Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 czerwca 202112:29

Działa już umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją

Działa już umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Dobra wiadomość dla osób, które pracowały w Polsce i w Turcji. Od czerwca między krajami obowiązuje umowa o zabezpieczeniu społecznym. To szczególnie ważne dla tych, którzy byli aktywni zawodowo w tych dwóch państwach, jednak w żadnym z nich nie wypracowali stażu, który pozwalałby na przyznanie świadczenia tureckiego bądź polskiego.

- Dzięki porozumieniu można sumować okresy ubezpieczenia przebyte w Polsce oraz w Turcji, tak aby ustalić i obliczyć wysokość świadczeń emerytalno-rentowych. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych chodzi przede wszystkim o: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne. Umowa ta pomaga też uzyskać prawo do takich świadczeń jak jednorazowe odszkodowania oraz renty z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zasiłki pogrzebowe, a także świadczenia z tytułu choroby i macierzyństwa - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Teraz bez przeszkód można transferować świadczenia emerytalne i rentowe za granicę. Oznacza to, że polski emeryt, który mieszka aktualnie w Turcji, może bez przeszkód pobierać świadczenie z ZUS na turecki rachunek bankowy. Analogiczne reguły umożliwiają nabywanie, na podstawie umowy, świadczeń emerytalno-rentowych z systemu tureckiego i otrzymywanie ich w Polsce.

Na porozumieniu zyskają również przedsiębiorcy z obu krajów, bo reguluje ono kwestie delegowania pracowników. Pozwala na wysyłanie ich z terytorium jednego państwa do pracy w drugim – przy opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne tylko w państwie delegującym. Polska podpisała umowę z Turcją w październiku 2017 roku, a jej zapisy weszły w życie 1 czerwca 2021 roku.

Od maja umowa również z Izraelem

Podobną umowę o zabezpieczeniu społecznym Rzeczpospolita Polska zawarła z Izraelem w 2016 roku, która obowiązuje od 1 maja 2021 roku. Jej zakres jest bardzo przybliżony do porozumienia polsko-tureckiego. Umowa z Izraelem obejmuje m.in.: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, jednorazowe odszkodowania i renty z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zasiłki pogrzebowe, a także świadczenia macierzyńskie. Jednak w tym przypadku nie ma ona zastosowania do świadczeń chorobowych.

- Porozumienie zapewnia ubezpieczonym z Polski i Izraela sumowanie okresów ubezpieczeniowych przy ustalaniu prawa do świadczeń i ich wysokości. Umożliwia transfer polskich świadczeń do osób mieszkających w Izraelu oraz izraelskich świadczeń do uprawnionych, którzy mieszkają teraz w Polsce. Reguluje również zasady delegowania pracowników i eliminuje podwójne opłacanie składek w przypadku pracy w obu państwach - podkreśla rzeczniczka.

Już 14 umów dwustronnych

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych sprawami polsko-tureckimi zajmuje się I Oddział ZUS w Łodzi. Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Turcją i Polską a Izraelem dołączyły do dwunastu realizowanych dotychczas przez ZUS umów międzynarodowych zawartych przez Rzeczpospolitą Polską z krajami spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podobne przepisy dotyczą: Czarnogóry, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, USA, Kanady, Quebeku, Korei Południowej, Australii, Ukrainy, Mongolii oraz Mołdawii.

Autor: ZUS, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności19 czerwca 202507:36

Racibórz i powiat gotowy na Boże Ciało. Procesje, kwietne dywany i nowa trasa w parafii WNMP [FOTO i WIDEO]

Racibórz i powiat gotowy na Boże Ciało. Procesje, kwietne dywany i nowa trasa w parafii WNMP [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Od wczesnych godzin rannych Racibórz i cały powiat przygotowują się do uroczystości Bożego Ciała. Wierni układają kwietne dywany i wznoszą ołtarze. W centrum miasta procesja parafii miejskiej przejdzie w tym roku inną trasą niż dotychczas. W naszej galerii zdjęcia z parafii WNMP, Matki Bożej, NSPJ i Jana Chrzciciela oraz z Brzezia.

red., fot. w, J. Ptak
Reklama
Aktualności19 czerwca 202512:12

Tradycyjna procesja Bożego Ciała w Brzeziu: dywany arcydzieła i modlitwa w sercu parafii [FOTO i WIDEO]

Tradycyjna procesja Bożego Ciała w Brzeziu: dywany arcydzieła i modlitwa w sercu parafii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Brzeziu, jedynej miejskiej parafii w granicach archidiecezji katowickiej, odbyła się tradycyjna procesja Bożego Ciała. Uczestnicy przeszli wyznaczoną trasą od czterech kaplic przy ulicach abp. Józefa Gawliny oraz Brzeskiej, podkreślając duchowe znaczenie tego święta.

red., fot. lotnicze Tobiasz Kuchajewicz
Aktualności19 czerwca 202513:39

Boże Ciało w parafii WNMP w Raciborzu – nowa trasa procesji i przypomnienie genezy święta

Boże Ciało w parafii WNMP w Raciborzu – nowa trasa procesji i przypomnienie genezy święta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, ustanowiona w XIII wieku jako odpowiedź Kościoła na wątpliwości wokół realnej obecności Chrystusa w Eucharystii, ma swoje korzenie w objawieniach bł. Julianny z Cornillon. W Raciborzu, w najstarszej parafii miasta, procesja eucharystyczna przeszła w tym roku nową trasą.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności19 czerwca 202513:23

Boże Ciało w parafii NSPJ w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Boże Ciało w parafii NSPJ w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Tradycyjna procesja eucharystyczna w największej raciborskiej parafii przeszła ulicami Warszawską, Matejki, Eichendorffa, Waryńskiego i Opawską. Boże Ciało to jedno z głównych świąt w Kościele katolickim, obchodzone zawsze w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 czerwca 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Przed nami długi weekend pełen ciekawych wydarzeń. Sprawdź, co wydarzy się w Raciborzu i okolicy, oraz gdzie warto się wybrać.

red.
Reklama
Sport19 czerwca 202523:55

Stałe fragmenty gry tajną bronią Gamowa [FOTO]

Stałe fragmenty gry tajną bronią Gamowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotnie popołudnie, 19 czerwca, na stadionie przy ulicy Urbana w raciborskiej dzielnicy Studzienna odbyło się jedno z najbardziej wyczekiwanych spotkań końcówki sezonu – półfinałowy mecz barażowy o awans do klasy okręgowej. Na murawie zmierzyły się drużyny LKS Studzienna i LKS Gamów. Pojedynek nie zawiódł oczekiwań – było wszystko, czego od meczu o wysoką stawkę można oczekiwać: emocje, walka, pięć goli i spora dawka dramatyzmu.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności20 czerwca 202508:27

Pytania o obwodnicę Raciborza i siedem pięter w centrum miasta

Pytania o obwodnicę Raciborza i siedem pięter w centrum miasta  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Wyjątkowo we wtorek, 17 czerwca, odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Zmiana podyktowana była wypadającą w czwartek uroczystością Bożego Ciała. W trakcie zgromadzenia radni pochylili się nad uchwałami ważnymi dla miasta i jego mieszkańców.

(greh)
Reklama
Sport19 czerwca 202507:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Przed nami weekend z piłkarskimi emocjami. Rozegrane zostaną decydujące spotkania, które ostatecznie ustalą, kto awansuje, a kto być może spadnie do niższej klasy rozgrywek. Sprawdź, z kim zmierzy się drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 czerwca 202518:28

Bezpieczne wakacje z ZUS

Bezpieczne wakacje z ZUS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Aktualności20 czerwca 202508:15

Duży spadek liczby dzieci w przedszkolach, w Studziennej chcą zakazać używania smartfonów

Duży spadek liczby dzieci w przedszkolach, w Studziennej chcą zakazać używania smartfonów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To jedne z tematów, jakie poruszono w środę, 18 czerwca, w sali kolumnowej raciborskiego magistratu, gdzie odbyło się XIII posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:41

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Nasz Racibórz 30.05.2025
29 maja 202517:46

Nasz Racibórz 30.05.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.