Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 sierpnia 202108:41

10 lat kierunku Architektura na PWSZ w Raciborzu

10 lat kierunku Architektura na PWSZ w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Już dziesięć lat mija od chwili otwarcia kierunku Architektura w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Skromny początek nie zapowiadał aż takich sukcesów, którymi dziś się możemy pochwalić.

Początkowo studenci korzystali jedynie z kilku wspólnych pomieszczeń dydaktycznych, a kierunek nie miał w pełni samodzielnego instytutu. Aktualnie działamy jako Instytut Architektury, dysponujemy osobnym budynkiem z salami dydaktycznymi wyposażonymi w sprzęt multimedialny oraz kilkoma pracowniami specjalistycznymi. Pozostała przestrzeń budynku funkcjonuje jako galeria prac studenckich.

Przez te dziesięć lat nasz kierunek ukończyło ponad 250 absolwentów. Większość z nich realizuje swe plany zawodowe w pracowniach architektonicznych w Polsce i zagranicą. Wielu z nich już podczas studiów zdobyło nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Niezmiernie nam miło, gdy po upływie lat nadal przesyłają nam informacje o kolejnych sukcesach pamiętając, że początki ich architektonicznej kariery miały miejsce tu, w Raciborzu.

Od samego początku wyróżnikiem edukacji w Instytucie Architektury było tworzenie małych kameralnych grup projektowych i warunków studiowania zbliżonych do pracy w pracowniach projektowych skupionych wokół praktyków o znacznym udokumentowanym dorobku twórczym. Istotne jest nawiązanie w ramach tego systemu relacji mistrz-uczeń, sprzyjających rozwojowi osobowości i indywidualności twórczej studenta. Nieustanne dążenie do sprostania zmieniającym się potrzebom sytuacji na rynku pracy oraz rozwojem nowoczesnych technologii znalazło odzwierciedlenie w modyfikacjach programu nauczania.

W skład zespołu dydaktycznego wchodzą czynni architekci, naukowcy, profesorowie o uznanym przez środowisko naukowe i zawodowe dorobku akademickim. Z instytutem od 10 lat współpracuje wielu kreatywnych i otwartych na nowe doświadczenia edukacyjne architektów, również zza granicy stale inspirując i zachęcając studentów do twórczej pracy. Aktywnie działa koło naukowe. Studenci wraz z opiekunami organizują tematyczne wykłady otwarte, które prowadzą pracownicy Instytutu bądź osoby spoza Uczelni. Często organizowane są wyjazdy do różnorodnych instytucji mające na celu wzbogacenie wiedzy
i umiejętności praktycznych studentów.

Instytut Architektury utrzymuje współpracę z licznymi ośrodkami administracji (m.in. Gminą Rudnik, miastem Wodzisław Śląski) realizując wspólnie warsztaty projektowe zmierzające do poprawy wizerunku wybranych obszarów.

Przez te lata Instytut Architektury nawiązał ścisłą współpracę z interesariuszami zewnętrznymi kierunków architektonicznych w ramach programu Erasmus, ale także poza nim. Z najistotniejszych uczelni należy wymienić:
• Selçuk University, Konya – Turcja
• Pamukkale University Denizli – Turcja
• International University of Sarajevo – Bośnia i Hercegowina
• University Beira Interior, Covilha – Portugalia
• University of Navarra, School of Architecture, Pamplona – Hiszpania
• VŚB Technical University of Ostrava Faculty of Civil Engineering – Czechy
• Universita Politecnica delle Marche, Ankona - Włochy
• Lusiada University Lisbona – Portugalia (podpisanie listu intencyjnego 2017

Efektem współpracy jest nie tylko wymiana studencka, lecz przede wszystkim organizowane wspólne konferencje naukowe, warsztaty i sympozja, a także liczne wystawy projektów. Instytut Architektury utrzymuje także współpracę ze Śląska Okręgową Izbą Architektów, zapraszając jej przedstawicieli do udziału w warsztatach, spotkaniach z zakresu szkolenia przyszłych architektów i innych wydarzeniach. Ma to duże znaczenie, gdyż takie doświadczenia pozwalają w pełni realnie wprowadzać studentów w środowisko pracy projektowej.

Przy okazji jubileuszu chcielibyśmy także przedstawić (jedynie kilka) świetnych przykładów prac naszych studentów wykonanych w trakcie edukacji w naszej Uczelni. Na więcej zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej oraz do naszego budynku.

A może akurat jesteś tegorocznym maturzystą i zastanawiasz się nad dalszą edukacją? Jeśli chciałbyś lub chciałabyś dołączyć do naszego grona zapraszamy na ostatni już termin egzaminu wstępnego 7 września tego roku. Może to będzie także początek Twojej przygody z Architektura? Zapisy online: https://www.pwsz.raciborz.edu.pl/rekrutacja/

Pozdrawiamy i zapraszamy!

Instytut Architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu

Przegląd prac PDF

Autor: PWSZ Racibórz - materiał partnerski, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202208:59

Policja prowadzi dziś działania NURD

Policja prowadzi dziś działania NURD - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
KWP Katowice
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202211:38

Na zamku powstanie nowe muzeum za ponad 21 mln zł

Na zamku powstanie nowe muzeum za ponad 21 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
red., fot. M. Musioł
Reklama
Aktualności29 września 202212:35

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO]

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Pięć par z gminy Rudnik świętuje w tym roku 50-lecie pożycia małżeńskiego. Dziś w sali narad Urzędu Gminy małżonkowie-jubilaci odebrali medale przyznane im przez Prezydenta RP.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.