Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 listopada 202221:37

Wręczono medale UNITAS IN VERITATE [FOTO i WIDEO]

Wręczono medale UNITAS IN VERITATE [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kapituła Medalu im. ks. Stefana Pieczki UNITAS IN VERITATE (Jedność w prawdzie) postanowiła uhonorować tym razem pięć osób. Dołączyły do grona 80 laureatów na przestrzeni ostatnich 20 lat.

- Medal jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania. Nadawany jest za szczególne osiągnięcia na polu działalności dobroczynnej, społecznej przyczynia się do podkreślenia wartości wpisanych w człowieka - napisano we wstępie do regulaminu. - Chcielibyśmy, żeby nagroda ta była wyrazem naszego uznania dla tych, którzy nie uciekając od współczesności mają odwagę szukać porozumienia, budować pomosty, wykraczać poza stereotypy i przyzwyczajenia. Dialog przeszłości ze współczesnością i - w pewnym sensie - z przyszłością, dialog międzyludzki, wreszcie dialog człowieka z Bogiem - dodała kapituła.

Uroczystość wręczenia odbyła się dziś, 14.11., w Raciborskim Centrum Kultury. Medal odebrali: działaczka nauczycielskiej Solidarności Barbara Marciniak; polonistka, katechetka, inicjatorka wielu wydarzeń kulturalnych, związana z Klubem Piosenki Poetyckiej i Aktorskiej "Atlantyda" Irena Hlubek; proboszcz parafii Jana Chrzciciela na Ostrogu ks. Jerzy Hetmańczyk; działacz kultury, redaktor katolicki, inicjator Dni Kultury Chrześcijańskiej w Raciborzu Krystian Niewrzoł oraz muzyk Tadeusz Eckert z Głubczyc. Wszystkie te osoby spotykały na swojej drodze ks. Stefana Pieczkę, czerpiąc z jego duchowości i nauki.

Obecny w RCK prezydent Dariusz Polowy zapowiedział, że Dni Księdza Prałata Stefana Pieczki, obchodzące w tym roku swoje 20. urodziny, będą miały charakter imprezy miejskiej. Dotąd trud organizacji podejmowali Ryszard Frączek, Adam Szecówka i Jan Cieślak. Finansowo wydarzenie wsparło Miasto Racibórz.

Stefan Pieczka (1932–1991) - kapłan, duchowy przywódca. Urodził się 25.12.1932 r. w Bytomiu- Miechowicach. W wieku 24 lat kończy Wyższe Seminarium Duchowne w Opolu, gdzie otrzymuje święcenia kapłańskie. Zostaje wikarym w Zabrzu, a następnie proboszczem w Kietrzu i Raciborzu. W latach późniejszych kontynuuje naukę na KUL-u, zdobywając tytuł magistra historii Kościoła. Ks. Pieczka miał dar zjednywania sobie ludzi. Jego duszpasterstwo zaczynało się na ulicy, a kończyło się w konfesjonale. Tworzył pomosty dialogu pomiędzy ludźmi różnych kultur. Otaczał opieką prześladowanych w stanie wojennym. U jego boku rozwijało się wiele grup, wspólnot. W 1980 roku ulega ciężkiemu wypadkowi samochodowemu. Naznaczony cierpieniem, szczególną troską otacza chorych i cierpiących. W roku 1985 otrzymuje tytuł Prałata Jego Świątobliwości. Mawiał: „Błędów nie robią ci, co nic nie robią”. Umiera przedwcześnie po długiej i ciężkiej chorobie 19.06.1991 r. Był ojcem miasta i jego mieszkańców, oddając im najcenniejszy dar – trud i ofiarę swojego życia.

Tadeusz Eckert

Urodził się 20 maja 1962 roku w Głubczycach. Syn Krzysztofa i Marii z d. Derewienko. Dzieciństwo spędził w Baborowie. Tu też ukończył szkołę podstawową. W 1977 roku rodzina przeprowadziła się do Raciborza, gdzie nasz laureat w 1971 roku ukończył II LO im. A. Mickiewicza i Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie klarnetu u Antoniego Kucznierza. Związany wówczas z raciborską parafią NSPJ miał częste kontakty z ks. Stefanem Pieczką m. in. przy okazji występów w kościele farnym jako członek zespołu instrumentalnego, z chórem licealnym prowadzonym przez Piotra Liberę.

