Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 lutego 202314:13

Sejmik dla Młodych

Sejmik dla Młodych  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

“Sejmik dla Młodych” to szeroka inicjatywa śląskiej młodzieży, która ma na celu zmianę ordynacji wyborczej do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego, która została wprowadzona, mimo sprzeciwu wielu osób w 2021 r. Młodzi z różnych środowisk zwarli szyki, aby razem działać na rzecz równych szans w procesie wyboru do Młodzieżowego Sejmiku.

Członkowie inicjatywy w ubiegłym tygodniu skierowali pismo do władz województwa, w którym krytycznie wyrażają się wobec obowiązującego rozwiązania. Uważają, że ówcześnie ustanowione prawem rozwiązania i ich zastosowanie doprowadziły do utraty dobrej opinii i autorytetu Młodzieżowego Sejmiku. Przeczytamy w nim m. in., że “obecnie, działanie młodzieżowego gremium z naszego województwa jest bardzo negatywnie oceniane przez zdecydowaną większość młodzieżowych działaczy i aktywistów z naszego kraju. Wybór dokonany przez komisję wyborczą budzi liczne kontrowersje i zazwyczaj często oceniany jest jako stronniczy.“

Założenia i cel inicjatywy przedstawili jej reprezentanci - Mikołaj Figlarski oraz Rafał Scholz:

Nasza inicjatywa zrzesza młodzież z całego naszego regionu. Mówimy tutaj o wielu młodzieżowych radach miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ale i również tych z północnych jak i południowych części województwa. Ponadto w inicjatywę zaangażowali się ludzie, którzy reprezentują całkowicie odmienne poglądy polityczne, są to działacze z Forum Młodych Ludowców, Młodej Lewicy, Młodych Nowoczesnych, Młodej Prawicy, Nowej Generacji, Pokolenia 2050 oraz Młodych dla Wolności. Do inicjatywy przystąpiły również osoby działające w organizacjach pozarządowych, które są reprezentowane przez Fundację Europejski Instytut Outsourcingu. Razem z nami są też działacze lokalni, w tym obecni członkowie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego, którym zależy na demokracji i
sprawiedliwości - dodał Rafał Scholz, były Przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku.

Zależy nam na tym, aby mandat młodzieżowych radnych był mandatem prawdziwym - to znaczy takim, który pochodzi od młodzieży. Podczas prac w ramach naszej inicjatywy m. in. analizowaliśmy ordynacje ustanowione w innych województwach. Znamy dobrze zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty przyjętych rozwiązań, dzięki rozmowom z naszymi koleżankami i kolegami z całego kraju. Chcemy, aby ordynacja co najmniej powróciła do poprzednich rozwiązań zmodyfikowanych o pewne ulepszenia. Należy jednak jednocześnie przyznać i zaznaczyć, że najsilniejszy mandat pochodziłby z wyborów powszechnych. Opracowaliśmy wstępnie kilka możliwych rozwiązań ordynacji, które mogłyby zostać przyjęte w naszym województwie. Cieszymy się, że nasza inicjatywa spotkała się z pozytywnym
odbiorem władz województwa i mamy nadzieję, że wspólnie wypracujemy dobre rozwiązanie dla młodzieży z naszego województwa - powiedział Mikołaj Figlarski z Nowej Generacji, były Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Tychy.

W imieniu młodzieżówek partyjnych głos zabrał Jakub Paluch z Młodej Lewicy:

- Sprawiedliwy proces rekrutacji do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego jest sprawą istotną dla każdej młodej osoby, bez względu na afiliację polityczną. Udowadnia to szerokie poparcie „Sejmiku dla Młodych“, pochodzące zarówno z prawej strony sceny politycznej, jak i lewicy. Na liście organizacji członkowskich widnieje szerokie grono, związane z głównymi partiami na naszej scenie politycznej. Merytoryczna wymiana poglądów i decyzyjność śląskiej oraz zagłębiowskiej młodzieży może zaistnieć tylko wtedy, gdy osoby zasiadające w MSWŚ mają silny i demokratyczny mandat. To on pozwala młodzieży efektywnie kształtować swoje otoczenie i poznawać funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego tak, aby w przyszłości działać na wyższych szczeblach w
duchu demokracji. „Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie“, dlatego mamy nadzieję, że nasza inicjatywa zapewni młodzieży naszego województwa jego odpowiedni poziom.

W dniu konferencji (16.02.2023 r.) odbyła się również sesja Młodzieżowego Sejmiku, podczas której został odwołany jego dotychczasowy Przewodniczący Michał Róg. Radni w tym samym dniu wybrali jego następce - Pawła Rostkowskiego, który podczas konferencji odniósł się do inicjatywy:

- Podczas VI sesji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego Radni przyjęli uchwałę ws. powołania doraźnej Komisji Statutowej tym samym dając zielone światło na dialog i wspólną pracę nad naszym statutem. Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego chce być obecny przy pracach nad zmianami w tym dokumencie. Cieszę się, że ponad podziałami możemy wspólnie pracować dla dobra przyszłych pokoleń. Naszym celem jest oddanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego w jak najlepszej kondycji kolejnym kadencjom!

Pod wnioskiem do władz województwa podpisały się wymienione wyżej młodzieżówki partyjne, młodzieżowe rady z Bielska Białej, Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Myszkowa, Piekar Śląskich oraz Tychów, Fundacja Europejski Instytut Outsourcingu oraz poszczególni byli i obecni radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego.

 

_mg_6957_original

_mg_7001_original

_mg_7032

 

Autor: Mikołaj Figlarski, gg@margomedia.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności24 marca 202308:09

ALDI w miejsce Biedronki. Znana jest data otwarcia

ALDI w miejsce Biedronki. Znana jest data otwarcia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło: investmap.pl, Aldi
Reklama
Aktualności24 marca 202308:48

Znęcał się nad niepełnosprawną żoną. Areszt dla mieszkańca Kuźni Raciborskiej

Znęcał się nad niepełnosprawną żoną. Areszt dla mieszkańca Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Najbliższe miesiące spędzi w areszcie 64-letni mężczyzna, podejrzewany o znęcanie się nad swoją żoną. Sprawca został zatrzymany przez kuźniańskich policjantów po interwencji domowej. Za przestępstwo te grozi mu teraz do 8 lat więzienia.

KPP
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie23 marca 202316:59

Nowy etap w życiu raciborskiej uczelni. Uroczyste obrady senatu ANS

Nowy etap w życiu raciborskiej uczelni. Uroczyste obrady senatu ANS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

To wyjątkowa chwila w życiu społeczności akademickiej. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu, 23 marca 2023 r., w obecności przedstawicieli Rady Uczelni oraz zaproszonych gości – członków społeczności akademickiej, przyjęto dokumenty, które dopełniają zmianę nazwy z PWSZ na Akademię Nauk Stosowanych. Uczelnia ma za sobą 20 lat funkcjonowania jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Nowa nazwa powoli przebija się do świadomości.

ANS, red.
Reklama
Aktualności23 marca 202316:17

Duże zainteresowanie raciborskim konkursem na projekt nowego Rynku

Duże zainteresowanie raciborskim konkursem na projekt nowego Rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
(um), fot. Mosquidron - foto i video z lotu komara
Reklama
Reklama
Aktualności24 marca 202307:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Kaśka Sochacka - Latający Kowal
Reklama
Aktualności23 marca 202322:50

Nie lękajcie się! Marsz papieski w Raciborzu

Nie lękajcie się! Marsz papieski w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. w galerii Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności24 marca 202315:26

E-ZLA na profil każdego płatnika po 24.03

E-ZLA na profil każdego płatnika po 24.03 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Aktualności23 marca 202321:02

Spektakl w RCK odwołany

Spektakl w RCK odwołany - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Grzegorz Wawoczny
Reklama
Kultura i edukacja23 marca 202315:36

Dzień Wody w raciborskiej bibliotece

Dzień Wody w raciborskiej bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.