Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 października 202209:01

Niedaleko Raciborza otwarto edukacyjną ścieżkę pszczelarską

Reklama
Racibórz:

Franciszek Kowalski przez 34 lata był prezesem Koła Pszczelarzy w Czernicy, pow. rybnicki. 17 października jego następcy dokonali uroczystego otwarcia Pszczelarskiej Ścieżki Edukacyjnej, której patronem został właśnie były prezes.

Pszczelarską Ścieżkę Edukacyjną można oglądać i się z niej uczyć w parku przy Pałacu von Rothów w Czernicy. Składa się z tablic informacyjnych, na których zawarte zostały cenne informacje na temat pszczół i ich znaczenia dla ludzkiego życia. Jej patronem został Franciszek Kowalski, który od 1963 do 1997 r., a więc przez 34 lata pełnił funkcję prezesa Koła Pszczelarzy w Czernicy w pow. rybnickim. Symbolicznego przecięcia wstęgi podczas oficjalnego otwarcia Ścieżki dokonali: Bernadeta Jeszka oraz Andrzej i Romuald Kowalscy, a więc córka i synowie Franciszka Kowalskiego.

Na zaproszenie organizatorów w otwarciu Ścieżki uczestniczyli senatorowie Ewa Gawęda i Wojciech Piecha, wójt Gminy Gaszowice Paweł Bugdol, wójt Gminy Kornowac Grzegorz Niestrój, burmistrz Miasta Rydułtowy Marcin Połomski, animatorka Stowarzyszenia "SPICHLERZ" Agnieszka Pytlik, sołtys sołectwa Czernica Adam Mróz, przedstawicielki Ośrodka Doradztwa Rolniczego Magdalena Orzyszek i Barbara Draga.

- Dziękuję za wsparcie finansowe Zarządowi Ślaskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, Stowarzyszeniu "Spichlerz", Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i jej partnerom za wsparcie naszego projektu Działaj Lokalnie oraz członkom Koła Pszczelarzy w Czernicy także za ich poświęcony czas przy pracach montażowych - podkreśla Adam Barnabas, prezes Koła Pszczelarzy w Czernicy.

Uczestnicząca w uroczystościach senator Ewa Gawęda podkreśliła zarówno wielką rolę wieloletniego prezesa Koła Franciszka Kowalskiego, jak i wartość edukacyjną ścieżki. - Pszczelarze z Czernicy w piękny sposób uhonorowali swojego wieloletniego prezesa, ale też w pewnym sensie wypełnili jego testament, bo na pewno zależało mu na tym, by ludzie wiedzieli, jak ważne dla naszego życia są pszczoły. A dzięki powstałej w tym miejscu ścieżce, będą mogli się tego w przystępny sposób dowiedzieć - podkreśla senator Ewa Gawęda.

Warto w tym miejscu dodać, że już w przyszłym roku Koło Pszczelarzy z Czernicy świętować będzie jubileusz 100-lecia działalności. Podczas poniedziałkowej uroczystości prezes Koła Adam Barnabas zwrócił się do senator Ewy Gawędy z prośbą o objęcie patronatem honorowym przyszłorocznych obchodów. - Oczywiście zgodziłam się, bo uważam, że czernickie Koło naprawdę wykonuje rewelacyjną robotę. Byłam tu już nie raz i wiem, że są tu ludzie z ogromną pasją, którzy uczą, jak ważne są w naszym życiu pszczoły. Warto ich w tym wspierać i pomagać im - podkreśla Ewa Gawęda.

Autor: materiał nadesłany/Biuro senatorskie Ewa Maria Gawęda, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności31 stycznia 202316:50

Zmiana warty u raciborskich strażaków

Zmiana warty u raciborskich strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KP PSP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.