Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 lipca 202010:48

Eko-Okna przedstawiły koncepcję nowego układu drogowego wokół Raciborza [FOTO]

Eko-Okna przedstawiły koncepcję nowego układu drogowego wokół Raciborza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Spółka z Kornic planuje dalszy rozwój, a ten uzależnia od dogodnych połączeń z centrum subregionu zachodniego. - Dojazd do i z pracy musi zająć maksymalnie dwie godziny - słyszymy. Wczoraj koncepcję poznał wojewoda śląski.

Bez tego Eko-Oknom trudno będzie się rozwijać założonym tempie. Inwestycje w drogi zwrócą się zaś w dwójnasób - pozwolą rozwinąć skrzydła kornickiej spółce z branży stolarki okiennej, jak również ściągnąć kolejnych inwestorów, dla których komunikacja to istotne kryterium wyboru terenów pod nowe lokalizacje fabryk.

Wojewoda poznał koncepcję

Wczoraj, podczas wizyty w Eko-Oknach oraz w starostwie, z koncepcją zapoznał się wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Spółka przygotowała profesjonalny materiał wskazujący, co trzeba zrobić, a teraz oczekuje wsparcia samorządów oraz władz państwowych. Istotą proponowanych rozwiązań jest włączenie układu drogowego wokół fabryki w Kornicach do rozbudowywanego obecnie systemu - wschodniej obwodnicy Raciborza (nowy ślad DW 935 Racibórz - Rybnik - Pszczyna) oraz projektowanej już przez raciborski magistrat obwodnicy od Sudoła wzdłuż Płoni do Piaskowej. Ta druga droga ma być realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych.

- Przeprowadzone studia i analizy miały za zadanie dać jak najbardziej wiarygodną i pełną informację co do możliwości realizacji planowanej inwestycji z uwzględnieniem realiów: urbanistycznych, ekologicznych, technicznych oraz finansowo-organizacyjnych - czytamy w dokumencie. Opracowanie przygotował katowicki Inkom.

ekookna17072020

Plan do pobrania [tutaj]

Koszty ogromne, zyski również

- Szacunkowe nakłady inwestycyjne na podstawie kosztorysów wskaźnikowych wynoszą 369 109 575 zł (prace budowlane oraz dokumentacja). Do tego należy doliczyć koszty przejęcia gruntów, przebudowę uzbrojenia i ewentualnego budownictwa zastępczego). W wersji ograniczonej nakłady inwestycyjne maleją do 249 693 534 zł - podaje spółka. Dodajmy, że koszt realizowanej obecnie obwodnicy od Miedoni/Rudnika wzdłuż Ostroga do Rybnickiej to 296 mln zł.

Wnioski generalne:
- przeprowadzone analizy wykazały pełną zasadność realizacji projektowanej trasy, potwierdziły to zarówno analiza ruchowa jak i efektywaności ekonomicznej;
- udało się przeprowadzić trasę śladem minimalizującym konflikty przyrodnicze i ekologiczne;
- analiza ruchowa wykazała konieczność synchronizacji budowy analizowanej trasy z realizacją południowego odcinka wschodniej obwodnicy Raciborza (nowy ślad DK 45), bez dokończenia tej inwestycji główny cel jej relizacji, czyli odbarczenie głównych ciągów ulicznych Raciborza w godzinach szczytów komunikacyjnych oraz stworzenie dla inwestora (EkoOkna) dogodnego połączenia z układem dróg krajowych i dalej układem autostrad nie zostanie spełniony;
- prognozy ruchu wykazały też, iż w dalszych etapach projektowania należy brać pod uwagę etapowanie inwestycji w zakresie przyjętego przekroju 1x2 lub 2x2 pasy ruchu) przy zachowaniu bezkolizyjności głównego ciągu, co w znacznym stopniu może obniżyć jej koszty w pierwszym etapie oraz poprawić parametry analizy efektywności ekonomicznej, co z kolei ułatwi pozyskanie dofinansowania UE;
- realizacja trasy w dalszej perspektywie czasowej stworzy nowe możliwości inwestycyjne w obszarze swojego oddziaływania, które na obecnym etapie prognozowania są trudne do przewidzenia.

Dobry I kwartał

- Największy producent okien w Europie opublikował dane finansowe z I kwartału 2020 r. Okazuje się, że Eko-Okna wygenerowały przychody na poziomie nieosiągalnym dla niektórych producentów z pierwszej dziesiątki w Polsce. I to w skali rocznej! Firma z Kornic poprawiła też rentowność sprzedaży netto. Producent z Kornic w pierwszym kwartale 2020 r. miał przychody na poziomie 418 mln zł. Z tego 328 mln wygenerowała sprzedaż eksportowa. Zysk netto to z kolei 21 mln zł. To bardzo dobre wyniki, bo należy przypomnieć, że I kwartał nie należy zazwyczaj w branży stolarki do najlepszych - informuje portal forumbranzowe.com.

Eko-Okna zapewniają w sprawozdaniu finansowym za 2019 r., że nie będą się starały o odroczenie spłat kredytów, leasingów, czy prolongatę. Nie są też planowane zwolnienia spowodowane zmianą ekonomiczną.

Wizualizacje tras - najlepszy wariant II

eko4

eko2

eko1

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 września 202211:34

Raciborska książnica na Święcie Dyni

Raciborska książnica na Święcie Dyni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Aktualności27 września 202210:10

Granie i pisanie. Połączyła ich piłka

Granie i pisanie. Połączyła ich piłka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.