Taka jest ta Trzynastka. Po prostu szczęśliwa

Szkoła przy ul. Staszica świętuje 60-lecie. Jej mury opuściły tysiące absolwentów i choć zbierały się nad nią i ciemne chmury to dzielnie trwa w krajobrazie miasta, ciesząc się bardzo dobrą opinią i wynikami w nauce.
Sześćdziesiąt lat szkoły to także istotna część historii licznych pokoleń raciborzan, które zasiadały tu w szkolnej ławce i mają z tym etapem swojego życia ciepłe, wzruszające wspomnienia. Szkoła – jak mówiono – to nie bowiem tylko budynki, ale przede wszystkim ludzie.
Na miejsce swoich urodzin SP 13 wybrała Strzechę, wpisując się w miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Przygotowano prezentację obrazującą dokonania minionych sześciu dekad i program artystyczny w wykonaniu uczniów oraz absolwentów.
– Pasja, rozwój, talent – z tym chce się dziś kojarzyć placówka, które patronem jest Stanisław Staszic. Prezydent wręczył dyrektor Bogusławie Małek symboliczny czek na 60 tys. zł. – Zagospodarujemy – usłyszał. Warto dodać, że B. Małek kieruje szkołą już 27 lat, przejmując schedę po śp. Edmundzie Szocie, również wieloletnim dyrektorze, pamiętanym z funkcji komendanta obozu w Gąskach.
Kartka z historii. - W jednym z sierpniowych numerów „Gazety Opolskiej” w 1962 roku pisano: „Młodzież szkolna Raciborza otrzyma we wrześniu nowy, piękny podarunek. Z dotacji państwowych wybudowano w tym mieście jeszcze jeden gmach szkolny. Nowa szkoła (...) posiada 15 sal lekcyjnych, pracownie naukowe, świetlicę, czytelnię, bibliotekę oraz salę gimnastyczną”.
W pierwszej kronice szkolnej możemy znaleźć informację jak się to wszystko zaczęło: „Centralna uroczystość otwarcia nowego roku szkolnego w mieście odbyła się dn. 3 IX w nowej Szkole Nr 13 przy ulicy Staszica”.
30 września 1972 roku, 10 lat po otwarciu, odbyła się uroczystość nadania imienia, a patronem „Trzynastki” obrano Stanisława Staszica. 60 lat minęło - plik do pobrania (21,33 MB)































































































![Pożar hali w Pawłowie. W akcji przy ul. Gamowskiej jedenaście zastępów [FOTO i WIDEO] Pożar hali w Pawłowie. W akcji przy ul. Gamowskiej jedenaście zastępów [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_176656572882ad1b7a-75e1-4847-a05c-fc803d3aa018-2-.jpg)

![Pożar na obwodnicy Raciborza [RAPORT 998] Pożar na obwodnicy Raciborza [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17665706173eeca7a5-b018-48f2-be99-860b7c1d1a95-.jpg)
![Griswoldowo niedaleko Raciborza. Nowa Wioska w świątecznej szacie [FOTO i WIDEO] Griswoldowo niedaleko Raciborza. Nowa Wioska w świątecznej szacie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766685665img-2917-.jpg)


![Cicha noc rozbrzmiała w raciborskich świątyniach. Boże Narodzenie jako święto wiary i bliskości [FOTO i WIDEO] Cicha noc rozbrzmiała w raciborskich świątyniach. Boże Narodzenie jako święto wiary i bliskości [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766650097dsc-6342-.jpg)

![Czego mieszkańcy i włodarze życzą na Boże Narodzenie i Nowy Rok [ SONDA] Czego mieszkańcy i włodarze życzą na Boże Narodzenie i Nowy Rok [ SONDA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766567714zrzut-ekranu-2025-12-24-o-10-14-44-.png)


![Świąteczna atrakcja przy kościele na Ostrogu. Żywa szopka i kolędowanie w parafii św. Jana Chrzciciela [FOTO] Świąteczna atrakcja przy kościele na Ostrogu. Żywa szopka i kolędowanie w parafii św. Jana Chrzciciela [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766686993img-2947-.jpg)


![Gmina Rudnik ogłosiła przetarg na swój odcinek trasy rowerowej Blue Velo [MAPA] Gmina Rudnik ogłosiła przetarg na swój odcinek trasy rowerowej Blue Velo [MAPA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17666564631707559924dsc-5535-2-.jpg)




















Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany