Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 października 202209:46

Odżelaziacz wody – najczęstsze problemy i jak im zaradzić?

Reklama
Polska:

Spis treści: Problem żelaza w wodzie, Niepobieranie regenerantu, Przepuszczanie żelaza, Brudna woda po regeneracji, Wyczerpanie się złoża.

Odżelaziacz wody to niezbędny element wyposażenia domu zasilanego wodą z własnego ujęcia. W Polsce w większości przypadków woda studzienna ma znacznie przekroczony parametr stężenia żelaza. Trzeba się go pozbyć, aby nie dopuścić do powstawania rdzawych zacieków na armaturze, kabinie prysznicowej, toalecie, brudzenia ubrań w pralce, a w dłuższym okresie także uniknąć poważnych awarii instalacji wodnej i podłączonych do niej urządzeń.

Problem żelaza w wodzie: „Żelazo należy do najczęstszych zanieczyszczeń wody ujmowanej na zaopatrzenie ludności, występując w znacznych ilościach, przede wszystkim w wodach podziemnych, do których przenika z warstw geologicznych. W stosunku do wartości uznawanych za optymalne z punktu widzenia jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, które w myśl przepisów prawnych nie powinny przekraczać 200 μg/l (0,2 mg/l), występuje ono w podwyższonych stężeniach w ok.70% surowych wód z ujęć podziemnych, wykazując znaczną rozpiętość stężeń.” Źródło: https://www.gov.pl/attachment/f80296a6-24c7-40d4-8a61-81606907fe6b

Prawidłowo dobrany odżelaziacz wody powinien pracować bezawaryjnie przez wiele lat. Tyle teoria. W praktyce użytkownicy takich urządzeń miewają z nimi różne problemy. Te najczęstsze omawiamy w naszym poradniku i podpowiadamy, jak można im zaradzić.

Co doradza ekspert: „Jak wybrać odżelaziacz dla domu? Istnieje kilka skutecznych metod odżelaziania wody. Wybór tej konkretnej zależy od takich parametrów, jak: Stężenie żelaza w wodzie, Twardość wody, Stężenie manganu, Ilość miejsca jakim dysponuje właściciel budynku, Metoda odprowadzania ścieków (kanalizacja, przydomowa oczyszczalnia, zbiornik bezodpływowy)”. Źródło: https://sklep-hydros.pl/blog/poradnik/zelazo-w-wodzie-sprawdz-jaki-odzelaziacz-wybrac.html

Niepobieranie regenerantu

Ten problem dotyczy odżelaziaczy wykorzystujących środki chemiczne do regeneracji złoża – solankę lub nadmanganian potasu. Jeśli po uzupełnieniu regenerantu w zasobniku zauważasz, że w ogóle go nie ubywa, to możesz mieć pewność, że proces regeneracji jest zaburzony.

Na początek sprawdź drożność rurki, którą jest pobierany regenerant oraz przeczyść dysze w głowicy. Skontroluj również ustawienia odżelaziacza – być może ktoś coś namieszał, przez co regeneracja trwa zdecydowanie zbyt krótko.

Przepuszczanie żelaza

To prawdopodobnie najczęstszy problem, z jakim borykają się właściciele odżelaziaczy. Jeśli widzisz, że pomimo uzdatniania wody, na armaturze, w zakamarkach kabiny prysznicowej czy na zlewozmywaku pojawiają się rudawe zacieki, to uzdatnianie nie jest do końca skuteczne.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – trzeba też brać pod uwagę, że odżelaziacz został nieprawidłowo dobrany do jakości wody studziennej (zbyt mała pojemność złoża, brak napowietrzania wody, choć jest to wymagane przy wysokim stężeniu żelaza etc.). Najlepiej po prostu wezwać serwis lub skontaktować się z firmą specjalizującą się w sprzedaży i montażu stacji uzdatniania wody, która zdiagnozuje źródło problemu.

W poradniku czytamy: „Klasyczny odżelaziacz wody z napowietrzaniem i złożem kwarcowym poradzi sobie z uzdatnianiem nawet bardzo problematycznej wody, w której występuje kilkunastokrotne przekroczenie dopuszczalnego stężenia żelaza. Jest to zatem bezpieczny wybór z punktu widzenia osób, które nie chcą popełnić pomyłki na etapie doboru odżelaziacza, a nie mają również możliwości, aby przetestować różne rozwiązania”. Źródło: https://domabc.pl/woda,ac293/poznaj-zalety-tradycyjnego-odzelaziacza-z-napowietrzaniem,13728

Brudna woda po regeneracji

Wielu właścicieli odżelaziaczy zauważa, że bezpośrednio po regeneracji z kranów w domu płynie bardzo brudna woda, zawierająca mnóstwo żelaza. Sytuacja poprawia się po spuszczeniu około 200-400 litrów wody, co na dłuższą metę nie wchodzi w grę (chociażby z uwagi na koszty – zwłaszcza przy szambie).

Czym może to być spowodowane? Brudna woda po regeneracji sygnalizuje, że proces płukania wstecznego złoża i przebiega nieprawidłowo, co najprawdopodobniej jest spowodowane niedostateczną wydajnością pompy. Jeśli złoże jest płukane wodą pod niskim ciśnieniem, to nie ma możliwości usunięcia z niego utlenionego żelaza, które zbiera się na dnie odżelaziacza i wypływa wraz z rozpoczęciem normalnego poboru wody.

W takiej sytuacji trzeba koniecznie sprawdzić, czy pompa wylewa taką ilość wody, jakiej wymaga producent odżelaziacza do wypłukania złoża w trakcie regeneracji.

Wyczerpanie się złoża

Nawet prawidłowo dobrany odżelaziacz, który świetnie radzi sobie z usuwaniem nadmiaru żelaza z wody, po długiej eksploatacji zacznie sprawiać problemy – może to być kwestia zarówno kilku, jak i kilkunastu lat.

Każde złoże w pewnym momencie traci swoją zdolność absorpcji żelaza, a standardowa regeneracja przestanie przywracać mu wystarczającą pojemność. W takiej sytuacji można spróbować jednej z metod tzw. regeneracji szokowej (powinien ją przeprowadzić serwis). Jeśli i to nie pomoże, to pozostanie już tylko wymiana złoża, z czym po prostu trzeba się liczyć np. po 8-10 latach użytkowania odżelaziacza.

Niezależnie od rodzaju problemu z pracą odżelaziacza, najważniejsze jest to, aby tego nie bagatelizować. Jeśli urządzenie przepuszcza nieuzdatnioną wodę, złoże się nie regeneruje itd., to w pierwszej kolejności wzywamy serwis – i nie dajemy sobie wmówić, że „tak ma być”.

Natomiast chcąc uniknąć podobnych problemów należy kierować się jedną zasadą: dobór odżelaziacza powierzamy fachowcom, którzy mają w tym wieloletnie doświadczenie. Z takiej pomocy, zupełnie bezpłatnie, możesz skorzystać w sklepie internetowym www.sklep-hydros.pl, oferującym szeroki wybór stacji uzdatniania wody, pomp, hydroforów i wszelkiej armatury hydraulicznej.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.