Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 października 201910:51

Docieplenie dla Markowic z poślizgiem

Docieplenie dla Markowic z poślizgiem  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Temat termomodernizacji sali gimnastycznej w Markowicach, budowy osiedla przy ul. Siwonia, a także remonty dróg, w tym współpraca z powiatem – te tematy zdominowały wczoraj obrady Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów Rady Miasta. 

[Nowelizacja budżetu i docieplenie dla Markowic] Pod obrady komisji trafił projekt uchwały dotyczącej nowelizacji budżetu miasta na rok 2019. Zmianie uległ m.in. plan wydatków, zmniejszony o kwotę 2,9 mln złotych. W ramach ugód zawartych m.in. z WFOŚiGW zmianie uległy także wysokości spłat pożyczek, a co za tym idzie zmniejszył się także deficyt budżetowy miasta. Po autopoprawce wynosić będzie on niespełna 16,5 mln złotych.

Po prezentacji zapisów głos zabrał były prezydent Mirosław Lenk. – Środki na termomodernizację sali gimnastycznej w Markowicach były zabezpieczone w kwocie 800 tys. złotych. Ja sobie zdaję sprawę, że dotacja rzędu 39 tys. to żadna dotacja. Jestem jednak zaskoczony, bo zadanie to czeka już w kolejce dość długo. – Zadanie jest wprowadzone do projektu budżetu na przyszły rok, będziemy ponownie wnioskować o dotację. Na ten moment nie będzie jednak realizowane – odparł referujący uchwałę urzędnik wydziału finansowego. - Mam nadzieję, że po prostu nie przespaliśmy momentu na złożenie wniosku o dotację, kiedy środków było więcej – dopytywała radna Anna Szukalska. – Nie sądzę, wniosek był złożony dość wcześnie, po prostu te dotacje są takie, jakie są – stwierdził Oswald Schuderla. - Jestem bardzo zaniepokojona takim obrotem sprawy. Dyrektor był zapewniony, że w tym roku dojdzie przynajmniej do wymiany stolarki okiennej. W zimie tam jest 17-18 stopni. Dzieci nie mają warunków do korzystania z sali o tej porze roku – stwierdziła Justyna Henek-Wypior (na zdj.), radna z Markowic.

- Proszę o cierpliwość. Dotacja okazała się za mała. W związku z tym postanowiliśmy poprawić wniosek i będziemy go składać w przyszłym roku. Chcemy pozyskać jak najwięcej środków zewnętrznych, by nie obciążać nadmiernie budżetu. Termomodernizacja na pewno zostanie przeprowadzona, lecz nie w tym roku. Wszyscy mówią o ociepleniu klimatu, więc myślę, że i my damy radę – odparł zastępca prezydenta Dominik Konieczny.

[Osiedle przy Siwonia] Kolejną uchwałą, nad którą debatowali radni w czasie poniedziałkowego posiedzenia komisji była uchwała w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej pod nazwą „Budowa zespołu budynków wielorodzinnych o podstawowej funkcji mieszkaniowej, o łącznej liczbie 40 lokali, przy ul. Franciszka Siwonia w Raciborzu”. – Inwestor wystąpił do nas z wnioskiem o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Obecnie plan przewiduje tam działanie urządzeń ciepłowniczych. W trybie specjalnym, jaki gwarantuje specustawa, możliwe jest to po wniosku inwestora. Wnioskowaliśmy o opinie. Dwie z nich okazały się negatywne. Teren leży w pobliżu kolei, w związku z tym jest narażony na wzmożony hałas pochodzący z linii kolejowej. Drugim powodem negatywnej opinii jest graniczenie terenu z terenami przemysłowymi. Rada musi zaopiniować wniosek inwestora. Mamy jednak przygotowaną uchwałę o negatywnym zaopiniowaniu. Macie państwo na to 60 dni. Wniosek wpłynął w z końcem sierpnia, więc na najbliższej sesji konieczna byłaby państwa opinia. Ja nie ukrywam, że nie jestem przekonany do tego wniosku i mam w związku z nim pewne obawy – referował uchwałę wiceprezydent Dominik Konieczny.

- Dziękuję, że zakończył pan swój wywód w ten sposób. Ja też nie jestem przekonany. Jeśli ktoś chce mieszkać w fabryce, to nie nasza decyzja mu tego zabraniać. Umiejscowienie tej działki nie jest zbyt szczęśliwe. Myślę, że właściciel ma nadzieję, że lepiej zagospodaruje ten teren, a raczej przygotuje go do sprzedaży. Może jednak ktoś się zdecyduje zbudować tam te mieszkania. Ale nie sądzę, że znajdzie się tam developer, który zechce tam inwestować. Pojechałem tam, obejrzałem na żywo i twierdzę, że to nie ma większego sensu. Moim zdaniem to nie jest dobry pomysł i będę głosował przeciw – odparł radny Mirosław Lenk.

[Inwestycje drogowe i współpraca z powiatem] Kolejnym punktem poniedziałkowego posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów była dyskusja nad wybranymi zagadnieniami związanymi z realizacją inwestycji w ramach współpracy z Radą Powiatu. Sposób współpracy, na przykładzie inwestycji przebudowy ulicy Kościuszki-Łąkowej przedstawił Zbigniew Chmielarz, naczelnik Wydziału Dróg Miejskich.

Drugą grupą zadań prowadzonych wspólnie przez miasto i powiat są te, które wynikają z wniosków mieszkańców. Zaliczają się do niej m.in. wnioski o przebudowę lub budowę chodników. Przykładem takiej inwestycji może być przebudowa traktu pieszego przy ulicy Dębicznej. W ostatnim czasie powiat podjął się zadania, w trakcie którego także zwrócił się o pomoc do miasta. Mowa o remoncie drogi dojazdowej do szpitala przy Gamowskiej. Miasto zadeklarowało już pomoc w wysokości 50% kosztów zadania, czyli 50 tys. złotych.

- Czy jeśli idzie o tę współpracę widzi pan jakieś miejsca, gdzie można by ją poprawić? – pytał przewodniczący Józef Galli. – Z doświadczeń mogę stwierdzić, że współpraca układa się bardzo dobrze. Wzajemnie bierzemy pod uwagę swe spostrzeżenia i sugestie – odparł Zbigniew Chmielarz.

Głos zabrał także radny Marian Czerner. – Wspomniał pan, że bierzecie udział w czynnościach odbiorowych. W jednym miejscu na skrzyżowaniu z ulicą Gwieździstą chodnik składa się z trzech różnych materiałów. Chodzi o to, by nawierzchnia chodnika była jednolita. Robimy nowe chodniki, a nie wygląda to najlepiej – stwierdził radny. – Na pewno ta płytka nie była uwzględniona w dokumentacji projektowej. Możliwe, że wynikało to z granicy pasa drogowego. Dopytam jednak jeszcze dokładnie. Inwestycja jest w trakcie odbioru i postaram się to wyjaśnić w powiecie – odparł naczelnik Wydziału Dróg Miejskich.

Radny Czerner dociekał także, czy w ramach inwestycji na Kościuszki-Łąkowej doszło do zaprojektowania i zbudowania nitki umożliwiającej w przyszłości przyłączenie do sieci ciepłowniczej. – To nie było brane pod uwagę przy tym projekcie, gdyż nie byłby to koszt kwalifikowany i musiałby być w całości pokrywy przez inwestora, czyli w tym przypadku PEC – odparł wiceprezydent Dominik Konieczny. Wiceprezydent zdradził także, że już teraz pod rozwagę brana jest kontynuacja zadania. Mowa o przebudowie od ulicy Gwiaździstej do ronda przy Opawskiej i od ulicy Jeziorowej do wiaduktu kolejowego przy Piaskowej.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202210:54

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rodzony Ślązak z gminy Godów niedaleko Raciborza zmarł wczoraj, 23 września. Dwa lata temu, w wywiadzie dla GCKSiT, opowiadał o swojej młodości. Bywał w Raciborzu.

fot. Jerzy Reżny
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności24 września 202216:43

Ponad sto koni na żerdzińskim Hubertusie [FOTO i WIDEO]

Ponad sto koni na żerdzińskim Hubertusie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Impreza zorganizowana przez stajnię Podkowa zgromadziła hodowców i miłośników koni z całej południowej Polski i Czech.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202220:27

Wicher Płonia niestraszny pszowskiemu Górnikowi [FOTO]

Wicher Płonia niestraszny pszowskiemu Górnikowi [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartej kolejce pierwszej grupy C klasy Podokręgu Racibórz naprzeciw siebie stanęły zespoły Wichru Płonia i TS Górnik Pszów. Oba zespoły dzieliła różnica trzech punktów na korzyść ekipy z Pszowa.

(greh)
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Reklama
Kultura i edukacja24 września 202218:10

Teatr Delikates wystąpił na raciborskiej starówce [FOTO i WIDEO]

Teatr Delikates wystąpił na raciborskiej starówce [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygody Wieśka i Cześka Cz. I „Jak Czesiek i Wiesiek pokonali wstyd” to spektakl edukacyjny kierowanych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat i więcej. Dziś można go było zobaczyć przy Punkcie Informacji Turystycznej Visit Racibórz.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.