Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 kwietnia 202308:36

Wielkanocne procesje w powiecie raciborskim [PROGRAMY]

Wielkanocne procesje w powiecie raciborskim [PROGRAMY] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W Wielkanocny Poniedziałek w czterech miejscowościach powiatu raciborskiego kultywowana będzie kilkusetletnia tradycja dziękczynno-błagalnych procesji po polach. Z Raciborza-Sudołu, Pietrowic Wielkich, Bieńkowic i Zawady Książęcej o godzinie 13.00 wyruszą orszaki. Uczestnicy procesji w siodle, w bryczce, na rowerze albo pieszo będą prosić o dobre plony i wspólnie się modlić. Na zakończenie wyścig i spotkanie uczestników, często w formie rodzinnego festynu.

Wielkanocna procesja konna w Raciborzu-Sudole Procesja wyruszy o godz. 13.00 spod kościoła Matki Bożej Różańcowej przy ul. Czynu Społecznego. Tradycyjnie, podążając ze wschodu na zachód, obejdzie granice miasta, uda się w kierunku Wojnowic, następnie w kierunku Studziennej, podążając ul. Hulczyńską skieruje się w stronę Bieńkowic, gdzie być może spotka się z tamtejszą procesją przy kapliczce św. Urbana. Następnie przy ul. Topolowej odbędzie się przejazd pokazowy jeźdźców. Pątnicy będą się modlić, śpiewać oraz prosić o urodzaje na ten rok. Ok. godz. 14.50 rozpocznie się nabożeństwo. Procesja zakończy się drobnym poczęstunkiem w remizie. Organizatorzy spodziewają się sporej ilości bryczek i koni.

Wielkanocna procesja konna w Pietrowicach Wielkich 11.00 - 12.50 – zbiórka wszystkich uczestników procesji na terenie Centrum Społeczno-Kulturalnego w Pietrowicach Wielkich. Cały teren jest ogrodzony i dozorowany. Przygotowane będą zadaszone miejsca z możliwością nakarmienia i napojenia koni. Na miejscu będzie przygotowany poczęstunek dla uczestników przed wyjściem.
13.00 – wyjście procesji spod Kościoła w Pietrowicach Wielkich, uformowanie procesji i przejście procesją konną do Kościółka Św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.
14.00 – 14.20 – Nabożeństwo błagalne – w Pątniczym Kościele p.w. Świętego Krzyża.
14.30 – 15.00 – Zakończenie modlitw i powrót do Pietrowic Wielkich z tradycyjnym konnym objazdem pól.
15.00 – 15.30 – Uroczysta parada koni ul. Tłustomostką w Pietrowicach Wielkich
15.30 – 15.45 – Zakończenie procesji wraz błogosławieństwem.
15.45 – 24.00 – Konny Festyn Wielkanocny na boisku z licznymi atrakcjami:
– konne pokazy w wykonaniu APOLINARSKI – GROUP
17.30 – zabawa taneczna.
Całość uroczystości popołudniowych odbywających się na boisku sportowym będzie miało atmosferę pikniku rodzinnego. Nie zabraknie na nim: namiotu plenerowego, obsługi gastronomicznej, atrakcji dla dzieci.

Wielkanocna procesja konna w Bieńkowicach

12.30 – zbiórka uczestników na ul. Pomnikowej
13.00 – wymarsz procesji
15.00 – zakończenie procesji i przygotowanie do wyścigów konnych na ul. Odrzańskiej
16.00 – uroczyste nieszpory
Przez cały dzień przy Restauracji REGE w Bieńkowicach odbywać się będzie festyn, który zakończy zabawa.

Wielkanocna procesja konna w Zawadzie Książęcej Zbiórka uczestników o godz. 12.45 na parkingu przy kościele w Zawadzie Książęcej. Procesja tradycyjnie wyruszy o godz. 13.00 i objedzie trzy wioski - od Zawady Ks. w kierunku Ciechowic, potem Łęgu. Przy każdej przydrożnej kapliczce i krzyżu uczestnicy procesji zatrzymają się na modlitwę i śpiew. Procesję zakończymy uroczystym podziękowaniem i poczęstunkiem na łace przy cmentarzu.

Procesje konne to nie jedyna ciekawa wielkanocna tradycja w naszym powiecie. Jako że w Wielki Czwartek milkną kościelne dzwony, więc chłopcy mają kołatki albo tragaczyki, z którymi obchodzą wieś od domu do domu za co dostają podarki. Grupy chłopców można spotkać w kilku miejscowościach powiatu, m.in. w Bolesławiu, Borucinie, Owsiszczach, a także w Raciborzu-Sudole. Spotykają się pierwszy raz po mszy w Wielki Czwartek, potem cztery razy w Wielki Piątek i trzy razy w Wielką Sobotę. Ostatnie kłapanie odbywa się o godz. 15.00. Chłopcy odwiedzają wówczas domy, których gospodarze przekazują im podarki – słodycze, owoce a nawet pieniądze.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.