Po ukończeniu studiów na Wydziale Pedagogiczno-Artystyczny cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego, zamieszkał w Głubczycach. Żonaty z Lilianną nauczycielką gry na fortepianie, z którą ma trójkę dzieci Natalię, Łukasza i Tomka.

Wieloletni nauczyciel muzyki, a przez 15 lat dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących, najdłużej - nauczyciel i chórmistrz w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia. Od 1988 r. założyciel i nieprzerwanie do dziś szef i dyrygent Chóru Mieszanego LO w Głubczycach. Przez 34 lata pracy z tym właśnie chórem zdobywa najwyższe laury w kraju i poza jego granicami. Obecnie dyrektor, założyciel Głubczyckiej Szkoły Chóralistyki „Angelus Cantat” i dyrygent Chóru Filharmonii Opolskiej.

Tadeusz Eckert był i jest zapraszany do wielu gremiów organizacyjnych i decyzyjnych jako ekspert, juror, ceniony autor nowatorskich programów. Współpracuje z wieloma instytucjami, stowarzyszeniami i środowiskami, z uczonymi i artystami. Nagradzany i wyróżniany odznaczeniami i tytułami każdego szczebla. Fenomenem jest stworzenie i rozwijanie w głubczyckim środowisku i szeroko poza nim wspólnoty ducha i przyjaźni, wielkiej rodziny ludzi, zwłaszcza młodych, których łączy umiłowanie śpiewu, muzyki, trud przygotowań, radość koncertowania, podróżowania, poznawania ludzi i świata w naturalnym obcowaniu z kulturą i sztuką. To jego talenty i ciężka praca stoją u podstaw tak wielu wymiernych osiągnięć i sukcesów, ale i nienazwanego dobra.

Jako dyrygent z głubczyckim chórem był zapraszany do Raciborza na Festiwale Kolędowe, Festiwal im. Eichendorffa czy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej. Współpracował z Elżbietą Biskup, z raciborskim zespołem „Przecinek” współtworzył opolskie Koncerty Uwielbienia.

Tadeusz Eckert wciąż odkrywa duchowe wartości i otrzymuje przywilej wdrażania ich w swym życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym, a w szczególności w pracy artystycznej z młodzieżą chóralną. Jest człowiekiem z charyzmą. Nie kryje się ze swą pobożnością i przyjaźnią z Bogiem. Pełen pasji i pomysłów, niezwykle aktywny. Zachwyca piękną polszczyzną i erudycją, potrafi być i dostojnie poważny, i swobodnie spontaniczny. Nie dziwi zatem, że od tylu lat wciąż zjednuje sobie, a przecież dla Bożej sprawy - dla Dobra i Piękna, tylu ludzi różnych stanów, od najmłodszych po najstarszych.

Ksiądz Jerzy Hetmańczyk

Urodzony 28 stycznia 1950 roku w Zabrzu Rokitnicy. Wraz z siostrą Krystyną otrzymał staranne wychowanie katolickie rodziców Henryka i Gertudy z d. Syrzisko. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w VI Liceum Ogólnokształcącym Zabrze Rokitnica wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie. 29 czerwca 1973 roku przyjął święcenia diakonatu. Rok później 28 kwietnia 1974 roku potrzymał w Opolu święcenia kapłańskie z rąk Franciszka Jopa.

W latach 1974-76, był wikariuszem w parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Gliwicach. Od 1976 roku pracował w parafii św. Marii Magdaleny w Dobrodzieniu. W 1978 roku objął posługę wikarego parafii św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego w Otmuchowie, a od 1979 roku w parafii św. Bartłomieja w Łanach. Tu pracował przy początkach budowy kościoła w Nieznaszynie. . W latach 1981-82 był wikariuszem-ekonomem w par. św. Antoniego w Roszowickim Lesie. W 1983 roku został mianowany proboszczem w par. św. Michała Archanioła w Dziećmarowie i ex currendo w par. św. Katarzyny w Babicach k. Głubczyc. W 1990 roku został proboszczem parafii Jana Chrzciciela w Raciborzu - Ostróg, która jest zarazem sanktuarium Pana Jezusa Boleściwego oraz Matki Bożej Ostrogskiej.

Dzięki determinacji proboszcza po powodzi tysiąclecia w 1997 roku, która nawiedziła Racibórz osuszono ściany budowli, wyremontowano posadzki i ławki, zamontowano ogrzewanie. Dzięki niemu kościół na Ostrogu zyskał cztery nowe dzwony, uporządkowano dwa cmentarze, w tym zabytkowy cmentarz przy kościele. W 2020 roku Prezydent Andrzej Duda przyznał księdzu Jerzemu Złoty Krzyż Odrodzenia Polski. Ksiądz Jerzy znawca historii, kolekcjonerem porcelany i szopek bożonarodzeniowych, których zgromadził ponad 350. W wolnych chwilach pracuje na roboczo przy kościele, na cmentarzach i w ogrodzie. Często obdarowuje parafian swoimi plonami z ogrodu. Ksiądz Jerzy Hetmańczyk był przyjacielem księdza Stefana Pieczki, który go wprowadzał do parafii na Ostrogu, otrzymał też tytuł dziekana honorowego. Ksiądz Jerzy to bardzo skromny i gorliwy kapłan. Bardzo pracowity, dbający o parafina i powierzony mu kościół. Żyje też wydarzeniami naszego miasta. Obecny zawsze na najważniejszych uroczystościach kościelnych i państwowych.

Irena Hlubek

Urodziła się 07.12.1961 roku w Krzanowicach jako czwarte dziecko lekarza Jerzego Hlubka i żony Hildegardy. W 1980 roku ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. W 1984 roku uzyskała tytuł magistra w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Po studiach zamieszkała w Raciborzu i podjęła pracę w charakterze nauczycielki klas I-III w Szkole Podstawowej w Borucinie, w której dawniej pracował Jej dziadek Karol Hlubek - jako nauczyciel i organista w kościele. Brat Karola Ks. Józef Hlubek w latach 1906-1951r. był pierwszym proboszczem w Borucinie.

W 1989 dyplomem magistra ukończyła drugi fakultet na studiach filozoficzno-teologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - Filia w Opolu. W latach 1996-2019 wielokrotnie organizowała zielone szkoły nad Morzem Bałtyckim dla klas trzecich z Borucina. Z chwilą podjęcia pracy w szkole założyła teatr dziecięcy, który od 1998 r. przyjął nazwę „Teatrzyk Niewielki” i został ulokowany w Domu Kultury w Borucinie. Wielokrotnie występowano dla lokalnej publiczności na różnych imprezach w Borucinie, Krzanowicach w Raciborzu. Teatr zajmował wysokie miejsca w powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach zespołów artystycznych. Irena Hlubek od wielu lat popularyzowała gwarę morawską (dialekt laski) pisząc różne wersje kolędników morawskich. Poza pracą w szkole w Borucinie dodatkowo uczyła religii w Raciborzu w Szkołach Podstawowych nr 12 i 13. W tym czasie współpracowała z Ks. Stefanem Pieczką. W następnych latach uczyła już religii w Borucinie, często w Gimnazjum i w Szkole Podstawowej w Krzanowicach.

