Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 września 201908:14

Raciborzanie z partnerską wizytą w Leverkusen

Raciborzanie z partnerską wizytą w Leverkusen - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Zagranica:

Leverkusen, obok Roth partnerskie miasto Raciborza, gościło w minionym weekend delegację z naszego miasta. 

W dniach od 6 do 9 września gościła w Leverkusen oficjalna delegacja naszego miasta. Wizyta była związana z 40-leciem działalności zaprzyjaźnionego towarzystwa historycznego z Leverkusen OGV oraz tradycyjnym, 16. już piknikiem historycznym. Do Leverkusen pojechało czterech raciborzan – wiceprezydent Raciborza Michał Fita, dr Renata Sput z PWSZ Racibórz, Robert Lasak członek Stowarzyszenia Odra 1945 oraz prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, dr Piotr Sput (CKZiU nr 2 „Mechanik”).

We wspomnianych obchodach brały udział liczne delegacje władz zaprzyjaźnionych miast, uczelni, instytucji państwowych i prywatnych, posłowie i urzędnicy instytucji krajowych Nadrenii Północnej – Westfalii oraz towarzystw historycznych z miast Bracknell, Jülich, Ljubljana, Leverkusen, Racibórz, Schwedt i Villenueve d' Ascq.

Po przyjeździe delegacja została serdecznie przywitana, zwiedziła ratusz w Leverkusen, następnie jej członkowie udali się do pobliskiej Kolonii, gdzie zwiedzili wspaniałą tamtejszą katedrę i inne zabytki architektoniczne. Wieczorem nastąpiło oficjalne przywitanie wszystkich delegacji w restauracji Mattea.

W sobotę 7 września raciborzanie uczestniczyli w otwarciu w siedzibie OGV, która znajduje się w przepięknej i obszernej siedzibie wspomnianego towarzystwa (Willa Römer) wystawy pod tytułem „Für die Geschichte unserer Stadt“ (Dla historii naszego miasta). Otwarcia dokonał nadburmistrz Leverkusen Uwe Richrath. Tam też zwiedzano wystawy stałe i czasowe.
Wieczorem wszystkie delegacje oraz wielu przedstawicieli świata polityki, biznesu i nauki zostało zaproszonych do pobliskiego Pałacyku Morsbroich, gdzie w tamtejszej sali lustrzanej brali udział w oficjalnych obchodach 40-lecia działalności towarzystwa historycznego OGV z Leverkusen. Na wstępie przemawiali prezes OGV Michael Gutbier oraz burmistrz Bernhard Marewski. W imieniu delegacji raciborskiej głos zabrali prezydent Michał Fita i dr Piotr Sput. Pierwszy z mówców przekazał serdecznie życzenia od prezydenta Raciborza Dariusza Polowego. Drugi podziękował za wieloletnią współpracę i życzył wielu sukcesów w przyszłości.

W trakcie uroczystości przyznano też dwie prestiżowe nagrody. Nagrodę im. Bruno Wiefela (Bruno-Wiefel-Preis) za działalność proeuropejską i wspieranie partnerstwa miast otrzymało małżeństwo Daniele i Sylvain Calonne z Francji z Villenueve d' Ascq. Nagrodę im. Liedtke Wichmanna (Liedtke-Wichmann-Preis) za zaangażowanie w propagowanie historii lokalnej otrzymał lokalny dziennikarz Jan Sting.

W niedzielę 8 września nadburmistrz Leverkusen Uwe Richrath otworzył 16. już piknik historyczny miasta Leverkusen, w którym uczestniczyły setki mieszkańców miasta oraz delegacje miast partnerskich. Przeprowadzono wiele wykładów, oprowadzano po wystawach, zorganizowano wyjazdy autobusowe do okolicznych zabytków, odbyło się wiele imprez artystycznych z tradycyjnym występem jazzowym zespołu „Super Jazz” z Düsseldorfu.

Poniedziałek był dniem pożegnań. Wszystkie delegacje rano, po śniadaniu pożegnały się z organizatorami i pojechały na lotnisko w Dortmundzie. - Należy dodać, że w trakcie wizyty intensywnie omawiano plany współpracy w przyszłości. Do chwili obecnej raciborzanie uczestniczyli w organizacji wielu wystaw oraz opracowań książkowych dotyczących historii Leverkusen i Raciborza. Ostatni projekt dotyczący I wojny światowej wzbudził zainteresowanie Komisji Europejskiej, która zaprosiła w kwietniu przedstawicieli miast partnerskich do Brukseli. Wymienieni wyżej partnerzy, w tym raciborzanie, realizują projekty, po których zawsze pozostają trwałe wyniki pracy w postaci książek, innych publikacji, wystaw, filmów, prezentacji multimedialnych itp. Drugim, ważnym aspektem i skutkiem tychże spotkań są trwałe przyjaźnie pomiędzy obywatelami Europy – informuje Piotr Sput, prezes TMZR.

Materiał nadesłany

Autor: Piotr Sput, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności13 września 202510:23

Tak powstaje nowy most na Odrze pod Raciborzem - najnowszy raport z prac

Tak powstaje nowy most na Odrze pod Raciborzem - najnowszy raport z prac - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Powiat:

W sierpniu prace wkroczyły w kolejny etap, którym jest nasuwanie gotowych elementów. Według planu, obiekt będzie oddany do użytku na początku 2027 roku.

red., źródło: ZDW Katowice
Reklama
Aktualności14 września 202516:22

Borucin świętuje plony. Dożynki z morawską tradycją i nowoczesnym akcentem [FOTO i WIDEO]

Borucin świętuje plony. Dożynki z morawską tradycją i nowoczesnym akcentem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Borucin, wieś w gminie Krzanowice znana z pielęgnowania morawskich tradycji i silnie zakorzenionej kultury rolnej, obchodził dziś dożynki. To święto plonów, które od pokoleń jednoczy mieszkańców, w tym roku ponownie przyciągnęło wielu uczestników i gości.

waw
Aktualności13 września 202516:11

Dzień Kultury Niemieckiej w Łubowicach. Zjechali członkowie DFK z całego regionu

Dzień Kultury Niemieckiej w Łubowicach. Zjechali członkowie DFK z całego regionu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W sobotę, 13 września 2025 r., w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach zorganizowano Dzień Kultury Niemieckiej połączony z jubileuszem 35-lecia działalności DFK, organizacji mniejszości niemieckiej w województwe śląskim.

waw
Aktualności13 września 202515:57

Szkoła Podstawowa nr 2 na Płoni świętuje 80 lat. Jubileusz z historią, mszą i festynem

Szkoła Podstawowa nr 2 na Płoni świętuje 80 lat. Jubileusz z historią, mszą i festynem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W 2025 roku Szkoła Podstawowa nr 2 im. Noblistów Polskich na raciborskiej Płoni obchodzi wyjątkowy jubileusz – 80 lat istnienia. Uroczystości rozpoczęły się w sobotę, 13 września, w południe od części oficjalnej w murach placówki, po której uczestnicy wzięli udział w mszy świętej. Świętowanie zakończył festyn rodzinny w farskich ogrodach.

waw
Reklama
Reklama
Aktualności13 września 202516:19

Deszcz nie przegonił modelarzy. Trwa RC AirShow [FOTO i WIDEO]

Deszcz nie przegonił modelarzy. Trwa RC AirShow [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

120 pilotów stawiło się nad Ulgą, by wziąć udział w 18. edycji imprezy, jednej z największych tego typu w kraju. Pierwsi uczestnicy przyjechali już w czwartek. Jednak to weekend wypełniony jest atrakcjami. Impreza relacjonowana jest na żywo, a w naszej krótki relacji zobaczycie m.in. start i lot modelu F15 Krzysztofa Majewskiego z Przemyśla.

(waw)
Reklama
Aktualności15 września 202508:29

Smutne wieści z ZSOMS. Odszedł Krzysztof Pacelt

Smutne wieści z ZSOMS. Odszedł Krzysztof Pacelt - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło ZSOMS
Reklama
Reklama
Aktualności14 września 202516:29

Pogrzebień gospodarzem dożynek gminnych. Jeden z największych korowodów w powiecie [FOTO i WIDEO]

Pogrzebień gospodarzem dożynek gminnych. Jeden z największych korowodów w powiecie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Największa wieś w gminie Kornowac – Pogrzebień – była dziś gospodarzem dożynek gminnych. Choć poranek przyniósł opady i wprowadził nieco nerwowości w przygotowaniach, o godzinie 14.30, kiedy ruszał korowód, zza chmur wyszło słońce, a święto plonów rozpoczęło się w pełnej oprawie.

waw
Reklama
Aktualności14 września 202516:05

Samborowice na bursztynowym szlaku. Dożynki 2025 pełne humoru i tradycji [FOTO i WIDEO]

Samborowice na bursztynowym szlaku. Dożynki 2025 pełne humoru i tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Tegoroczny dożynkowy korowód w Samborowicach do ostatniej chwili stał pod znakiem zapytania. Kapryśna aura mogła pokrzyżować plany, jednak sołtys Adrian Niewiera nie poddał się przeciwnościom. Zwołał mieszkańców, a ci licznie przybyli pod szkołę, by wspólnie świętować plony i obejrzeć barwne widowisko.

(waw)
Kultura i edukacja13 września 202522:50

Benefis Elżbiety i Andrzeja Biskupów w Raciborzu – muzyka, teatr i wspomnienia [FOTO]

Benefis Elżbiety i Andrzeja Biskupów w Raciborzu – muzyka, teatr i wspomnienia [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 13 września 2025 roku, w Domu Kultury Strzecha odbył się benefis Elżbiety i Andrzeja Biskupów – artystów i pedagogów, którzy od lat aktywnie działają w raciborskim środowisku kulturalnym.

Mirosław Kościelniak
Aktualności13 września 202522:32

Chevrolet dachował na trasie Rudy – Sośnicowice

Chevrolet dachował na trasie Rudy – Sośnicowice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Kamil Kania, Racibórz112
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 września 202516:07

Bieńkowice świętują plony. Dożynkowy korowód z tradycją i młodzieżą [FOTO i WIDEO]

Bieńkowice świętują plony. Dożynkowy korowód z tradycją i młodzieżą [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Bieńkowice, znane z rolniczego charakteru, także w tym roku udowodniły, że dożynki są tu wyjątkowym świętem wspólnoty i tradycji. Ulicami wsi przeszedł długi, barwny korowód pełen maszyn rolniczych, przyozdobionych wstążkami, kwiatami i symbolami plonów.

waw
Sport13 września 202517:03

Ruszyła 5. edycja Fun z EasyRun 24 Nonstop w Raciborzu

Ruszyła 5. edycja Fun z EasyRun 24 Nonstop w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W weekend 13–14 września 2025 roku Racibórz jest areną wyjątkowego wydarzenia sportowego. Na stadionie i w Parku Zamkowym trwa 5. edycja imprezy biegowej „Fun z EasyRun 24 Nonstop”, organizowanej wspólnie z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Raciborzu.

Jan Ptak
Kultura i edukacja13 września 202511:27

Tworzenie lampionów i nocna parada w Raciborzu

Tworzenie lampionów i nocna parada w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowy RCK, fot. M. Zakrzewski
Reklama
Reklama
Sport13 września 202521:28

Siatkarski Turniej Charytatywny w Raciborzu – sport i serca dla Sebastiana

Siatkarski Turniej Charytatywny w Raciborzu – sport i serca dla Sebastiana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 13 września 2025 roku, hala OSiR w Raciborzu przy ul. Łąkowej 31 stała się areną sportowej rywalizacji połączonej z pięknym gestem solidarności. Turniej charytatywny na rzecz Sebastiana Belecia zgromadził drużyny z regionu, które od rana do wieczora walczyły o Puchar firmy Koltech. Całkowity dochód z wpisowego trafił na konto Fundacji Kawałek Nieba.

fot. J. Ptak. OSiR
Reklama
Sport14 września 202522:06

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.09.2025
11 września 202521:00

Nasz Racibórz 12.09.2025

Nasz Racibórz 05.09.2025
5 września 202507:46

Nasz Racibórz 05.09.2025

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.