Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 października 202220:50

W sali rozpraw dawnego sądu zainaugurowano historyczny workshop [FOTO i WIDEO]

W sali rozpraw dawnego sądu zainaugurowano historyczny workshop [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Siedemdziesięcioosobowa grupa z Niemiec, Francji, Finlandii, Słowenii i Wielkiej Brytanii będzie poznawać Racibórz i jego międzywojenne dziedzictwo.

„Aufbruch, Neugestaltung und Kontinuitäten. Europäische Stadtentwicklung in der Zwischenkriegszeit 1918-1939" - „Początek, przebudowa, kontynuacja. Rozwój przestrzeni miejskich w okresie międzywojennym 1918-1939” to tytuł wieloletniego projektu, w którym - za pośrednictwem Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej - biorą również raciborzanie. Obok nich zaangażowani są przedstawiciele władz samorządowych miast partnerskich, historycy z miejscowych uczelni, przedstawiciele współpracujących towarzystw historycznych oraz muzeów z miast muzeów z miast Bracknell w Wielkiej Brytanii, Jülich, Leverkusen, Schwedt z Niemiec, Ljubljany ze Słowenii, Villenueve d' Ascq z Francji oraz Oulu z Finlandii. Od dziś do 17 października grupa gości w Raciborzu. Tym razem bowiem nasze miasto jest gospodarzem międzynarodowego spotkania.

Pięciodniowy workshop, z udziałem m.in. rektora Akademii Nauk Stosowanych dr. Pawła Strózika, Pawła Newerli i wiceprezydenta Dawida Wacławczyka, zainaugurowano w odrestaurowanej sali rozpraw dawnego sądu krajowego przy ul. Wojska Polskiego. Towarzyszył temu wykład z prezentacją multimedialną pt. Historia Raciborza w okresie międzywojennym (dr Piotr Sput) oraz występ zespołu Silesian Jazz Daughters i Adama Jarzmika.

Jutro w Muzeum otwarcie wystawy „20 lat partnerstwa Raciborza i Leverkusen”, połączony z koncertem zespołu SIDOR x S-AGE oraz wykładem z prezentacją multimedialną „Historia Śląska ze szczególnym uwzględnieniem okresu międzywojennego” (dr Renata Sput).

Poza pracą w grupach uczestnicy będą zwiedzać Racibórz i region, w tym Czechy. TMZR wspiera w organizacji Stowarzyszenie Odra 1945.

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności31 stycznia 202615:25

Wodnik Challenge. Zimowa próba charakteru nad wodą [FOTO]

Wodnik Challenge. Zimowa próba charakteru nad wodą [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Zimna aura i niska temperatura nie odstraszyły uczestników wydarzenia Wodnik Challenge, które odbyło się 31 stycznia 2026 roku na terenie ośrodka wodno-rekreacyjnego „Wodnik”. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, inicjatywa była kontynuacją poprzedniego morsowania i potwierdziła, że zimowe kąpiele cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

opr. red., fot. Kamil Kania, MOKSiR Kuźnia Raciborka/Artur Stelmaczonek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport31 stycznia 202621:47

Ogrom goli w trzech spotkaniach, czyli sobota w HLPN [FOTO]

Ogrom goli w trzech spotkaniach, czyli sobota w HLPN [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Kibice, którzy wybrali się w sobotni wieczór do hali OSiR przy Łąkowej nie mogli narzekać na brak emocji. Rozegrano trzy spotkania X weekendu HLPN. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia.

(greh)
Reklama
Sport30 stycznia 202607:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Sport31 stycznia 202618:41

Ostatni domowy mecz po myśli Klubu Siatkarskiego Racibórz [FOTO i WIDEO]

Ostatni domowy mecz po myśli Klubu Siatkarskiego Racibórz [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotnie popołudnie, 31 stycznia, hala OSiR w Raciborzu była areną ostatniego w tym sezonie domowego spotkania Klubu Siatkarskiego Racibórz. Podopieczni trenera Marcina Polowczyka podejmowali zespół Norwida Częstochowa i od pierwszych minut narzucili rywalom swój styl gry, konsekwentnie budując przewagę i kontrolując przebieg meczu.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport1 lutego 202600:18

Rodzice rocznika 2019/20 mistrzami Akademii Rodziców [FOTO]

Rodzice rocznika 2019/20 mistrzami Akademii Rodziców [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sportowe emocje, rywalizacja w duchu fair play oraz przede wszystkim integracja – tak w skrócie można podsumować turniej Akademii Rodziców, który zgromadził osiem drużyn reprezentujących różne roczniki. Wydarzenie miało nie tylko sportowy charakter, ale było także okazją do wspólnej zabawy i budowania relacji pomiędzy rodzicami zawodników.

opr. red., źródło i fot. MKS Unia Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.01.2026
29 stycznia 202621:33

Nasz Racibórz 30.01.2026

Nasz Racibórz 23.01.2026
22 stycznia 202619:18

Nasz Racibórz 23.01.2026

Nasz Racibórz 16.01.2026
15 stycznia 202616:52

Nasz Racibórz 16.01.2026

Nasz Racibórz 09.01.2026
8 stycznia 202619:26

Nasz Racibórz 09.01.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.