Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności31 lipca 201915:31

Włamanie w Polsce co 8 minut. Gdzie grasują złodzieje?

Reklama
Racibórz:

Skala zjawiska jest niepokojąca. W 2018 r. dokonano 69 058 kradzieży z włamaniem - o ponad 3,5 tys. (5 procent) więcej niż w roku poprzednim. Największe, aż dwucyfrowe wzrosty tej kategorii przestępstw odnotowano w województwie świętokrzyskim (32 proc.), śląskim (22 proc.) oraz wielkopolskim (20 proc.).

Do trójki najbezpieczniejszych województw w naszym kraju należą: dolnośląskie, śląskie, mazowieckie. Na czwartej pozycji w policyjnych statystykach znalazło się województwo pomorskie. Te cztery regiony odpowiadają aż za połowę wszystkich odnotowanych kradzieży z włamaniem. Do oficjalnych liczb należy jeszcze doliczyć udaremnione próby włamań np. dzięki skutecznej interwencji sąsiadów albo zdarzenia, które z jakiś przyczyn nie zostały zgłoszone przez poszkodowanych. 

Śpij spokojnie jak w domu

Włamania wymieniane są wśród tych przestępstw, których obawiamy się najbardziej. Są też uznawane za szczególnie dokuczliwe, ponieważ oznaczają stratę cennych przedmiotów, zniszczenie mienia i zaburzenie poczucia bezpieczeństwa. Łupem złodziei padają przede wszystkim gotówka, biżuteria, zegarki, sprzęt elektroniczny, a nawet alkohol, perfumy i odzież. Równie kosztowne mogą okazać się szkody wyrządzone przez włamywaczy - uszkodzone drzwi, okna, wybite szyby, wyrwane zamki, poniszczone meble. Po włamaniu wiele osób nie tylko nie może spać spokojnie, ale także poważnie myśli o przeprowadzce, zmianie domu i dzielnicy. Chcą odciąć się od obrazu okradzionej oraz zniszczonej nieruchomości. I trudno im się dziwić. Pewnych rzeczy nie da się przewidzieć, dlatego warto rozważyć zakup polisy. Koszty ubezpieczenia mieszkania (zobacz tutaj) w porównaniu do strat, jakie możemy ponieść nie są dużym wydatkiem.

Poziom bezpieczeństwa zależy też od ciebie

Czy na pewno wiesz, co jeszcze możesz zrobić dla bezpieczeństwa swojego domu czy mieszkania? Pierwsza sprawa to skuteczne zabezpieczenia takie jak przeciwwłamaniowe okna i drzwi, domofony, kamery, elektroniczne zamki, alarmy, czujniki ruchu, kraty, rolety i automatyczne oświetlenie.

Nie bez znaczenia jest też posiadanie psa, który lubi groźnie szczekać, gdy w pobliżu kręci się ktoś obcy oraz przyjazne stosunki z sąsiadami. Wyjeżdżając na dłużej warto zostawić im klucze z prośbą o wyjęcie poczty ze skrzynki, zabranie reklam i ulotek spod drzwi, podlewanie kwiatów i przy okazji zapalenie od czasu do czasu świateł. Samemu też pamiętajmy o drobiazgach: zamykaniu okien na parterze, drzwi balkonowych czy furtki na tarasie, a także o wymianie przepalonej żarówki przy wejściu (złodzieje lubią ciemności). Lepiej też nie korzystać z filmowych podpowiedzi i nie zostawiać kluczy pod wycieraczką albo doniczką. Pieniądze najbezpieczniej trzymać w banku, kosztowną biżuterię w depozycie. Dobrze też samemu zachować czujność i reagować na niepokojące sygnały. Do takich należeć mogą zaparkowane w rejonach posesji obce samochody, dźwięk tłuczonego szkła albo podejrzanie kręcące się grupy osób. W mediach policja często podaje przykłady, że dzięki telefonom od zaniepokojonych sąsiadów udaremniła wiele prób włamań. Sąsiad spacerujący wieczorem z psem po osiedlu okazać się może równie skuteczny jak patrol ochrony.  

Pomyśl o ubezpieczeniu domu i mieszkania

Jeżeli wszystko jednak zawiedzie - przed finansowymi konsekwencjami kradzieży z włamaniem chroni polisa ubezpieczeniowa. Jej  podstawowa wersja obejmuje wyłącznie mury, konstrukcje i elementy stałe, dlatego warto ją rozszerzyć o ubezpieczenie tzw. mienia ruchomego. Mienie ruchome to właśnie to, co najbardziej interesuje złodziei: elektronika, biżuteria, dzieła sztuki, meble itd. 

Szczegółowy zakres ubezpieczenia opisuje dokument pod nazwą Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Tu znajdzie się np. definicja koniecznych do wypłaty odszkodowania „widocznych śladów przestępstwa” takich jak wyważone drzwi, wybite okna oraz obostrzenia dotyczące minimalnego wymaganego zakresu zabezpieczeń nieruchomości. Warto ten fragment umowy prześledzić uważnie, bo za dobre drzwi antywłamaniowe, zamki albo alarm otrzymamy zniżkę na polisę, więc inwestycja może nam się szybko zwrócić.

Jak szacuje się wartość najcenniejszych rzeczy? Można do tego podejść na kilka sposób, biorąc pod uwagę trzy różne parametry: wartości rzeczywistą, rynkową i odtworzeniową. Z jednej strony wpłynie na wysokość składki, z drugiej jednak będzie podstawą do wypłaty odszkodowania. Dobrze więc zadać sobie pytanie, czy za określoną wartość będziemy w stanie odzyskać mienie ruchome.

Koszt ubezpieczenia nieruchomości najszybciej można porównać nie wychodząc z domu, czyli korzystając z internetowych porównywarek, które w ciągu kilku minut tworzą zestawienie ofert nawet kilkunastu różnych firm ubezpieczeniowych. Wyliczenie składki jest bezpłatne i do niczego nie zobowiązuje. Szukając oferty na ubezpieczenie mieszkania (sprawdź ofertę) warto oceniać jednak nie tylko przez pryzmat ceny i zniżek, ale przede wszystkim analizując zakres ochrony. Z dobrze dobranym ubezpieczeniem śpi się spokojniej.

https://www.polskieradio.pl/10/5367/Artykul/1986078,Wlamanie-co-8-minut-Nie-daj-szansy-zlodziejowi

Autor: materiał partnera, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.