Po przejściu na emeryturę w sierpniu 2022r. nadal uczy religii w Borucinie. W latach 1996 – 2019 była instruktorką poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej Klubie piosenki poetyckiej i aktorskiej” ATLANTYDA” najpierw w Domu Kultury „Strzecha”, a potem w Raciborskim Centrum Kultury. Młodzież pod kierunkiem Ireny Hlubek brała przez wiele lat udział w wielu prestiżowych konkursach ogólnopolskich zajmując wysokie miejsca oraz koncertowała w Raciborzu i poza Raciborzem. Znane i lubiane były „Zaduszki poetyckie” Atlantydy. W 2008r. otrzymała za tę pracę nagrodę Prezydenta Raciborza. Irena Hlubek jest autorką książek „Teatr niewielki”, „W kręgu teatru niewielkiego” oraz „120 lat Szkoły Podstawowej w Borucinie 1899 - 2019”. W 2000 roku ukończyła podyplomowe studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu - reżyserię teatru dzieci i młodzieży. Od 2001 roku jest nauczycielem dyplomowanym. Dla szkoły w Borucinie napisała i wyreżyserowała programy artystyczne z okazji 100,110 i 120-lecia. Za swą prace otrzymywała liczne nagrody dyrektora szkoły, nagrodę Ministra Edukacji w 1991r., a w 2007r. Nagrodę Kuratora i odznaczenia państwowe m. in. Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej. Od wielu lat zaangażowana w katolickim ruchu Komunia i Wyzwolenie.

Irena Hlubek to osoba bardzo wrażliwa, uczynna i życzliwa. Znakomity wychowawca dzieci i młodzieży. W życiu kieruje się wartościami chrześcijańskim i dobrem innych.

Barbara Marciniak

Urodziła się 6 XII 1940 r. w Wyżnianach, pow. Przemyślany, woj. Lwowskie, w pobliżu Zadwórza, zwanego „Polskimi Termopilami”. To tam w 1920 roku garstka żołnierzy polskich broniła Lwowa przed wielotysięczną konnicą Budionnego. Barbara jest córką Józefa i Emilii z d. Hawrysz. W 1944 roku mama Barbary zginęła w wypadku samochodowym, wracając ze Lwowa od ukrywającego się tam przed Ukraińcami męża. Miała rodzeństwo siostrę Jadwigę i brata Zbigniewa. Wraz z rodziną podczas ekspatriacji w 1945 trafiła do Popielowa k. Opola. Następnie zamieszkała w Olszance k. Brzegu. Tam ukończyła siedmioklasową szkołę podstawową. Naukę kontynuowała w Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu.

W latach 1958-1963 studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu (obecnie Uniwersytet Opolski) na Wydziale Filologiczno – Historycznym, gdzie uzyskała tytuł magistra filologii polskiej. W 1963 wyszła za mąż za Tadeusza Marciniaka, pochodzącego również z kresowych Wyżnian. Doczekała się córki Joanny, która przedwcześnie zmarła w 2000 roku.

Pani Barbara 1967 roku ukończyła kurs akademicki i po egzaminie uzyskała Dyplom Kwalifikacyjny nauczyciela szkoły zawodowej. Jeszcze w tym samym roku została mianowana nauczycielem języka polskiego w Technikum Ekonomicznym w Raciborzu a w roku1973 powołana na stanowisko profesora szkoły średniej.

W pamiętnym 1980 roku zdecydowanie włączyła się w tworzenie NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty a następnie zaangażowała się w prace Komisji Zakładowej w Zespole Szkół Ekonomicznych. Przez 6 kadencji pełniła funkcję sekretarza w Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Raciborzu. Wniosła cenny materiał wspomnieniowy do filmu dokumentalnego na temat genezy i działalności raciborskiej „Solidarności” Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za dwudziestoletnią wyróżniającą pracę pedagogiczną. Dwukrotnie (w roku 2000 oraz 2005) została odznaczona Złotym Medalem Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ ”Solidarność”.

Związana z parafią WNMP w Raciborzu podjęła współpracę z księdzem Stefanem Pieczką. Jako polonistka prowadziła przez 6 lat bibliotekę parafialną. Pani Barbara wychowała wiele pokoleń młodzieży, bazując na wartościach chrześcijańskich i patriotycznych. Bardzo lubiana i ceniona w okresie pracy edukacyjnej w szkole była wsparciem dla wielu młodych szukających swej drogi życia. Do dziś odwiedzana lub spotykana w czasie zjazdów swoich absolwentów jest pełna wiary i optymizmu pedagogicznego nadal potrafi wnosić radość tam, gdzie panuje smutek, a nadzieję tam, gdzie panuje pesymizm i zwątpienie.

