Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 lipca 202009:02

Racibórz w programie Kolej+. Cel to odtworzenie linii do Racławic Śląskich

Racibórz w programie Kolej+. Cel to odtworzenie linii do Racławic Śląskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Prezydent wnioskuje do radnych o wyrażenie zgody na przystąpienie do „Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – KOLEJ+ do 2028 roku” i zawarcie umowy o partnerstwie z sąsiednimi samorządami. 

Rzecz dotyczy reaktywacji linii kolejowej w kierunku Głubczyc i Racławic Śląskich, a porozumienie ma być zawarte z Województwem Opolskim, Województwem Śląskim, Powiatem Głubczyckim, Powiatem Prudnickim, Powiatem Raciborskim, Gminą Baborów, Gminą Głogówek, Gminą Głubczyce, Gminą Kietrz oraz Gminą Pietrowice Wielkie w celu ubiegania się o wsparcie w ramach tego programu w realizacji inwestycji z zakresu infrastruktury kolejowej.

- Głównym celem „Programu Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej -Kolej+ do 2028” ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia kolejowe (w tym przygotowanie niezbędnej dokumentacji przedprojektowej i projektowej) miejscowości o populacji powyżej 10 tysięcy osób, które nie posiadają dostępu do kolei pasażerskiej lub towarowej z miastami wojewódzkimi oraz poprawa wewnętrznej spójności komunikacyjnej i społeczno-gospodarczej tych regionów Polski przy wsparciu środków publicznych - napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały. - Działania te wpłyną również na likwidację luk w połączeniach towarowych i pasażerskich. Realizacja Programu będzie oddziaływała na harmonijny rozwój kraju i pozwoli na włączenie obszarów o niedostatecznej dostępności komunikacyjnej w procesy gospodarcze i rozwojowe kraju oraz na usprawnienie połączeń z miastami wojewódzkimi - czytamy dalej.

Czytaj także Program Kolej+ szansą na reaktywację linii z Raciborza do Głubczyc

PKP PLK S.A we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, będzie realizować projekty służące rozwojowi sieci połączeń kolejowych w mniejszych miejscowościach. Podmiotami uprawnionymi do udziału w naborze projektów do Programu są jednostki samorządu terytorialnego różnego szczebla, związek metropolitarny, związki międzygminne, stowarzyszenia jednostek terytorialnych. Projekt może być realizowany przez jeden lub kilka uprawnionych podmiotów. W przypadku, gdy projekt będzie zgłaszany w ramach naboru do Programu przez co najmniej dwa uprawnione podmioty należy wskazać Lidera – Wnioskodawcę działającego w imieniu swoim oraz Partnerów. Nabór wniosków jest dwuetapowy – pierwszy etap naboru upływa 26.08.2020.

- Biorąc pod uwagę zapisy wytycznych naboru, zawarcie stosownego porozumienia z Województwem Opolskim, Województwem Śląskim, Powiatem Głubczyckim, Powiatem Prudnickim, Powiatem Raciborskim, Gminą Baborów, Gminą Głogówek, Gminą Głubczyce, Gminą Kietrz oraz Gminą Pietrowice Wielkie jest celowe i zasadne w celu realizacji inwestycji w zakresie infrastruktury kolejowej. Szczegółowe zasady współpracy Partnerów, ich obowiązki oraz partycypację w kosztach realizacji zadania określi umowa o partnerstwie, którą Partnerzy podpiszą na podstawie niniejszej uchwały - napisał prezydent.

Autor: opr. w, fot. arch. portalu, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 marca 202620:18

Byli o krok od sensacji. Markowice straciły wygraną w 85. minucie [FOTO]

Byli o krok od sensacji. Markowice straciły wygraną w 85. minucie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sobotnie spotkanie w Markowicach mogło zakończyć się dużą niespodzianką. Gospodarze przez długi czas prowadzili z wyżej notowanym zespołem Naprzodu Borucin, jednak w końcówce meczu goście zdołali doprowadzić do wyrównania.

(greh)
Reklama
Aktualności13 marca 202615:55

Jubileuszowe Raciborskie Dni Urody na Zamku Piastowskim

Jubileuszowe Raciborskie Dni Urody na Zamku Piastowskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski, fot. D. Kruty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.03.2026
12 marca 202617:46

Nasz Racibórz 13.03.2026

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Nasz Racibórz 27.02.2026
26 lutego 202618:56

Nasz Racibórz 27.02.2026

Nasz Racibórz 20.02.2026
20 lutego 202610:40

Nasz Racibórz 20.02.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.