Diagności Laboratoryjni obchodzą jutro swe święto

27 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Święto ma przybliżyć w świadomości społecznej rolę diagnostów laboratoryjnych, a także ma przyczynić się do promocji naszej pracy w medycznych laboratoriach diagnostycznych - piszą diagności z raciborskiego szpitala.
Święto zostało ustanowione, aby podkreślić rolę przedstawicieli tego zawodu w opiece nad pacjentem. Zawód diagnosty laboratoryjnego reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2001 roku. W Polsce jest około 15 tys. diagnostów laboratoryjnych, są to absolwenci trudnych, medycznych studiów, niestety nasze zarobki są tak niskie, że w skali kraju jedynie około 54 % decyduje się na podjęcie pracy w zawodzie. Diagnosta laboratoryjny to wciąż jeden z czterech zawodów medycznych darzonych największym zaufaniem społecznym. Niestety jesteśmy niewidoczni zarówno dla resortu zdrowia, jak i dla własnej placówki czy włodarzy naszego miasta.
Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych ustanowiła ten dzień nie przypadkowo. Jest on upamiętnieniem przełomowego odkrycia z 1961roku. kiedy to Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. To wielki sukces naukowy, który miał ogromny i niepodważalny wpływ na rozwój nauk biologicznych, w szczególności biologii molekularnej i medycyny. Odkrycie to dało podwaliny pod wszystkie późniejsze dokonania z dziedziny genetyki i biotechnologii.
Badania diagnostyczne wykonywane w szpitalnych laboratoriach pozwalają możliwie obiektywnie ocenić stan zdrowia pacjenta, są też jednymi z podstawowych narzędzi profilaktyki zdrowotnej. Precyzyjne wyniki laboratoryjnych analiz mają bezpośredni wpływ na postawienie trafnej diagnozy lekarskiej, a co za tym idzie - na wybór sposobu leczenia pacjentów. To właśnie my diagności dbamy o to, by wszystkie badania diagnostyczne były wykonane bardzo rzetelnie i w oparciu
o najnowsze technologie dostępne na rynku.
Jakość diagnostyki laboratoryjnej jest bardzo ważnym elementem w leczeniu pacjentów, ponieważ przeszło 70% decyzji lekarskich podejmowanych jest właśnie na podstawie wyników badań diagnostycznych. Często nazywa się nas, a zwłaszcza w tych trudnych dla wszystkich czasach, cichymi bohaterami, którzy w zaciszu swych pracowni dostarczają niezbędnych danych lekarzom. Dzięki temu lekarz jest w stanie szybko postawić właściwą diagnozę, wybrać odpowiednią terapię i ocenić efekty leczenia. Niestety rola badań diagnostycznych nie jest doceniana, a wręcz traktowana jako zbędny koszt. Prawidłowa diagnostyka ma bardzo duże znaczenie dla wyboru właściwej terapii i szybkiego powrotu do zdrowia. To wcześniejsze wykrycie choroby w znacznym stopniu zwiększa skuteczność leczenia i zmniejsza ogólne koszty.
- Jesteśmy po to, by precyzyjnie odpowiadać na oczekiwania lekarza poprzez dostarczanie rzetelnych i wiarygodnych wyników badań w najkrótszym czasie – mówi Elżbieta Boruch-Priebe, kierownik Laboratorium Analitycznego od ponad 40 lat pracująca w zawodzie diagnosty laboratoryjnego. - Moja praca nadal jest moją pasją. Daje mi wiele satysfakcji i przynosi dużo radości. Każde kolejne badanie traktuję jako nowe wyzwanie kliniczne i diagnostyczne Niestety ubolewam, że jesteśmy tak niedocenianym zawodem medycznym. Chciałabym zwrócić uwagę na fakt ,że szpital to nie tylko lekarze i pielęgniarki. Często zastanawiam się nad tym cóż lekarze zrobiliby bez nas. W tych trudnych czasach my również narażamy zdrowie i życie. To my w naszych laboratoriach wykonujemy wszystkie badania rutynowe dla pacjentów hospitalizowanych w naszym szpitalu zdiagnozowanych jako COVID pozytywny. Przykre, że nikt tego nie dostrzega. Korzystając z okazji chcę wszystkim pracownikom medycznych laboratoriów diagnostycznych złożyć najserdeczniejsze życzenia w życiu osobistym, pomyślności, mimo wszystko satysfakcji zawodowej a także sukcesów na dalsze lata działalności. To Wasze kompetencje zawodowe i szczególne zaangażowanie, mozolna praca stanowią o dobru pacjenta a także budują nasz pozytywny wizerunek. Równocześnie chciałabym podziękować za wykonywanie tak odpowiedzialnej i trudnej pracy dokładając wszelkich starań dla poprawy zdrowia pacjentów, dzieląc się przy tym swoją obszerną i specjalistyczną wiedzą – dodaje.














![Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] Wielka bitwa pod Raciborzem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990054bez-nazwy-228-.jpg)


![XV Gala Zespołu Tanecznego SKAZA rozpoczęta. Pierwsza odsłona za nami [FOTO i WIDEO] XV Gala Zespołu Tanecznego SKAZA rozpoczęta. Pierwsza odsłona za nami [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781935704dsc-4054-.jpg)

![Średniowiecze ożyło w Raciborzu! Wielka bitwa wojów i klimat dawnych wieków w Arboretum [FOTO i WIDEO] Średniowiecze ożyło w Raciborzu! Wielka bitwa wojów i klimat dawnych wieków w Arboretum [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781953743dsc-4569-2-.jpg)

![Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] Dzień średniowiecznych emocji w obiektywie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781990929dsc-3251-.jpg)

![Młody Widzew bezkonkurencyjny w Raciborzu. Zwyciężył w międzynarodowym V4Cup [FOTO] Młody Widzew bezkonkurencyjny w Raciborzu. Zwyciężył w międzynarodowym V4Cup [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781976441dsc-2797-.jpg)



















![Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] Dwa ognie rozpoczęły Podwórkową Ligę Sołectw Gminy Nędza 2026 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782071791photo-55-z-99-.jpg)


![Upał, emocje i walka do końca. Strażacy rywalizowali w Raszczycach [FOTO] Upał, emocje i walka do końca. Strażacy rywalizowali w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17820694491781991611photo-112-z-178-.jpg)





Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany