Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 października 202217:36

To oni spoczywają w grobowcach Jeruzalem. Uratujmy zabytki raciborskiej nekropolii!

Reklama
Racibórz:

- Raciborskie cmentarze to miejsca szczególne na których możemy odnaleźć nie tylko nazwiska pokoleń raciborzan, które poprzedzały nas w tworzeniu naszego miasta, ale również wiele pięknych przykładów sztuki sepulkralnej, które pozostawione same sobie bezpowrotnie niszczeją - pisze dr Piotr Sput, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, zachęcając do wsparcia zbiórki.

1665686006_dsc8569-

Dr Piotr Sput prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, członek Komitetu Opieki nad Zabytkami Cmentarza Jeruzalem w Raciborzu

W zeszłym tygodniu z inicjatywy min. Michała Wosia zawiązał się Komitet Opieki nad Zabytkami Cmentarza Jeruzalem w Raciborzu. Od lat mówi się o potrzebie renowacji niszczejących, choć pięknych nagrobków mieszkańców naszego miasta, a sam pomysł kwesty na rzecz pomników z Jeruzalem spotyka się z pozytywnym przyjęciem przez wielu raciborzan. Część osób wpłaciła już środki na konto zbiórki, którego numer podajemy na końcu artykułu za co serdecznie dziękujemy. Niezależnie od wpłat pieniężnych członkowie komitetu wzięli sprawy w swoje ręce - dosłownie - sprzątając groby na Jeruzalem.

Niemi świadkowie historii

Nie tylko za sprawą wojny, ale także po niej, w czasach stalinizmu znaczna część architektonicznego dziedzictwa Raciborza została zrównana z ziemią, tym razem, żeby zrobić miejsce dla nowej zabudowy miasta projektowanej zgodnie z ówczesną, socmodernistyczną myślą budowlaną. Dlatego te nieliczne zabytki, które uniknęły rozbiórki są dla nas niemymi świadkami historii, o które jako społeczeństwo powinniśmy się troszczyć, ponieważ stanowią integralną część tożsamości Raciborza.

Raciborskie cmentarze to miejsca szczególne na których możemy odnaleźć nie tylko nazwiska pokoleń raciborzan, które poprzedzały nas w tworzeniu naszego miasta, ale również wiele pięknych przykładów sztuki sepulkralnej, które pozostawione same sobie bezpowrotnie niszczeją. Wiedząc zatem, że tak niewiele pozostało nam z pamiątek dawnego Raciborza chcemy zachęcić wszystkich do włączenia się w kwestę na rzecz renowacji zabytków cmentarza Jeruzalem.

Każdy może pomóc

Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli do wsparcia szczytnego celu: zarówno 1 listopada do puszek przy wejściu na cmentarz, jak i w dowolnym terminie darowizną (dane poniżej). 1 listopada środki będą też zbierane pod kościołami, których parafie korzystają z cmentarza Jeruzalem: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej. Także osoby chcące się zaangażować bezpośrednio, np. chętnych do dołączenia do Komitetu oraz wolontariuszy mogących kwestować. Tych wszystkich prosimy o kontakt z biurem poselskim Michała Wosia - tel. 601 909 409 (Szymon Szrot).

Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej,
ul. Długa 9, 47-400 Racibórz
Nr konta: 68 8475 0006 2001 0000 0299 0001
Tytuł przelewu: „darowizna na cele statutowe – Cmentarz Jeruzalem”

Na zdjęciu grób raciborskich przemysłowców - rodziny Sobtzick na cmentarzu Jeruzalem. Należała do niej fabryka słodyczy przy obecnej ul. Batorego, dziś to Urząd Miasta. Na zdjęciach Franz i Hermann Sobtzick. Poniżej na zdjęciach wyroby rodziny oraz Franz i Felix Sobtzick. 

sobtcizk

sobtzikk
Grób rodziny Riedinger - raciborskich wydawców i drukarzy, właścicieli wydawnictwa i najstarszej raciborskiej gazety Oberschlesischer Anzeiger do roku 1850 Der Oberschlesische Anzeiger) z I poł. XIX wieku - Emilie Riedinger z domu Bögner i jej mąż Franz Riedinger. Na zdjęciu także Paul Riedinger - 1842-1895. Wydawca raciborskiego Anzeigera w latach 1868-1883 oraz strona tytułowa najstarszego zachowanego numeru Anzeigera (Der Oberschlesische Anzeiger Eine Zeitschrift zum Nutzen und Vergnügen) z 17 stycznia 1807 Roku. Ze zbiorów Renaty i Piotra Sput

img-5508-2

grb301120222

Autor: dr Piotr Sput, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 stycznia 202300:03

Minister Czarnek deklaruje przywrócenie godzin niemieckiego

Minister Czarnek deklaruje przywrócenie godzin niemieckiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
źródło vdg.pl, fot. R. Urban
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 stycznia 202321:10

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rozgrywki Halowej Ligi Piłki Nożnej zmierzają powoli ku ostatecznej fazie. Dziś (28.01.), w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano kolejne spotkania. Stoczono cztery pojedynki II ligi oraz jeden ligi I. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia i wideo.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Sport28 stycznia 202322:48

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Sport28 stycznia 202300:19

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO]

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątkowy (27.01.) wieczór w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu rozegrano zaległe spotkanie I kolejki finału A II ligi koszykówki kobiet. Lider, czyli RKK AZS Racibórz podejmował zamykającą tabelę Olimpię Wodzisław Śląski.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.