Krystian Niewrzoł

Urodził się w 24.08.1946 w Raciborzu. Syn Ryszarda i Marii z d. Bulenda. Ukończył szkołę podstawową nr 3 przy ulicy ul Kozielskiej w Raciborzu. Jest absolwentem Technikum Ekonomicznego w Opolu. Następnie ukończył Studium Kulturalne w Katowicach. Żonaty z Zofią, z którą doczekał się dzieci Małgorzaty i Marka. Pracował w Powiatowym Domu Kultury na ulicy Chopina, awansowany na kierownika do Strzechy, gdzie z zespołem przygotował „Raciborskie Wesele”. Z uwagi na brak przynależności do PZPR zwolniony z pracy. Zawodowo związany z kulturą, pracował w radiu Vanessa, w Rafako jako instruktor w Klubie Fabrycznym. W sezonie letnim był kierownikiem ośrodka wczasowego w Łazach. Następnie związał się z Spółdzielnią Mieszkaniową „Nowoczesna. W Zakładach Despol redagował gazetę „Raj Smakoszy”. Przez 16 lat był pracownikiem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie zajmował się interwencjami kryzysowymi w rodzinach oraz koordynował pomoc żywnościową dla osób ubogich w ramach programu PEAD.

Przez cały czas związany z mediami raciborskim. Z radiem Vanessa, Radiem Plus z Opola, raciborskim portalem internetowym, z „Naszym Dziennikiem” oraz z „Nowinami Raciborskimi”, z którymi redagował „Katolicki Dodatek Nowin”.

W 1981 roku wraz z księdzem Stefanem Pieczką był współzałożycielem raciborskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Przez wiele lat współorganizował Dni Kultury Chrześcijańskiej. Współpracował z Katolickim Centrum Kultury w Krakowie. W jej ramach przez cztery lata w raciborskich kościołach organizował wystawy o Janie Pawle II.

Był członkiem komitetu budowy pomnika św. Jana Pawła II, umieszczonym przed sanktuarium Matki Bożej w Raciborzu. Autor publikacji „Raciborskie ślady Jana Pawła II”, oraz „Miejsca pamięci Jana Pawła II na Ziemi raciborskiej.

Krystian Niewrzoł w od samego początku związany był z księdzem Stefanem Pieczką oraz z kościołem raciborskim. Bardzo aktywny, przedsiębiorczy, zawsze życzliwy, pełen uśmiechu i dobroci, gotowy nieść pomoc drugiemu człowiekowi.

Autor: red., fot. w., Jan Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 listopada 202209:32

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO]

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna w Raszczycach, OSP Markowice
Reklama
Sport27 listopada 202220:12

Goli i emocji co niemiara. Niedziela w HLPN [FOTO i WIDEO]

Goli i emocji co niemiara. Niedziela w HLPN [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielę, 27 listopada, w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano siedem spotkań Halowej Ligi Piłki Nożnej. Trzy pojedynki drugoligowe oraz cztery pierwszej ligi. Goli i emocji nie brakowało. Sprawdź, kto okazał się lepszy.

(greh)
Kultura i edukacja27 listopada 202218:09

Raciborska ekipa wybrała się na Ślężę

Raciborska ekipa wybrała się na Ślężę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. nadesłany PTTK Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności28 listopada 202212:33

Jakie spodnie wybrać na wyjazd w góry?

Jakie spodnie wybrać na wyjazd w góry? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Aktualności28 listopada 202213:33

Kino Bałtyk na grudzień

Kino Bałtyk na grudzień - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Reklama
Kultura i edukacja28 listopada 202212:49

Czytał dziadek! Czytał tato! Czytasz Ty?

Czytał dziadek! Czytał tato! Czytasz Ty? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Strony Partnerskie27 listopada 202220:10

Dlaczego warto wybrać catering dietetyczny

Dlaczego warto wybrać catering dietetyczny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Strony Partnerskie28 listopada 202210:33

Zalety kolorowanek dla dzieci

Zalety kolorowanek dla dzieci - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.