paliw kopalnych, a w szczególności węgla, do wymogów Dyrektywy UE o emisjach z instalacji średniej wielkości (MCP), która od 2025 roku wprowadza standardy emisyjne zanieczyszczeń po raz pierwszy dla tej grupy instalacji. Zgodność z nowymi limitami będzie wymagać modernizacji wielu istniejących elektrociepłowni i ciepłowni o mocy poniżej 50 MW.

Na koniec roku 2019 w Polsce wg URE funkcjonowało do 396 koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych. Analizy rynkowe wskazują, że ponad 83 proc. jednostek ciepłowniczych wymaga inwestycji

„Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” to drugi projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w którym weźmie udział konsorcjum Rafako Innovation oraz Instytut Energetyki Odnawialnej. W przedsięwzięciu „Ciepłownia przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”, będziemy rozwijać koncepcję, która zakłada produkcję ponad 80 proc ciepła z OZE dzięki wykorzystaniu energii słonecznej termicznej i niezbilansowanej energii z farm wiatrowych oraz sezonowego magazynu ciepła wspartego tylko szczytową pracą kotła węglowego. Najistotniejszym jednak elementem systemu będzie sezonowy magazyn ciepła wykonany w technologii dotąd w Polsce niestosowanej. Demonstrator technologii będzie zlokalizowany na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Końskich.

Autor: materiał prasowy spółki, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202208:59

Policja prowadzi dziś działania NURD

Policja prowadzi dziś działania NURD - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
KWP Katowice
Reklama
Aktualności29 września 202212:35

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO]

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Pięć par z gminy Rudnik świętuje w tym roku 50-lecie pożycia małżeńskiego. Dziś w sali narad Urzędu Gminy małżonkowie-jubilaci odebrali medale przyznane im przez Prezydenta RP.

red.
Aktualności28 września 202211:38

Na zamku powstanie nowe muzeum za ponad 21 mln zł

Na zamku powstanie nowe muzeum za ponad 21 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
red., fot. M. Musioł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 września 202209:40

Raport 998. Wyciek gazu przy Londzina. Co było przyczyną?

Raport 998. Wyciek gazu przy Londzina. Co było przyczyną?  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności28 września 202220:46

Ukrainiec posłużył się przerobionym paszportem

Ukrainiec posłużył się przerobionym paszportem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
ŚOSG Racibórz, fot. SG
Aktualności29 września 202215:09

Bon turystyczny dłużej

Bon turystyczny dłużej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZUS Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202220:10

Multimedialne muzeum kolejnictwa w Rudach oficjalnie otwarte [WIDEO]

Multimedialne muzeum kolejnictwa w Rudach oficjalnie otwarte [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Z udziałem czeskich partnerów zakończono projekt finansowany z środków unijnych za pośrednictwem Euroregionu Silesia. Dzięki niemu podraciborskie Rudy mają najnowocześniejsze Muzeum Kolejnictwa.

RTK, w, fot. Tomasz Żak / UMWS
Reklama
Aktualności28 września 202221:07

Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai za nami [FOTO i WIDEO]

Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai za nami [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Koncert Arkadiusza Popławskiego (organy) oraz Chóru Echo z Zebrzydowic zakończył dziś, 28.09., w kościele farnym XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai.

Jan Ptak
Sport29 września 202205:46

Udany start Ewy Szymik podczas zawodów Jiu Jitsu w Banja Luce

Udany start Ewy Szymik podczas zawodów Jiu Jitsu w Banja Luce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Sparta Kuźnia Raciborska
Sport28 września 202222:38

Młodziki Unii z kompletem punktów. Gołkowice pokonane [FOTO]

Młodziki Unii z kompletem punktów. Gołkowice pokonane [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W środowe popołudnie na boisku przy Urbana w Raciborzu-Studziennej rozegrano spotkanie IV kolejki trzeciej ligi wojewódzkiej młodzików. Raciborska Unia podejmowała UKS SP Winners Gołkowice.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności28 września 202215:16

Raciborskie Frelki, Bombelki i Strzecha z sukcesami na Śląskim Śpiewaniu 2022

Raciborskie Frelki, Bombelki i Strzecha z sukcesami na Śląskim Śpiewaniu 2022 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZPiT Śląsk, fot. ZPiT Śląsk, arch. RCK i SP 18
Aktualności28 września 202211:49

Winston Morales Chavarro odwiedzi Racibórz

Winston Morales Chavarro odwiedzi Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Alondra2014/wikipedia
Aktualności28 września 202205:15

Przedszkolaki ze Słonecznej na tenisowym korcie

Przedszkolaki ze Słonecznej na tenisowym korcie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. HS
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.