Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Prof. Gut: szczepionki na koronawirusa na pewno nie kupimy w aptece
Szczepionki na koronawirusa na pewno nie będzie można kupić w aptece - podkreślił w piątek w TVP Info wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Według niego należy się spodziewać, że szczepionka "na samym początku na pewno będzie bardzo kosztowna".
Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że szczepionka na Covid-19, tworzona przez niego we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 proc. skuteczności. W środę Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 mln dawek.
Premier Mateusz Morawiecki w piątek spotkał się z przedstawicielami firmy Pfizer; spotkanie było poświęcone współpracy w przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na Covid-19. "Szczepionki na pewno nie będzie można kupić w aptece" - podkreślił w piątek w TVP Info prof. Gut. Jak dodał, zaawansowana szczepionka, której skuteczność na poziomie 90 proc. ogłosił w poniedziałek koncern farmaceutyczny Pfizer, będzie na samym początku dystrybucji "na pewno bardzo kosztowna". Wskazał, że wpłyną na to między innymi bardzo wymagające warunki, w których będzie musiała być przechowywana.
Gut podkreślił również, że w tej chwili na trzecim etapie przygotowania (testy na dziesiątkach tysięcy ludzi) znajduje się aż 12 szczepionek o różnym stopniu zaawansowania technologicznego i różnych mechanizmach działania. Według profesora zapowiedziana 9 listopada szczepionka firmy Pfizer jest najbardziej nowatorska i skomplikowana technologicznie. Jego zdaniem, pojawienie się na rynku kolejnych szczepionek obniży ich cenę i ułatwi do nich dostęp.
Profesor Gut opisał również etapy rozwoju szczepionek, które muszą przejść wszystkie preparaty, które zostaną dopuszczone do obrotu. Na pierwszym etapie szczepionka testowana jest na zwierzętach i pojedynczych ludziach, w celu sprawdzenia, czy preparat nie jest szkodliwy.
Drugi etap to testy na populacji kilku setek ludzi - wtedy sprawdza się, jakie reakcje szczepionka wywołuje w organizmie i jakie są możliwe efekty uboczne. Wirusolog dodał, że wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości na tym etapie skutkuje całkowitym anulowaniem danej szczepionki.
Trzeci etap to testowanie szczepionki na dziesiątkach tysięcy ludzi - wtedy sprawdza się, na ile skutecznie preparat chroni przed chorobą, wykryć też można tzw. "rzadkie efekty" - dodał. Po przejściu tych badań szczepionka musi zostać zweryfikowana i zatwierdzona przez odpowiednie instytucje. Dopiero po tym może ona zostać zastosowana na masową skalę.
Naukowiec zaznaczył, że istnieje również możliwość warunkowego dopuszczenia szczepionki, gdy jest ona bezwzględnie i niezwłocznie potrzebna. Zaznaczył jednak, że stosowanie takich preparatów może mieć negatywne konsekwencje dla pacjentów. Warunkowo dopuszczone szczepionki na koronawirusa stosowane są obecnie w krajach takich jak Rosja, Chiny czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie emir Dubaju poddał się eksperymentalnemu szczepieniu.
Prof. Włodzimierz Gut jest mikrobiologiem i wirusologiem, pracownikiem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, specjalistą w zakresie mikrobiologii i wirusologii.(PAP)
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Skandal czy celna puenta? Kontrowersje wokół wypowiedzi wiceprezydenta
Takiej gorącej atmosfery na sesji Rady Miasta jeszcze w tej kadencji nie było. Wiceprezydent Dominik Konieczny uznał, że radni dyskutują na poziomie niższych klas podstawówki, a przewodniczący M. Czerner nie jest w stanie zrozumieć banalnych kwestii. Henryk Mainusz uznał, że to chamstwo, a przewodniczący ostrzegł, że następnym razem odbierze Koniecznemu głos. Jest nagranie przypychanki słownej.
Więcej »Czechy: rząd zwrócił się do Polski i Niemiec o pomoc w leczeniu pacjentów z Covid-19
Rząd Czech negocjuje z Polską i Niemcami bezpłatną pomoc na zasadzie wzajemności dla swoich pacjentów z Covid-19 - przekazała agencja CTK po czwartkowym wieczornym posiedzeniu rządu. O prowadzonych rozmowach poinformował minister zdrowia Jana Blatny.
Więcej »Droga do budowy portu pomiędzy Chałupkami a Raciborzem otwarta
Transgraniczny polsko-czeski przebieg projektowanego kanału Dunaj-Odra-Łaba będzie projektowany według wariantu zachodniego, korzystnego dla powiatu raciborskiego.
Więcej »Do prezydenta trafi petycja w sprawie lokalizacji żłobka i placu zabaw przy Bielskiej
- My niżej podpisani, jako rodzice dzieci uczęszczających do Publicznego Przedszkola nr 24 w Raciborzu przy ulicy Bielskiej 2 oraz kadra tej placówki, działając w imieniu własnym oraz interesie publicznym, korzystając z przysługującego nam na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej w zw. z art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku prawa, niniejszym składamy petycję - zaczyna się treść petycji, którą przesłano na naszą redakcyjną skrzynkę.
Więcej »COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [27.02.2021]
56 971 testów, 12 100 nowych zakażeń, w tym 1272 na Śląsku, 22 w powiecie raciborskim - najnowsze raporty dot. epidemii koronawirusa.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |
![COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [28.02.2021] COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [28.02.2021] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/list_1589545434test-tube-5065426_1920-.jpg)
Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |