Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zanieczyszczone powietrze nasila COVID-19
Długotrwała ekspozycja na zawieszone w powietrzu szkodliwe substancje wyraźnie sprzyja ciężkiemu przebiegowi infekcji SARS-CoV2 - pokazuje amerykańskie badanie. Najsilniejszy negatywny wpływ ma dwutlenek azotu.
Autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach pisma „The Innovation” opisali związek między stanem powietrza a ryzykiem zgonu z powodu COVID-19. „Jak już wykazano, zarówno długotrwałe, jak i krótkie wystawienie na zanieczyszczenie powietrza, pośrednio i bezpośrednio działa na ludzkie ciało, nasilając stres oksydacyjny, ostre zapalenia i ryzyko infekcji układu oddechowego” - przypomina prof. Donghai Liang z Emory University.
Badacze sprawdzili więc stężenie najczęściej występujących miejskich zanieczyszczeń, w tym cząstek stałych PM2,5, dwutlenku azotu i ozonu w ponad 3 tys. hrabstw, w okresie od stycznia do lipca. Dane nt. stężeń zestawili z danymi o przebiegu zachorowań na COVID-19.
Jak się okazało, najwyraźniejsza korelacja dotyczy dwutlenku azotu (NO2). Wzrost jego stężenia o 4,6 ppm (cząsteczek związku na miliard cząsteczek powietrza) oznaczał wzrost śmiertelności wśród chorych o 11,3 proc., a ogólnie w populacji - o 16,2 proc.
Według wyliczeń naukowców redukcja stężenia NO2 w powietrzu oznaczałaby uratowanie prawie 15 tys. pacjentów z COVID-19. Badacze wykryli także nieznaczny wpływ cząstek stałych - a także brak związku śmiertelności ze stężeniem ozonu.
„Długotrwała ekspozycja na miejskie zanieczyszczenia powietrza, szczególnie na dwutlenek azotu, może zwiększać podatność populacji na śmierć z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19. Kluczowe znaczenie ma przekazanie tej informacji personelowi medycznemu i władzom” - podkreśla prof. Liang.
Jego zdaniem władze powinny rozważyć dodatkową ochronę wrażliwych populacji zamieszkujących rejony o historycznie wysokich stężeniach NO2. Mogą to być miejsca położone w pobliżu zakładów przemysłowych czy drogowych arterii.
„Kontynuacja i rozszerzenie obecnych działań na rzecz zmniejszenia emisji spalin i zanieczyszczenia powietrza mogą być ważną częścią ograniczania w populacji ryzyka śmiertelności z powodu COVID-19 w Stanach Zjednoczonych” - mówi specjalista. Badanie dotyczyło USA, ale zdaniem badaczy wyniki można najprawdopodobniej odnieść do dowolnego kraju.
Więcej informacji na stronie https://www.cell.com/the-innovation/fulltext/S2666-6758(20)30050-3?utm_source=EA (PAP)
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Modernizacja mieszkań komunalnych 2021. Z myślą o komforcie mieszkańców i czystym powietrzu
Czas na inwestycje. W działaniach miasta na rok 2021 priorytetowa nadal pozostaje ochrona środowiska. Z myślą o czystym powietrzu i komforcie mieszkańców Prezydent Raciborza Dariusz Polowy obok realizacji Programu Ograniczania Niskiej Emisji stawia na modernizację zasobów komunalnych. W prezydenckim projekcie budżetu na 2021 roku na zadania związane z poprawą efektywności energetycznej zasobu komunalnego przeznaczone jest 5,5 mln zł.
Więcej »Top 5 miejsc na wakacje w Chorwacji
Chorwacja to jeden z najchętniej odwiedzanych podczas wakacyjnego urlopu krajów, ponieważ liczne plaże, przepiękne wyspy, a także ciekawe do zobaczenia atrakcje przyciągają w to miejsce wielu turystów z całego świata. Jakie jednak ciekawe miejsca warto zobaczyć, wybierając się do Chorwacji i dlaczego spędzanie wakacji w apartamentach i domach to najlepszy dla nas wybór?
Więcej »PGL Dom wystawiło na sprzedaż dwa mieszkania
Ryszard Frączek obejmie dziś mandat radnego powiatowego
61-letni przedsiębiorca, wydawca, dziennikarz, działacz społeczny, inicjator przyznawania medalu "Unitas in Veritate" (Zjednoczeni w Prawdzie) im. Ks. Stefana Pieczki, były radny miejski, zasiądzie dziś w Radzie Powiatu. Ma jednak zastrzeżenia do poprzedzających to okoliczności.
Więcej »Skarbniczka widzi zagrożenia, ale nie powinno być problemów. Co ze żwirownią?
Były prezydent Mirosław Lenk pytał podczas wczorajszej (25.01.) komisji finansów Rady Miasta i wpływy podatkowe w 2021 r. Radna Anna Szukalska interesowała się losem żwirowni, pytając, czy będą wystawione na sprzedaż.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |