Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
39 lat temu też była niedziela. Flaga na rondzie opuszczona
Decyzją prezydenta Dariusza Polowego polska flaga na Rondzie im. Żołnierzy Niezłomnych została opuszczona do połowy masztu.
- 13 grudnia to rocznica wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. Pamiętajmy, że stan wojenny przyniósł tysiącom osób i ich rodzinom wielkie cierpienie – izolację w obozach internowania, uwięzienie, pozbawienie pracy i inne represje. Dziesiątki niewinnych Polaków straciły życie. Kraj cofnął się gospodarczo i cywilizacyjnie. Pamiętajmy - napisał na swoim FB prezydent Dariusz Polowy.
- W nocy z 12/13 grudnia przerwano łączność na terenie całego kraju, spowodowało to na przykład uniemożliwienie wezwania pogotowia ratunkowego. Rozpoczęto aresztowania osób wytypowanych wcześniej przez SB, akcji nadano kryptonim „Jodła”. Po mieście zaczęły krążyć grupy złożone z milicjantów i funkcjonariuszy SB. Zatrzymania Stanisława Wilkańca, działacza związkowego ze Spółdzielni Pracy „Sprawność”, dokonali o godzinie 6.15 ppor. Stanisław Pietraszko, st. sierż. sztabowy Tadeusz Krompiec oraz sierż. Zygmunt Wolka. Internowanych rozwożono po różnych komisariatach MO na terenie Śląska, a stamtąd przewożono do więzień i ośrodków odosobnienia.
Największą grupę internowanych związkowców stanowili pracownicy Rafako. 13 XII zostali zatrzymani: Julian Dębski – zwolniony 14.06.1982 r., Gotfryd Migulec – zwolniony 27.04.1982 r., Eugeniusz Spałek – zwolniony 09.03.1982 r., Józef Urbanke – zwolniony 18.01.1982 r. i Andrzej Zakrzewski, który opuścił więzienną celę 5.07.1982 roku. Z Zakładów Elektrod Węglowych im. 1 Maja w ośrodkach internowania umieszczono Stanisława Szkoca, którego zatrzymano w Katowicach, gdy próbował skontaktować się z członkami Zarządu Regionu Solidarności – zwolnionego 23.01.1982 r. oraz Oskara Wojtynę – zwolnionego 21.01.1982 roku.
Z innych raciborskich przedsiębiorstw za mury obozów trafili: Czesław Malcherek z Raciborskich Zakładów Chemii Gospodarczej „Pollena” – zwolniony 13.01.1982 r., Alojzy Widenka z Cukrowni „Racibórz” – zwolniony 1.02.1982 r. oraz wspomniany już były żołnierz AK i podziemia niepodległościowego Stanisław Wilkaniec ze Spółdzielni Pracy Sprawność „Elektromet” – zwolniony 29.04.1982 roku. Internowano również Krzysztofa Urbaniaka z Przedsiębiorstwa Papierniczo-Poligraficznego – zwolnionego 12.06.1982 r. z ośrodka w Uhercach.
W niedzielę rano, 13 grudnia było bardzo zimno, miasto było wyludnione, nieliczni przechodnie przemykali po pustych ośnieżonych ulicach. Z rzadka też jeździły milicyjne radiowozy i wojskowe gaziki. W drugiej fazie operacji przyjeżdżano do osób, które miały pozwolenie na broń myśliwską, którą zabierano do depozytu. (źródło: Beno Benczew - STAN WOJENNY W RACIBORZU).
Czytaj także: SMURF NOT DEAD. Grono Młodzieży Niezależnej z Raciborza. Wspomnienie buntu
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Czołowe zderzenie na Gliwickiej. Cztery kolizje na trasie do Pietrowic Wlk. [FOTO]
Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że to 54-letni obywatel Ukrainy doprowadził wczoraj, 26.01, do wypadku na DW 919 na ul. Gliwickiej w Raciborzu.
Więcej »Logo za 10 tys. zł i zrzutka miejskich spółek na Unię Racibórz
Radny miejski Piotr Klima skrytykował nowe logo Raciborza, a były prezydent Mirosław Lenk dociekał, ile jest prawdy w tym, że miejskie spółki mają sponsorować Unię Racibórz sp. z o.o.
Więcej »Ryszard Frączek obejmie dziś mandat radnego powiatowego
61-letni przedsiębiorca, wydawca, dziennikarz, działacz społeczny, inicjator przyznawania medalu "Unitas in Veritate" (Zjednoczeni w Prawdzie) im. Ks. Stefana Pieczki, były radny miejski, zasiądzie dziś w Radzie Powiatu. Ma jednak zastrzeżenia do poprzedzających to okoliczności.
Więcej »Modernizacja mieszkań komunalnych 2021. Z myślą o komforcie mieszkańców i czystym powietrzu
Czas na inwestycje. W działaniach miasta na rok 2021 priorytetowa nadal pozostaje ochrona środowiska. Z myślą o czystym powietrzu i komforcie mieszkańców Prezydent Raciborza Dariusz Polowy obok realizacji Programu Ograniczania Niskiej Emisji stawia na modernizację zasobów komunalnych. W prezydenckim projekcie budżetu na 2021 roku na zadania związane z poprawą efektywności energetycznej zasobu komunalnego przeznaczone jest 5,5 mln zł.
Więcej »Specjalny algorytm wytropi w Raciborzu martwe dusze
Raciborscy urzędnicy poddadzą kontroli raciborski system opłat za śmieci. W tym celu wykorzystany zostanie algorytm stosowany dotąd między innymi w Świdniku. Starania o jego ściągnięcie do Raciborza prowadzono od dwóch lat.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |
![COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [28.01.2021] COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [28.01.2021] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/list_1610618417nauczyciele-5_edited-.jpg)
Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |