Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 marca 202118:24

D. Polowy: nie znalazłem żadnych sensacyjnych fragmentów

D. Polowy: nie znalazłem żadnych sensacyjnych fragmentów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dziś, 1 marca, odbyła się kolejna z cyklicznych konferencji posesyjnych prezydenta Raciborza Dariusza Polowego. Podczas zdalnego spotkania z mediami poruszono sprawy, które były przedmiotem dyskusji na lutowej sesji Rady Miasta.

Na wstępie konferencji włodarz Raciborza stwierdził, że radni po raz kolejny odsunęli w czasie decyzję o naprawię kulejącego systemu gospodarki odpadami. Dariusz Polowy zaznaczył, że miasto jest w posiadaniu diagnozy, rozpoznało niedomagania systemu wypracowano propozycję rozwiązania sytuacji, lecz radni mimo to odrzucają prezydencki projekt uchwały, nie proponując nic w zamian.

- Radni Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Rybnika, Gliwic, Kędzierzyna-Koźla, czy sąsiednich Krzyżanowic zadbali o swoich mieszkańców, dbając o to, by ci nie musieli dopłacać do marketów i firm za wywóz śmieci. Radni Raciborza jak widać tego nie rozumieją, albo są złośliwi – mówił włodarz.

Dodał także, że powoli mija rok od podjęcia pierwszej próby przekonania radnych do nie powiększania deficytu kosztem mieszkańców. – Mówimy o kwocie już około miliona złotych – referował D. Polowy, przypominając, że na sesji przedstawił dokładne wyliczenia finansowe, wskazując na niemal 100 tys. złotych deficytu miesięcznie.

Prezydent odniósł się także do zarzutów radnych, mówiących o tym, że miasto nie przykłada się do „ścigania” osób i instytucji nie płacących za odpady. – To nie jest prawda, że się nie przykładamy. Wprost przeciwnie. Zidentyfikowaliśmy dwie nieszczelności systemu. Pierwszą z nich są nieruchomości niezamieszkałe. Drugim elementem nieszczelności systemu jest czynnik ludzki, czyli mieszkańcy, którzy uchylają się od obowiązku składania deklaracji za wszystkich członków rodziny, czy też wszystkich zamieszkałych na danej nieruchomości. W tej sprawie podjęliśmy zdecydowane kroki. Zgodnie z zapowiedziami pozyskaliśmy nowe narzędzie, które pozwoli na wykrywanie niespójności w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Jeszcze tej wiosny zaczniemy z niego korzystać – zapowiedział Dariusz Polowy. Włodarz przypomniał, że nie złożenie poprawnej deklaracji może skutkować naliczeniem opłaty śmieciowej nawet do pięciu lat wstecz.

Głowa miasta przypomniała także o pozyskaniu specjalnego algorytmu używanego między innymi w Świdniku. D. Polowy zwrócił przy tym uwagę, że w Świdniku po użyciu aplikacji udało się skorygować liczbę deklaracji śmieciowych o ponad 1000. – Pamiętajmy, że w raciborskim systemie gospodarki odpadami mamy 50 tys. mieszkańców i tylko 44 tys. deklaracji – mówił.

Kolejnym punktem konferencji była uchwała dotycząca mieszkań komunalnych. Prezydent skierował podziękowania do radnej Anny Ronin za jej zaangażowanie się w prace nad zapisami tej uchwały. Podziękował także pracownikom Wydziału Lokalowego. – Najważniejszą zmianą jest likwidacja obowiązującego dotychczas kryterium w postaci progu metrażowego. Ideą wprowadzenia zmian jest poprawa wykorzystania i racjonalizacja gospodarowania zasobami mieszkaniowymi gminy. Rezygnacja z progu metrażowego otwiera drogę wielu osobom, które do ter pory, mimo trudnej sytuacji finansowej nie miały szans na własne mieszkanie, ani na wynajęcie lokalu za rynkowy czynsz. Te osoby nie mogły się starać o przydział lokalu komunalnego, właśnie z uwagi na te zapisy – mówił włodarz.

Dodał także, że jednym z podstawowych warunków, jakie należy spełnić przy wnioskowaniu o przyznanie mieszkania komunalnego pozostaje kryterium dochodowe. – Gmina określa poziom maksymalnego dochodu gospodarstwa domowego, który uprawnia do otrzymania mieszkania. Oznacza to, że jeśli ktoś przekracza tą normę, czyli ma wyższe dochody, nie może liczyć na przyznanie lokalu komunalnego – stwierdził włodarz.

Prezydent wskazał także na swego rodzaju nowość. – Jest nią wprowadzenie tabeli punktowej, w której w zależności od warunków mieszkaniowych i sytuacji życiowej wnioskujący spełniający kryteria otrzymuje określoną ilość punktów, która ma wpływ na jego pozycję na liście oczekujących na przydział mieszkania – powiedział D. Polowy, dodając, że wprowadzona punktacja nie ma wpływu na pozycje osób już figurujących na liście.

Włodarz Raciborza odniósł się także do słów wiceprezydenta D. Koniecznego, które w radnych opozycyjnych wzbudziły tak wiele emocji. – Zgodnie ze złożoną obietnicą, przesłuchałem całą wypowiedź pana wiceprezydenta i nie znalazłem żadnych sensacyjnych fragmentów, czy jakiegokolwiek elementu, który miałby radnych obrazić lub wywołać u nich jakikolwiek dyskomfort. W początkowej części swego wywodu, pan wiceprezydent wskazał na prostotę omawianego problemu, zauważając, że dyskusja nie jest w jego mniemaniu na poziomie akademickim, ale szkoły podstawowej. Kiedy przesłuchamy na spokojnie, a jeszcze lepiej odczytamy bez emocji te słowa, to zauważymy, że porównanie do klas szkoły podstawowej dotyczy prostoty tematu, a nie poziomu intelektualnego radnych – mówił prezydent. Dodał również, że nadinterpretacja tej wypowiedzi przez radnych nastąpiła w wyniku dużych emocji. – Nie można tu więc mówić o jakimkolwiek skandalu – stwierdził.

Dariusz Polowy zwrócił także uwagę na słowa swego zastępcy mówiące o informowaniu społeczeństwa o głosowaniu poszczególnych radnych. – Nie muszę chyba przypominać, że głosowania w sprawie przyjęcia uchwał są imienne, a obowiązkiem gminy jest publikowanie wyników takich głosowań. Pan wiceprezydent zachował się nie w sposób chamski, bo takie słowo padło w czasie sesji, a wręcz w sposób dżentelmeński, przypominając, że ludzie widzą jak głosują radni sprawujący mandat w ich imieniu i działania opóźniające wprowadzenie tak potrzebnych zmian w systemie gospodarki odpadami mogą być negatywnie odbierane przez wyborców – stwierdził.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202208:59

Policja prowadzi dziś działania NURD

Policja prowadzi dziś działania NURD - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
KWP Katowice
Reklama
Aktualności29 września 202212:35

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO]

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Pięć par z gminy Rudnik świętuje w tym roku 50-lecie pożycia małżeńskiego. Dziś w sali narad Urzędu Gminy małżonkowie-jubilaci odebrali medale przyznane im przez Prezydenta RP.

red.
Aktualności28 września 202211:38

Na zamku powstanie nowe muzeum za ponad 21 mln zł

Na zamku powstanie nowe muzeum za ponad 21 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
red., fot. M. Musioł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 września 202209:40

Raport 998. Wyciek gazu przy Londzina. Co było przyczyną?

Raport 998. Wyciek gazu przy Londzina. Co było przyczyną?  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności28 września 202220:46

Ukrainiec posłużył się przerobionym paszportem

Ukrainiec posłużył się przerobionym paszportem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
ŚOSG Racibórz, fot. SG
Aktualności29 września 202215:09

Bon turystyczny dłużej

Bon turystyczny dłużej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZUS Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202220:10

Multimedialne muzeum kolejnictwa w Rudach oficjalnie otwarte [WIDEO]

Multimedialne muzeum kolejnictwa w Rudach oficjalnie otwarte [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Z udziałem czeskich partnerów zakończono projekt finansowany z środków unijnych za pośrednictwem Euroregionu Silesia. Dzięki niemu podraciborskie Rudy mają najnowocześniejsze Muzeum Kolejnictwa.

RTK, w, fot. Tomasz Żak / UMWS
Reklama
Aktualności28 września 202221:07

Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai za nami [FOTO i WIDEO]

Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai za nami [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Koncert Arkadiusza Popławskiego (organy) oraz Chóru Echo z Zebrzydowic zakończył dziś, 28.09., w kościele farnym XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai.

Jan Ptak
Sport29 września 202205:46

Udany start Ewy Szymik podczas zawodów Jiu Jitsu w Banja Luce

Udany start Ewy Szymik podczas zawodów Jiu Jitsu w Banja Luce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Sparta Kuźnia Raciborska
Sport28 września 202222:38

Młodziki Unii z kompletem punktów. Gołkowice pokonane [FOTO]

Młodziki Unii z kompletem punktów. Gołkowice pokonane [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W środowe popołudnie na boisku przy Urbana w Raciborzu-Studziennej rozegrano spotkanie IV kolejki trzeciej ligi wojewódzkiej młodzików. Raciborska Unia podejmowała UKS SP Winners Gołkowice.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności28 września 202215:16

Raciborskie Frelki, Bombelki i Strzecha z sukcesami na Śląskim Śpiewaniu 2022

Raciborskie Frelki, Bombelki i Strzecha z sukcesami na Śląskim Śpiewaniu 2022 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZPiT Śląsk, fot. ZPiT Śląsk, arch. RCK i SP 18
Aktualności28 września 202211:49

Winston Morales Chavarro odwiedzi Racibórz

Winston Morales Chavarro odwiedzi Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Alondra2014/wikipedia
Aktualności28 września 202205:15

Przedszkolaki ze Słonecznej na tenisowym korcie

Przedszkolaki ze Słonecznej na tenisowym korcie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. HS
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.