Wspólne polsko-czeskie warsztaty szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa w portach lotniczych

Od 18 do 21 kwietnia sześciu funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach wraz z sześcioma funkcjonariuszami Policji Republiki Czeskiej uczestniczyło w warsztatach szkoleniowych z zakresu bezpieczeństwa w portach lotniczych.
Warsztaty odbyły się w rejonie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach i na terenie Spółki NITROERG S.A. w Krupskim Młynie.
Funkcjonariusze obu formacji mogli zdobyć wiedzę praktyczną oraz nowe umiejętności podczas wykładów i ćwiczeń prowadzonych m.in. przez wysokiej klasy specjalistę i doświadczonego szkoleniowca z zakresu minersko-pirotechnicznego. Podczas szkolenia przeprowadzono szereg pokazów, w tym pokaz systemu antydronowego i pokaz neutralizacji materiałów wybuchowych stosowanych przez terrorystów zaprezentowany na terenie Spółki NITROERG S.A w Krupskim Młynie.
Szkolenie zostało wzbogacone o doświadczenia wyspecjalizowanych formacji antyterrorystycznych, tj. funkcjonariuszy Policji z pododdziału antyterrorystycznego SPAP i żołnierzy Jednostki Wojskowej AGAT, z którymi przeprowadzono wspólne ćwiczenia w zakresie likwidacji zagrożeń bombowych. Ponadto funkcjonariuszom Policji Republiki Czeskiej zaprezentowano infrastrukturę lotniska, sprzęt i wyposażenie Zespołu Interwencji Specjalnych.
Gospodarzem powyższego przedsięwzięcia był Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu i było to drugie z kolei działanie realizowane zgodnie z założeniami wspólnego polsko-czeskiego Projektu pn. "Bezpieczne Pogranicze" w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska, działania "Fundusz Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia". Projekt jest możliwy do realizacji dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu z Unii Europejskiej i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP "Przekraczamy Granice".
Finalnym produktem projektu jest zwiększenie intensywności i podniesienie jakości współpracy pomiędzy funkcjonariuszami ŚlOSG i Policją RC poprzez wymianę doświadczeń, dobrych praktyk, podniesienie kwalifikacji zawodowych i zintegrowanie się funkcjonariuszy obu służb.
fot.: M. Lipska




![Planowane wyłączenia prądu w powiecie raciborskim [TERMINARZ] Planowane wyłączenia prądu w powiecie raciborskim [TERMINARZ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1668335352tauron-dystrybucja-5-.jpg)



































![A klasa: Cztery do zera, outsider pokonuje lidera [FOTO] A klasa: Cztery do zera, outsider pokonuje lidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776717470photo-49-z-50-.jpg)







Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany