Marzenia o Nauce - rusza szósta rekrutacja do programu stypendialnego

15 lutego Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego EFC rozpoczyna kolejną, szóstą już rekrutację, do programu stypendialnego Marzenia o Nauce. 80 przyszłych stypendystów będzie uczyło się w najlepszych polskich liceach, a ich rodziny nie poniosą z tego tytułu żadnych kosztów.
W ciągu pięciu dotychczasowych edycji przez Marzenie o Nauce przewinęło się ponad 400 stypendystów. Każdy pochodził z małej miejscowości, był bardzo dobrym uczniem, a ich rodziny należały do niezamożnej części społeczeństwa. – W tym roku rozszerzamy nieco obszar naszych działań – mówi Jacek Michałowski Prezes Fundacji EFC. Naszych kandydatów szukamy we wszystkich miejscowościach do 30 tys. mieszkańców. Uznaliśmy, że niezamożne rodziny to nie tylko wsie, ale także i mniejsze i średnie miasta – dodaje. EFC została założona przez Andrzeja Czerneckiego, nieżyjącego już biznesmena i filantropa, który część zgromadzonego majątku przeznaczył na powołanie fundacji. Głównym założeniem Marzenia o Nauce jest wsparcie bardzo zdolnych i pracowitych młodych ludzi, którzy bez pomocy fundacji przepadliby w systemie oświaty, a ich potencjał zostałby niewykorzystany. – Zapewniamy naszym podopiecznym wszystko to, czego potrzebują do nauki i funkcjonowania w dużym mieście. Od podręczników, poprzez opłaty szkolne, pomoce naukowe, kursy językowe, czesne w bursie czy bilety komunikacji miejskiej. Zabieramy ich także na ferie i wakacje. – wylicza Michałowski.
Stypendyści EFC we wszystkich miastach wojewódzkich tworzą małe społeczności, ucząc się w wybranym liceum i mieszkając w szkolnych bursach. Zazwyczaj jest to grupa kilkunastu osób, a ich podstawowym zadaniem jest po prostu dobrze się uczyć. – Uczęszczam do zielonogórskiej „jedynki” – mówi Paweł Gołek, pierwszoklasista i stypendysta EFC. – Nauki jest dużo, ale traktuję to jako ogromną szansę i życiową przygodę. Bez fundacji uczyłbym się w małym, lokalnym liceum, które nawet nie jest notowane w rankingach szkół pondgimnazjalnych. Tutaj mam autentyczną szansę na rozwój i zamierzam w 100 procentach ją wykorzystać. – opowiada.
Nad gromadką stypendystów w Zielonej Górze czuwa koordynator regionalny Robert Walków. Jest on łącznikiem między stypendystami a fundacją, dba o to, aby jego podopiecznym niczego nie brakowało. – Trzeba pamiętać, że to są bardzo młodzi ludzie, mieszkający z dala od swoich rodzinnych domów, będący w innym otoczeniu, nowej szkole, gdzie poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko. Ich ambicje zderzają się z nieznanymi okolicznościami, a moim zadaniem m.in. jest przeprowadzić ich przez tę zmianę w miarę bezboleśnie – wyjaśnia.
Nabór do programu Marzenie o Nauce rusza 15 lutego, kandydat musi pochodzić z miejscowości do 30 tys. mieszkańców, na koniec I semestru w klasie 3 gimnazjum mieć średnią ocen minimum 4,5 albo być laureatem bądź finalistą przedmiotowego konkursu kuratoryjnego lub olimpiady, a w rodzinie kandydata dochód na jedną osobę nie może przekraczać 900 zł netto miesięcznie. Formularz zgłoszeniowy na stronie www.efc.edu.pl należy wypełnić w nieprzekraczalnym terminie 31 marca. Więcej informacje na stronie internetowej Fundacji EFC.









![Łańce rozpoczęły sezon dożynkowy w powiecie raciborskim [FOTO i WIDEO] Łańce rozpoczęły sezon dożynkowy w powiecie raciborskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786798787dsc-6420-.jpg)

![KS Pietraszyn świętuje 100-lecie. Klubowi życzono awansu do okręgówki [FOTO i WIDEO] KS Pietraszyn świętuje 100-lecie. Klubowi życzono awansu do okręgówki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786794540dsc-6378-.jpg)
![Pożegnanie lata w Krowiarkach. Wielkie przeboje Sopotu i The Greatest Fire Show na tle pałacu [ZAPROSZENIE] Pożegnanie lata w Krowiarkach. Wielkie przeboje Sopotu i The Greatest Fire Show na tle pałacu [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786774834plakat2slajder-1-.jpg)


![50. Piesza Pielgrzymka Opolska wyruszyła z Raciborza na Jasną Górę [FOTO i WIDEO] 50. Piesza Pielgrzymka Opolska wyruszyła z Raciborza na Jasną Górę [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786957528dsc-6552-.jpg)
![Markowice bawiły się na festynie. Były atrakcje dla dzieci, muzyka i strażackie zabawy [FOTO] Markowice bawiły się na festynie. Były atrakcje dla dzieci, muzyka i strażackie zabawy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786864832photo-28-z-43-.jpg)
![Kościół, który miał zniknąć. Ocalał dla polskich nabożeństw [KARTKA Z HISTORII] Kościół, który miał zniknąć. Ocalał dla polskich nabożeństw [KARTKA Z HISTORII] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786776305jakub-.jpg)

![Msza polowa i polskie piosenki w Arboretum Bramy Morawskiej [FOTO i WIDEO] Msza polowa i polskie piosenki w Arboretum Bramy Morawskiej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786809388dsc-6531-.jpg)
![Dwie minuty, które ustawiły mecz. Gamów z udanym początkiem sezonu [FOTO] Dwie minuty, które ustawiły mecz. Gamów z udanym początkiem sezonu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786824028gre07637-.jpg)

![Włochy bez biletu lotniczego. Vespa, podróże, książka i smak cannoli [ZAPROSZENIE] Włochy bez biletu lotniczego. Vespa, podróże, książka i smak cannoli [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786875475vespa-.jpg)



![Unia II rozbiła Ocice. Po przerwie gospodarze nie dali rywalom szans [FOTO] Unia II rozbiła Ocice. Po przerwie gospodarze nie dali rywalom szans [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786899685gre07693-.jpg)


















![Zawada Książęca udanie rozpoczęła sezon. Beniaminek pokonał Kuźnię [FOTO] Zawada Książęca udanie rozpoczęła sezon. Beniaminek pokonał Kuźnię [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786956535photo-25-z-65-.jpg)






Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany