Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 lipca 202019:59

Ruszyła walka o lipy przy Lwowskiej. Członkowie komisji Rady Miasta na wizji lokalnej [FOTO i WIDEO]

Ruszyła walka o lipy przy Lwowskiej. Członkowie komisji Rady Miasta na wizji lokalnej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Radni będący członkami Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Miasta Racibórz odbyli dziś wizję lokalną pod dawnym "Słoneczkiem" na Lwowskiej. Spotkanie dotyczyło planowanej wycinki czterech lip znajdujących się w sąsiedztwie mającego tu powstać przedszkola dla dzieci niepełnosprawnych.

Inicjatorem walki o zaniechanie wycinki drzew jest raciborski ekolog Bogusław Siwak. W czasie spotkania, na którym prócz radnych pojawiła się czwórka mieszkańców, którym na sercu leży los drzew, B. Siwak stwierdził, że czym prędzej Urząd Miasta, który wnioskował do Powiatu o zgodę na wycinkę, powinien się z niej wycofać.

- Nie jest prawdą, że wycięcie drzew jest jedynym rozwiązaniem. Możliwe jest także inne podejście do sprawy. Mianowicie mowa o tzw. rozwiązaniu zastępczym, które polega na doposażeniu obiektu w hydranty i gaśnice. Wtedy ewentualną akcja straży pożarnej będzie nieco łatwiejsza - stwierdził. Dodał także, że ma zapewnienie od zastępcy komendanta PSP w Raciborzu, że powyższe rozwiązanie jest stosowane właśnie w takich spornych sprawach i jest ono jak najbardziej legalne.

Wśród radnych przybyłych na spotkanie obecny był także Michał Szukalski, na co dzień strażak w komendzie przy Reymonta. - Dotąd budynek ten miał klasyfikację pożarową ZL3. Teraz, gdy ma tutaj powstać przedszkole dla dzieci z niepełnosprawnościami, inwestor wystąpił do straży o nową ekspertyzę. Wynika z niej, że budynek ten ma obecnie klasyfikacje ZL2, co oznacza, że obok niego nie powinny znajdować się obiekty wyższe jak trzy metry. Można, jak wielu z państwa pewnie zauważyło ściąć te drzewa do przepisowej wysokości, ale wtedy będzie to brzydko wyglądało - powiedział radny strażak.

Bogusław Siwak nie dawał jednak za wygraną, przedstawiając inną możliwość dojazdu do ewentualnego miejsca akcji. Mowa o dojeździe od zaplecza ulicy Lwowskiej. - Trzeba by tylko zrobić jakąś bramę, która otwierana byłaby w czasie akcji, oraz zniwelować uskok w terenie. Wtedy autodrabina wjedzie bez problemu - postulował ekolog. Nie zgodzili się z nim radni Szukalski i Fica, którzy stwierdzili, że i tak konieczna byłaby wycinka drzew, tylko że z innej strony budynku.

W międzyczasie radna Anna Szukalska przekazała dobrą dla B. Siwaka i mieszkańców Lwowskiej informację. Wniosek na wycięcie jednego z drzew został wycofany przez stosowny wydział urzędu miasta. W trakcie oględzin stwierdzono, że jest na nim gniazdo ptaków. Piotr Klima zażartował nawet, żeby podzielić owo gniazdo na pozostałe drzewa. - Wtedy będzie po sprawie - stwierdził z uśmiechem.

Ostatecznie po dość długiej i momentami naprawdę ostrej wymianie zdań, szczególnie pomiędzy Bogusławem Siwakiem a radnymi Szukalskim i Ficą, głos zabrał przewodniczący komisji, Piotr Klima. - Rozwiązaniem będzie złożenie stosownej interpelacji do prezydenta, co uczynimy na najbliższej sesji - stwierdził.

Więcej w poniższym wideo.

Autor: (greh), [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Styl życia4 czerwca 202612:12

Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami parafii WNMP [FOTO i WIDEO]

Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami parafii WNMP [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Liczne grono wiernych uczestniczyło w uroczystości Bożego Ciała w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu. Tradycyjna procesja eucharystyczna po Mszy Świętej przeszła ulicami centrum miasta, gromadząc mieszkańców, którzy wspólnie dali świadectwo swojej wiary.

(greh)
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Nasz Racibórz 22.05.2026
21 maja 202617:30

Nasz Racibórz 22.05.2026

Nasz Racibórz 15.05.2026
14 maja 202617:48

Nasz Racibórz 15.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.