Ruszyły bezpłatne feryjne przejazdy Kolejami Śląskimi

Akcja Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Kolei Śląskich, jak zapewnia członek zarządu województwa Michał Woś, cieszy się dużą popularnością. Dla dzieci i młodzieży to okazja do zwiedzania regionu. Dziś na wycieczkę do Raciborza, szlakiem górnośląskiego gotyku oraz do Krainy Ozyrysa w naszym Muzeum, przyjechała grupa małych harcerek i harcerzy z ZHP Katowice.
Dla przypomnienia najpierw kilka słów o samej akcji i jej zasadach. Jej inicjatorem jest marszałek województwa śląskiego. Promocja obejmuje swoim zasięgiem wszystkie linie obsługiwane przez Koleje Śląskie (w tym również kursy do Zakopanego!) – jedynym drobnym wyjątkiem jest odcinek przygraniczny Chałupki – Bohumin.
Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać dzieci i młodzież z całego kraju – nie trzeba być mieszkańcem województwa śląskiego. Aby wziąć udział w promocji podczas kontroli w pociągu zamiast biletu wystarczy okazać ważną legitymację szkolną – może być to zarówno legitymacja szkoły podstawowej czy gimnazjalnej, jak i technikum, liceum czy szkoły branżowej. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym warto, by opiekunowie mieli ze sobą dokument potwierdzający wiek podopiecznego. Więcej szczegółów na temat akcji można znaleźć w regulaminie oferty.
Warto przy tym przypomnieć również, że specjalnie na okres ferii rozszerzamy zakres kursowania naszych pociągów Ornak z Katowic do Zakopanego. W tym czasie będą one jeździć codziennie, stąd też przy planowaniu ferii można rozważyć nie tylko wycieczkę w Beskidy, lecz również wyjazd pociągiem do stolicy polskich Tatr.
Docelowo wszystkie kursy pociągu Ornak w tym czasie będą obsługiwane przez pojazd EN71 AKŚ, który posiada cztery człony i zapewnia ponad 250 miejsc siedzących. Dużą popularnością będą się zapewne cieszyć również połączenia do Wisły. Spośród pociągów jadących do Wisły w najbliższy weekend bardziej pojemne pojazdy zostały zaplanowane w przypadku takich kursów jak:
pociąg numer 94161/0 (o nazwie handlowej Czantoria) – wyjazd z Częstochowy o 6:24, odjazd z Katowic o 7:55, przyjazd do Wisły Głębiec o 10:11
pociąg numer 94162/3 (o nazwie handlowej Czarna Wisełka) – wyjazd z Gliwic o 8:19, odjazd z Katowic o 9:05, przyjazd do Wisły Głębiec o 11:18
W przypadku pociągów powrotnych dłuższe pociągi będzie można spotkać w przypadku poniższych kursów:
pociąg numer 94166/7 (Czarna Wisełka) – wyjazd z Wisły Głębiec o 15:20, odjazd z Katowic o 17:34, przyjazd do Gliwic 18:20
pociąg numer 94168 (Czantoria) – wyjazd z Wisły Głębiec o 17:50, odjazd z Katowic o 20:02, przyjazd do Częstochowy 21:30.
Jeśli chodzi o kursy w kierunku Żywca i Zwardonia, które również mogą cieszyć się dużo popularnością w okresie zimowym, to pod względem pojemności taboru na weekend polecamy szczególnie pociągi nazwie handlowej Rachowiec:
pociąg numer 94101 – wyjazd z Zawiercia o 6:44, odjazd z Katowic o 7:23, przyjazd do Zwardonia o 9:43
pociąg numer 94110 – wyjazd ze Zwardonia o 17:44 , odjazd z Katowic o 20:18, przyjazd do Zawiercia o 20:52
















![Na rynku rozpoczęło się sadzenie drzew [FOTO] Na rynku rozpoczęło się sadzenie drzew [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763202752img-0271-.jpg)
![Nocna akcja policji w rejonie zbiornika Raciborza. Desperacka ucieczka 33-latka [WIDEO] Nocna akcja policji w rejonie zbiornika Raciborza. Desperacka ucieczka 33-latka [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_176319159755-905283-.jpg)



![Pięć goli i oprawa rodem z wyższej ligi. Derby w Górkach Śląskich pełne emocji [FOTO] Pięć goli i oprawa rodem z wyższej ligi. Derby w Górkach Śląskich pełne emocji [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763243215zdjecie-whatsapp-2025-11-15-o-21-58-46-726ed0bb-.jpg)







![KS Rafako Racibórz triumfatorem Winter Futsal Cup rocznika 2017 [FOTO] KS Rafako Racibórz triumfatorem Winter Futsal Cup rocznika 2017 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763224737gre01698-.jpg)

![Cztery niedzielne interwencje strażaków [RAPORT 998] Cztery niedzielne interwencje strażaków [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763370901zdjecie-whatsapp-2025-11-16-o-15-15-04-e80997fa-.jpg)


![Historyczne wieczory na Zamku Piastowskim z kompletem publiczności [FOTO i WIDEO] Historyczne wieczory na Zamku Piastowskim z kompletem publiczności [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763208157581924683-1287564746749387-1374047962376769774-n-.jpg)










![Turniejowe zmagania w hali przy Łąkowej. Unia Turza Śląska najlepsza [FOTO] Turniejowe zmagania w hali przy Łąkowej. Unia Turza Śląska najlepsza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763371803photo-53-of-466-.jpg)




















Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany