Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 września 202208:33

Festiwal OFF-ka na bis. Drugi dzień zakończony bałkańskim przytupem

Reklama
Racibórz:

Piątek, czyli drugi dzień Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego OFF-ka rozpoczął się od niepohamowanego śmiechu i radości, jaki zarówno u dzieci, jak i dorosłych wywołał Teatr Jasię spektaklem „Zielonomu i babci”.

Jasiek Grządziela oraz Adrian Wiśniewski rozbawili publiczność do łez, wciągając ją do różnych aktywności. Był to nie tylko pokaz świetnych umiejętności aktorskich, szczególnie tych komediowych, ale i cyrkowych. Spektakl miał miejsce na rynku raciborskim. Zielony klaun ze swoimi perypetiami i jego babcia, która na każdy kłopot ma rozwiązanie, skradli serca raciborskiej publiczności [RELACJA].

Drugim punktem programu był monodram Magdaleny Drab prezentowany już na deskach RCK pt. „Curko moja ogłoś to”. Spektakl niezwykle poruszający. Większość z nas zapewne nie słyszała nigdy o malarce z Nowego Sącza „słynnej na całym świecie albo i nie” Marii Wnęk - a dzięki monodramowi ma szanse nie tylko poznać bliżej jej postać, ale też zostać wciągniętym w rozważania o miejscu osób odstających od społeczeństwa: chorych psychicznie, biednych, fundamentalistycznych w swoich poglądach. Spotkanie podczas wernisażu wystawy malarki staje się przyczynkiem do rozważań na temat relacji społecznych i postrzegania osób z marginesu. Magda Drab przyjmuje rolę muzyka, który przy gramofonie poruszającym teatr cieni kolejnych prac malarki, naśladuje szum galerii, rozmowy oglądających obrazy „ekspertów”. Niezwykła sprawność aktorska Magdy Drab wzmacnia jeszcze bardziej efekt poruszenia, dotknięcia widza tą historią.

Kolejną propozycją festiwalową była premiera opowieści teatralno-filmowej „Buks” w reżyserii Grażyny Tabor na podstawie powieści Leszka Libery pt. „Utopek”. Materiał został realizowany z użyciem dość prostych narzędzi technicznych, niemniej jednak osiągnięto w nim wspaniały efekt i przekaz. Łukasz Czogalik wcielający się w rolę utopka- odszczepieńca Buksa Molendy opowiada swoją historię wplecioną w szereg wydarzeń takich jak: koniec wojny, podział granic, plebiscyt, nadejście komunistów. Smaczku dodaje fakt, iż główny aktor posługuje się w materiale gwarą śląską (gwarą ziemi raciborskiej z naleciałościami morawskimi). Dopełnieniem prezentowanego obrazu były wywiady z mieszkańcami Ostroga, w tym z Koryną Opalą-Rybką, którzy wspominali swoje dzieciństwo w tej dzielnicy m.in. opresyjność z jaką spotykali się wśród pozostałych mieszkańców Raciborza za posługiwanie się językiem niemieckim. Niestety z przyczyn zdrowotnych nie mógł pojawić się na Festiwalu autor książki „Utopek” L. Libera [RELACJA].

O godzinie 20:00 zaprezentował się teatr Tetraedr w spektaklu „Blaszany bębenek” na postawie powieści G. Grassa, również w reżyserii Grażyny Tabor. Spektakl grany ponownie po kilku latach wzruszył i zachwycił również tych, którzy ten spektakl znali i oglądali już kilka razy. Niezwykła dojrzałość, ale i prawdziwość przebijała z gry: Agnieszki Rajdy, Łukasza Czogalika, Marcina Franaszka czy Kuby Tabora. Młody Oskar podobnie jak Buks prowadzi wnikliwą obserwację świata i przemian historycznych lat 30-tych, jakie wokół niego mają miejsce - ”wychwytuje znaki rozsiewające zło”. Tytułowy blaszany bębenek, nieprzypadkowo biało-czerwony, stanowi ważny element komunikacji chłopca z otoczeniem. Nadaje ton kolejnym wydarzeniom [RELACJA].

Na zakończenie drugiego dnia festiwalu artystów, gości i mieszkańców miasta zaprosiliśmy na potańcówkę bałkańską z kapelą Timingeriu w dawnej kawiarni Tęczowa. Przestrzeń obecnie funkcjonującego w tym miejscu salonu tatuażu przemieniła się w salę potańcówkową m.in. za sprawą zawieszonych dookoła girland świetlnych i specjalnego oświetlenia. Od pierwszych dźwięków kapeli parkiet zawirował od tańczących par i korowodów zainicjowanych przez grupę taneczną MARE. Bawiliśmy się do północy w klimatach muzyki bałkańskiej, cygańskiej, żydowskiej a nawet polskiej przedwojennej [RELACJA].

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 listopada 202209:32

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO]

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna w Raszczycach, OSP Markowice
Aktualności28 listopada 202215:46

Dariusz Rosati odwiedzi Racibórz

Dariusz Rosati odwiedzi Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
fot. Dariusz Rosati/FB
Reklama
Aktualności29 listopada 202219:20

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wrocławski Bejamas Group, założony przez dwóch mieszkańców Tworkowa, znalazł się w gronie 25 dynamicznie rosnących młodych spółek prestiżowego rankingu firmy doradczej Deloitte.

red., fot. okamgnienie3.pixieset.com, arch. Bejamas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności29 listopada 202208:20

Jestem Europejczykiem. Konkurs w Rudniku

Jestem Europejczykiem. Konkurs w Rudniku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Aktualności28 listopada 202213:33

Kino Bałtyk na grudzień

Kino Bałtyk na grudzień - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Aktualności28 listopada 202212:33

Jakie spodnie wybrać na wyjazd w góry?

Jakie spodnie wybrać na wyjazd w góry? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.